ארכיון
צילום: שרה דיאמנט, תומר נויברג, דויד כהן, פלאש 90

מסתמן: יש רוב ברשימה המשותפת להמלצה על גנץ

מחר ייפגשו נציגי כחול לבן עם כל נציגי המשותפת - כולל בל"ד
יערה שפירא
09 במרץ 2020
16:36
עודכן ב 21:40

אחרי הפגישה עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן - יו"ר כחול לבן בני גנץ שוחח היום (שני) עם ראשי הרשימה המשותפת - יו"ר המפלגה איימן עודה, יו"ר הסיעה אחמד טיבי ויו"ר רע"מ מנסור עבאס. בשיחות, על פי הודעת כחול לבן, חזר גנץ על כוונתו "להקים ממשלה שתשרת את כל אזרחי ישראל, יהודים וערבים, ולפעול בכדי למנוע מערכת בחירות רביעית". בשיחות לא נכח יו"ר בל"ד מטאנס שחאדה. 

לכל העדכונים

יו״ר הרשימה איימן עודה אמר אחרי השיחה כי "הבהרתי לגנץ שהרשימה המשותפת תפעל לקדם את האינטרסים של כל האזרחים כסיעה מאוחדת על ארבעת מרכיביה. אנחנו דבקים במטרה שלנו להחליף את דרכו של נתניהו וזה מתחיל בכך שיכבדו את קולו המאוחד של הציבור הערבי ושותפנו היהודים". חברת מפלגתו של עודה, עאידה תומא-סלימאן, אמרה כי "טוב שהיתה פניה רשמית מכחול לבן. זהו הצעד הראשון. חשוב להזכיר - ברשימה המשותפת יש ארבעה מרכיבים״.

מחר צפויים חברי הכנסת עפר שלח ואבי ניסנקורן מכחול לבן להיפגש עם נציגי הרשימה המשותפת. ארבעה חברי כנסת יגיעו מכל סיעה, ובהם גם נציג מבל"ד. שחאדה צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "לא ציפיתי לטלפון מגנץ ולא הופתעתי כשלא התקשר. אני מייצג מפלגה שיש לה ציבור בוחרים גדול, היא חלק מהרשימה המשותפת וכך תישאר. אנו פועלים אך ורק לפי האינטרס של ציבור בוחרינו, בראש ובראשונה כדי להפיל את נתניהו ואת מדיניות הגזענות שהוא מוביל".

גורם ברשימה המשותפת אמר לפני כן כי "מאוד בעייתי שגנץ לא פנה לבל״ד. אנחנו בהתייעצויות אבל לא ניתן לגנץ לפצל את המשותפת". מספר 13 ברשימה, מטעם בל"ד, סמי אבו שחאדה, צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "הפוליטיקה של הפרד ומשול מהתקופה הקולוניאלית לא יכולה לעבוד עכשיו במקרה של המשותפת. גנץ לא מבין שהמשותפת היא לא כחול לבן. אנחנו מאוחדים מאחורי המצע הפוליטי של המשותפת ולא יהיה כל סיכוי להפריד בינינו. את הבעיות שלו עם האוזר והנדל עדיף שיפתור בבית ואז יוכל לחשוב הלאה".

מוקדם יותר נפגש גנץ עם ליברמן כדי לדון באפשרויות להרכבת ממשלה. בתום הפגישה אמר יו"ר כחול לבן כי "הייתה פגישה טובה. דיברנו על עקרונות היסוד שאנחנו יכולים לשתף בהם פעולה ולהקים ממשלה, נמשיך קדימה". ליברמן אמר בסיומה: "התמקדנו בקווי היסוד של הממשלה, בדברים המשותפים שאפשר לקדם. אחרי שהנשיא יתחיל בסבב פגישות עם הסיעות נגבש גם את הצעדים הבאים. האופציה הכי גרועה זה בחירות רביעיות וזה מה שננסה למנוע".

בתוך כך, פורסם כי משה יעלון הציב היום אולטימטום לשני חברי הכנסת המייצגים את מפלגת תל"ם בכחול לבן, צבי האוזר ויועז הנדל - תמכו בממשלת גנץ או שתתפטרו מהכנסת. מאוחר יותר הבהיר גנץ, בתגובה לפרסומים שלפיהם בכירים במפלגה אמרו כי האוזר והנדל לא ייבחרו פעם נוספת לרשימה, כי במפלגה "יכולות להיות מגוון דעות אבל יש רק עמדה אחת והחלטה אחת - של יו"ר המפלגה. לא של בכירים ולא של מקורבים".


בסביבתם של הנדל והאוזר אמרו כי "מילה זו מילה. לא נפעל בניגוד להבטחותינו טרם הבחירות". עוד אמרו הגורמים כי השניים פועלים יחד להקמת ממשלת אחדות - וכי זו מטרת העל מבחינתם.

במפלגה פנו להנדל והאוזר בהצעות שונות, כדי לשכנע אותם לחזור בהם מסירובם לתמוך בממשלת מיעוט בתמיכת חברי הרשימה המשותפת. לפי אחד הרעיונות, ישולבו השניים במשא ומתן הקואליציוני מול הרשימה, כדי לפקח על הסיכומים שיושגו וכדי לוודא ששום דבר לא נוגד עקרונות אידיאולוגיים שחשובים להם. הצעה נוספת מדברת על קביעת תקופת מבחן של כמה חודשים לממשלה שכזו, כדי לראות האם הרשימה המשותפת מטרפדת או מונעת מהלכים והחלטות שחשובים לכחול לבן ולפלג של תל"ם באופן ספציפי. על פי ההצעה, אם יוחלט ששיתוף הפעולה אינו עובד תפורק אותה קואליציה, אפילו במחיר של הליכה לבחירות. 

בינתיים, הרשימה המשותפת טרם גיבשה החלטה סופית באשר להמלצה על יושב ראש כחול לבן בני גנץ לנשיא לצורך הרכבת הממשלה. חברת הכנסת היבא יזבק מבל"ד הבהירה הבוקר שמפלגתה תתנגד להמלצה על יו"ר כחול לבן. בריאיון לאימאן אלקאסם סלימאן ברדיו מכאן הוסיפה יזבק כי בל"ד היא לא המפלגה היחידה שמתנגדת לכך ברשימה.

גם בחד"ש יש מתנגדים להמלצה על יושב ראש כחול לבן. המתנגדים מציבים תנאים ודורשים התנערות פומבית של המפלגה ממה שהם מכנים מסע הסתה נגד הציבור הערבי במהלך מסע הבחירות. חבר הכנסת עופר כסיף מחד"ש אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב: "העמדה שמוסכמת על כל הסיעה היא שאנחנו דורשים שתהיה פנייה רשמית ופומבית אלינו. עוד לא ראינו שזה קורה. כרגע זו הדרישה האוליטימטיבית". הוא הדגיש כי במפלגה "לא מדברים עדיין על תמיכה מבחוץ אלא על ההמלצה".

בכל מקרה, קבע כסיף: "אנחנו לא נתמוך בשום פנים ואופן בממשלה שליברמן הגזען הזה יושב בה. מדובר באיש שבמשך שנים הסית נגד הציבור שלנו. יש הרבה מאוד פעמים בשיטה הפרלמנטרית, שיריבים פוליטיים קשים לא משתפים פעולה אבל מרימים אצבע בעד או נגד".

לדברי חבר הכנסת אלי אבידר מישראל ביתנו לכאן רשת ב, "הקו האדום שלנו הוא לעשות את מה שהתחייבנו, שלא יהיו בחירות נוספות. אנחנו עושים מה שטוב לנו. צריך להתייחס בפחות התנשאות לרשימה המשותפת. היא תתנהל עם מי שהיא רוצה".