יהודה ושומרון
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

כדי למנוע התפשטות קורונה: צה"ל מטיל סגר ביו"ש

בתיאום עם הרשות הפלסטינית – השר בנט הטיל סגר על בית לחם • ישראל ביקשה לצמצם את מספר המתפללים בהר הבית – ונענתה בשלילה • בתוך כך, הוואקף הנחה את המתפללים לנקוט בצעדי זהירות, בין היתר, להימנע מלהתפלל בקבוצות – דבר שלא אפשרי
ליאל קייזר וסולימאן מסוודה
05 במרץ 2020
20:40
עודכן ב 22:54

בצל נגיף קורונה וכדי למנוע את התפשטותו: הממשלה שוקלת להטיל סגר על יהודה ושומרון ללא הגבלת זמן. כך פורסם היום (חמישי) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11. הסוגייה עלתה במהלך דיון אצל ראש הממשלה בתחילת השבוע. 


גורמים בממשלה הסבירו כי הסיבה היחידה שהמהלך טרם יצא לפועל, היא חשש מההשלכות הכלכליות הכבדות שיהיו לעצירת כניסת פועלים פלסטיניים לישראל. לדבריהם, ככל שיוטל סגר כללי שכזה, 70% מפרוייקטי הבנייה בישראל ייעצרו והנזק למשק יגיע למיליארדים רבים.

בתוך כך, בתיאום עם הרשות הפלסטינית, שר הביטחון נפתלי בנט הנחה להטיל סגר על העיר בית לחם בעקבות התפשטות קורונה. לפיכך, אסורה תנועת ישראלים ופלסטינים אל העיר וממנה. יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן הכריז על מצב חירום שיימשך חודש. במקביל, בוטלו צווי מילואים וגיוס מועמדים לשירות צבאי יידחה במידה והם שהו בחוץ לארץ בשבועיים האחרונים.

במקביל, גורמים ישראליים רשמיים פנו ביממה האחרונה לוואקף כדי לצמצם את מספר המתפללים מחר בתפילת יום השישי בהר הבית מתחת ל-5,000 איש – ונענו בשלילה. גורם בכיר בוואקף אמר לכאן חדשות: אי אפשר לצמצם את מספר המתפללים או למנוע מהם לבוא לתפילת יום השישי משתי סיבות: לישראל אין סמכות להגביל את מספר המתפללים, וצעד כזה עלול להוביל להשלכות דרמטיות.


אל תפילות יום השישי במסגד אל-אקצא מגיעים עשרות אלפי אנשים מרחבי הארץ ומחוצה לה, והסיכוי להתפשטות נגיף קורונה בקרבם הוא גבוהה. לפי הוראות משרד הבריאות, אירוע שבו משתתף מעל ל-5,000 אמור להתבטל.


צוות וואקף מבצע חיטוי בכיפת הסלע בהר הבית, היום (צילום: הוואקף)

הוואקף הנחה היום את המעוניינים לבוא לתפילה לנקוט בצעדי זהירות, בהם: שטיפת ידיים בסבון, להתעטש לתוך המרפק או טישו, ולפנות למרפאת מסגד אל-אקצא – שנמצאת בתוך מתחם הר הבית – אם מישהו מגלה אצלו תסמיני מחלה. נוסף על כך הנחה הוואקף להימנע ככל האפשר מלהתקבץ, דבר שלא ניתן לקיימו בתפילות המוסלמים, שכן הן מתקיימות בקבוצות של אנשים.

עובדי הוואקף מבצעים חיטוי במסגדים בהר הבית לקראת תפילת יום השישי מחר (צילום: הוואקף)