הקוקפיט, ארכיון
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

גורמים בכחול לבן: הקמת ממשלה בקולות הרשימה המשותפת - הדרך היחידה לצאת מהפלונטר

רביעיית הנהגת כחול לבן מכונסת כעת לדיון בתוצאות הבחירות • גנץ על התנאים שהציב ליברמן לכניסה לקואליציה: "מוסכם, חייבים להתקדם" • יו"ר ישראל ביתנו הודיע הבוקר כי בין התנאים להצטרפותו לקואליציה: חוק נישואים אזרחיים, העברת חוק הגיוס, הקלות בגיור
יואב קרקובסקי ומיכאל שמש
08 במרץ 2020
12:48
עודכן ב 15:02

רביעיית הנהגת כחול לבן התכנסה היום (ראשון) לדון במציאות הפוליטית של אחרי הבחירות. בין השאר נבחנים תרחישים שונים להרכבת ממשלה. גורמים במפלגה אומרים כי הקמת ממשלת מיעוט היא שלב לקראת ממשלה רחבה יותר בהמשך וכי הקמת ממשלה בקולות הרשימה המשותפת זה לא מהלך קל אבל הדרך היחידה לצאת מפלונטר הבחירות שכופה נתניהו על ישראל. בכחול לבן הכריזו על המטרות העיקריות: מניעת בחירות בפעם הרביעית וסיום כהונת נתניהו.


יו"ר כחול לבן, חבר הכנסת בני גנץ, השיב היום בחיוב לרשימת התנאים שהציב אביגדור ליברמן לכניסת מפלגתו לממשלה וכתב בפייסבוק: "מסכים, חייבים להתקדם". מוקדם יותר הבוקר פירט יו"ר ישראל ביתנו את חמשת התנאים: מינימום של 70% משכר המינימום במשק לכל הגמלאים החיים מהבטחת הכנסה ומקצבת זקנה; העברת כל הסמכויות בנושא תחבורה ציבורית ופתיחת עסקים בשבת לשלטון המקומי; חוק גיוס בני ישיבות בנוסח שאושר בקריאה ראשונה בכנסת ה-20; חוק נישואים אזרחיים; מתן האפשרות לגיור בידי רבני עיר, כך שכל רב עיר יוכל להקים בית דין ולגייר.

חברי סיעת ש"ס חתמו על מכתב התחייבות שלא יצטרפו אל ממשלת מיעוט בראשות בני גנץ ויפעלו בכל כוחם להפיל ממשלה כזאת ולהקמת ממשלה בראשות בנימין נתניהו.

בנוסף, במכתב הביעו חברי הסיעה את התנגדותם ל"חוק פרסונלי שימנע מנתניהו להקים ממשלה". יו"ר המפלגה השר אריה דרעי מסר כי "כל שאר חברי גוש הימין, המונה 58 חברים, יחתמו עוד היום על המכתב".

יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני תקף את יו"ר כחול לבן וכתב: "בני גנץ חסר ניסיון פוליטי וציבורי. הוא מתהדר בכך שחותר לאחדות בעם, ובאותה העת מודיע שמקבל את הפילוגים הכי קשים בחברה הישראלית ואת התנאים ההזויים של איווט ליברמן. אנו דבקים בעמדתנו שלא נלך איתם לשום קואליציה ונישאר מאוחדים בבלוק הימין בראשות נתניהו".

שרי הליכוד וחלק מחברי הכנסת של המפלגה זומנו בידי צוותו של ראש הממשלה נתניהו לישיבה מוקדם יותר היום. לפי ההערכות מדובר במעין ישיבת תכנון קמפיין נגד רעיון הקמת ממשלת המיעוט בהשתתפות ישראל ביתנו ובתמיכת הרשימה המשותפת. 

חברי כנסת בכחול לבן אמרו היום שצריך להוריד מהשיח את אפשרות ממשלת המיעוט בתמיכת הרשימה המשותפת ולהתמקד במהלכים בכנסת לאישור החוק להדחת נתניהו ובהם החלפת יו"ר הכנסת וקידום ההצבעה על החוק שמונע מאדם עם כתבי אישום לכהן כראש ממשלה. לדבריהם, ברגע שהחוק יעבור נתניהו יירד מאופוריית הניצחון ששידר מאז הבחירות ויגיע למשא ומתן על אחדות ממקום שווה.


בד בבד, לפחות שני פלגים ברשימה המשותפת - מפלגות בל"ד וחד"ש - מתנגדים כרגע להמליץ על בני גנץ אצל נשיא המדינה. הם דורשים מגנץ מעשים ואמירות פומביות - בקשה פומבית של גנץ מהמשותפת שתמליץ עליו, הבהרת דבריו על תכנית טראמפ ונושא החלת הריבונות וכן פנייה פומבית לציבור הערבי. בלי הדברים האלו, כך לטענתם, לא יסכימו להמליץ עליו אצל הנשיא.