נתניהו בתדרוך קורונה
צילום: רועי אברהם, לע"מ

אחדות הקורונה: בהלת הנגיף עשויה להיות תירוץ אפקטיבי למו"מ בין נתניהו וגנץ

על ההחלטה לסגור את גבולות ישראל בפני העולם נתניהו "העדיף לישון לילה". במקביל, משבר הקורונה שהולך ומתגלה כמצב החירום מהגדולים שישראל התמודדה עמם מאז 2006, מוצא מדינה במשבר פוליטי, והכול מתערבב בהכול. איזה נתניהו יטפל במשבר התפשטות הנגיף והאם הטיפול יעבור לידיו של בנימין אחר?
גילי כהן
09 במרץ 2020
16:14

הצהרה דרמטית לתקשורת של ראש הממשלה הוא משפט ששמענו בלי סוף. מלחקור את החוקרים, עבור במופע הקלסרים, דרך נאום ההקרבה ועד ויתור על החסינות, נתניהו הוכיח פעם אחר פעם שדרמה הוא יודע לייצר.

שר הבריאות יעקב ליצמן הכין את הקרקע אתמול, בפתח ישיבת הממשלה, כשרמז על "צעדים גדולים" שעליהם יודיעו בהמשך. כלי התקשורת המתינו לדרמה בשקיקה, העמידו את האולפנים, אבל נתניהו עלה למגרש המוכר עם הפודיום והמיקרופון - ולא סיפק את הסחורה. החלטנו שלא להחליט, הוא אמר לציבור הישראלי המרותק למסכים עם מסכות. 

עמיתיו של נתניהו בצמרת קבלת ההחלטות מעידים עליו כבר שנים שהוא הססן. לזכותו ייאמר, שהתכונה הזו מלווה אותו גם בענייני חוץ וביטחון, חיים ומוות. כך גם הפעם. נתניהו העדיף לישון על זה עוד לילה, לפני שישראל סוגרת, הלכה למעשה, את גבולותיה בפני העולם. הנחיית הקורונה העתידית שכוללת בידוד מכל מדינה, צפויה להביא לפגיעה עצומה: בכלכלה, בתיירות, בעסקים, בתעופה. איזה תייר שפוי יבזבז אלפי דולרים כדי לשהות שבועיים בין ארבעה קירות, חמה ומגניבה ככל שתהיה תל אביב? ההתלבטות ברורה.

וכמו תמיד בישראל, הכול מתערבב בהכול: משבר הקורונה, אולי מצב החירום הגדול ביותר שישראל התמודדה עמו מאז 2006, מוצא מדינה במשבר פוליטי. אנחנו הרי ילדי התקופה, והתקופה היא פוליטית. ולכן, כל צעד ושעל של מקבלי ההחלטות חשוד בהטיה פוליטית. ההתנהלות השערורייתית סביב הכללתה, או יותר נכון אי הכללתה של ארצות הברית ברשימת "מדינות הקורונה", רק מוכיחה זאת. הפתרון שהגו כאן – פשוט להחיל חובת בידוד על כל הבאים מחו"ל – הראה שוב איך המוח היהודי ממציא לנו פטנטים, רק כדי לא להרגיז יותר מדי את הדוד טראמפ.

הקורונה כאן כדי להישאר, לפחות בשבועות הקרובים. היא תהיה כאן גם בליל הסדר, גם באירוויזיון (אם יתקיים בכלל) וביום העצמאות – וגם בהתייעצויות אצל הנשיא ובניסיונות להקים סוף סוף ממשלה בישראל. בנובמבר 2018 קרא נתניהו שלא ללכת לבחירות בשל שיקולי ביטחון (מבצע חיסול המנהרות בצפון, מי זוכר). באוקטובר 2019 נתניהו קרא לממשלת אחדות בשל האיום האיראני (כלומר איום טילי השיוט האיראניים, מי זוכר). מול האיומים הקיומיים הללו, יש להודות, הקורונה נראית לפתע כמו תירוץ ממשי ואפקטיבי בהרבה.

וכך, ההססנות המפורסמת של נתניהו בשדה קבלת ההחלטות, פוגשת בנחרצות ה"לא-רואה-בעיניים" שלו בשדה הפוליטי. איזה נתניהו נכון יותר לטיפול במשבר הקורונה? כנראה שנגלה בשבועות הקרובים. אלא אם כן הטיפול יעבור לידיו של בנימין אחר.