עובדים בבידוד בשיבא
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

משרד הבריאות: ממליצים למשק להיערך להיעדרות המונית של עובדים

בשל הערכות להחמרה במספר החולים בקורונה בישראל, יומלץ לכל ארגון במשק ובמיוחד למפעלים חיוניים לתת את הדעת על רציפות התפקוד במקרה של היעדרות עובדים • לפי מסמך החדש הכולל את הנחיות אלה, בדיקות לנשאות הנגיף ייערכו מלבד שיבא גם בהדסה עין כרם ובסורוקה
דקלה אהרן-שפרן
06 במרץ 2020
07:11

על רקע ההיערכות בישראל להתפרצות נגיף קורונה, מסמך הנחיות חדש של משרד הבריאות ממליץ כי כל ארגון במשק, ובפרט מפעלים חיוניים, ייתן את הדעת לסוגיית "הרציפות התפקודית" של העובדים. זאת נוכח עליית הסבירות למקרים של תחלואה או היעדרות מהעבודה בהיקפים גדולים.

במסמך נכתב שהמשרד נערך לתרחיש לפיו תהיה תחלואה נרחבת בנגיף בישראל. הם מדגישים שעל כל ארגון לבחון הטלת איסור על נסיעות לחול של עובדיו, להקפיד על היגיינה ועל הימנעות ממגע קרוב בין העובדים.

ההנחיות במסמך מעודכנות לגורמים רבים ובהם מנהלי בתי חולים, מנהלי האגפים הרפואיים בקופות החולים ורופאי מחוזות. נכתב בו כי לפי ההנחיות החדשות, נציג של קופת החולים המבטחת ייצור קשר עם מי שנכנס לבידוד ביום הכניסה לבידוד ולאחר מכן יבצע מעקב יזום אחת ליומיים.

נכון להיום, המרכז הרפואי שעורך בדיקות לנשאות הנגיף הוא שיבא בתל השומר. מצב זה צפוי להשתנות בקרוב שכן מסמך ההנחיות מציין את בית החולים הדסה עין כרם בירושלים יבצע בדיקות נשאות לנגיף גם כן. כמו כן, בית החולים סורוקה בבאר שבע יבצע גם הוא את הבדיקה. 

כמו כן, פורסם היום בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב שעשרות שופטים ועובדי מערכת בתי המשפט נמצאים בבידוד בית. מדובר בכאלו שחזרו בימים האחרונים מחו"ל ובהתאם להנחיות משרד הבריאות נכנסו לבידוד. בהנהלת בתי המשפט מבהירים כי עד כה נשמרת שגרת הפעילות ואין פגיעה בשיגרת העבודה בבתי המשפט.

לפני יותר משבועיים הוקם בהנהלת בתי המשפט צוות מיוחד בראשות מנהל בתי המשפט השופט יגאל מרזל, כדי להערך לאפשרויות השונות על פי הנחיות משרד הבריאות. אתמול נערך סיור במתקני מעצר לבדוק את ההיתכנות להקים בהם אולמות בית משפט שאליו יגיעו השופטים ועורכי הדין לצורך דיונים.