חוששים מהתפשטות קורונה בישראל
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

התפשטות קורונה | משרד הבריאות מעריך: יותר מ-100 חולי קורונה עד סוף השבוע

משרד הבריאות אוסר לקיים אירועים עם מעל 2,000 אנשים וקורא להימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לקשישים • מניין החולים בישראל עלה ל-76, בהם ילד בן 9 • נתניהו שהה ליד חולה מאומת – ולא נכנס לבידוד | כל העדכונים
כתבי כאן חדשות
10 במרץ 2020
18:04
עודכן ב 08:26

תחזיות קודרות של משרד הבריאות בנוגע להתפשטות הקורונה בישראל: במשרד מעריכים שכבר בימים הקרובים מספר החולים בנגיף יחצה את רף המאה. כך פורסם היום (שלישי) בחדשות הערב בכאן 11. עוד מעריכים במשרד כי בימים הקרובים יוטלו הגבלות נוספות על אזרחי ישראל.


הדיונים בנושא עדיין נמשכים, ובדיון היום בלשכת ראש הממשלה לא התקבלו החלטות. שני נושאים מרכזיים נמצאים על הפרק: צמצום התחבורה הציבורית, והגבלות על מוסדות החינוך. במשרדי הממשלה מבקשים להימנע מצעד זה ככל האפשר, ולכן יינקטו צעדי הגבלות מחמירים נוספים.

לכאן חדשות נודע כי שניים מהחולים שאובחנו היום הם מהיישוב לשם שבשומרון. כתוצאה מכך, כ-40 מהתושבים נמצאים בבידוד ביתי לאחר שחזרו מחופשת סקי.

בכירים במשרד הבריאות מעריכים כי יש חולי קורונה לא מאובחנים בישראל ולכן המשרד מרחיב את הבדיקות לאבחון קורונה: לא רק מי שנחשף לחולה או מי שחזר מחו"ל ויש לו תסמינים נבדק, אלא מי שיש לו דלקת ריאות או חום גבוה ותחלואה נשימתית קשה. הבדיקות ייעשו בתחילה בנפת פתח תקווה משום ששם יש דיווח גדול יותר של דלקת ריאות ותחלואה נשימתית. מרפאות הזקיף מאבחנות שפעת הן אלה שיאבחנו קורונה.


במשרד ראש הממשלה התקיים היום דיון בעניין ההתמודדות עם נגיף קורונה והיערכות המשק להשפעות הכלכליות של חובת הבידוד שהוטלה על הבאים לישראל. בתום הדיון הנחה משרד הבריאות לאסור לקיים אירועים עם מעל 2,000 אנשים ולהימנע מביקורים בבתי חולים ובמוסדות לקשישים. דיון בנושא קורונה מתקיים מדי יום ביומו בהשתתפות נציגים ממשרדי הממשלה הנוגעים לעניין.

בתוך כך, בחדשות הערב דווח כי ראש הממשלה נתניהו היה במוקד הארצי של מד״א בקרית אונו ב-27.2 – בזמן ששהה בו חולה קורונה מהיישוב עינב. כל מי שהיה בסביבתו של החולה נדרש להיכנס לבידוד החל מ-25.2.

ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי נתניהו אינו בבידוד. גורמים בלשכתו ובמד״א טוענים כי הוא היה במרחק של יותר משני מטרים מהחולה, אך על פי הנחיות משרד הבריאות נדרש כל אדם שנמצא בחלל עם חולה קורונה להיכנס לבידוד. בנוסף לנתניהו, גם השרים יעקב ליצמן, משה כחלון ויריב לוין היו במקום עם חולה הקורונה באותה העת.

ממד"א נמסר בתגובה: "בזמן הביקור במוקד לפני כשבועיים, העובד כלל לא שהה באותו המתחם בו נערך הביקור, אלא במרחק רב ממנו. מעבר לכך יודגש כי לפי התיעוד הרפואי שבידינו, באותו מועד העובד כלל לא נשא את הנגיף ולא היה במגע עם אדם אחר שנשא את הנגיף".


בישראל עלה ל-76 מניין חולי הקורונה. בחולים - ילד בן תשע. ארבעה מהחולים הם בני משפחה מהיישוב עינב שבשומרון. אב המשפחה, עובד של מגן דוד אדום, נדבק ממקור לא ידוע וככל הנראה הדביק את אשתו ושניים מילדיו. כ-120 תושבים בעינב שוהים בבידוד בבתיהם. 

בתוך כך, פיקוד העורף מגייס בצו התראה חריג 70 אנשי מילואים להכנת תוכנית הסברה להתמודדות עם נגיף קורונה. הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה היום על שורה של צעדים נוספים למניעת התפשטות הנגיף, בהם איסור על לחיצות ידיים.

כמו כן, משטרת ישראל הודיעה כי תפעל לאכוף את ההנחייה המחייבת בידוד של 14 יום לכל מי ששב מחוץ לארץ. פרטים על השבים ארצה יועברו גם למשטרה, וצוותים משותפים של משרד הבריאות ושל המשטרה יוודאו שהחייבים בבידוד אכן שוהים בבתיהם. במשטרה מדגישים כי רובם המכריע של מחוייבי הבידוד נוהגים באחריות ונשמעים להוראות.

התפשטות קורונה: כל העדכונים