ארכיון
צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל, פלאש 90

משבר הקורונה | ממשלת חירום בדרך? נתניהו וגנץ שוחחו

רה"מ הזמין את יו"ר כחול לבן לפגישה מיידית: תומכי טרור לא יכולים להיות חלק מהממשלה – לא בשגרה ולא בחירום. גנץ : נסייע בכל פעולה שקשורה בטובת הציבור בנושא זה • גורמים בכחול לבן: נבוא לשמוע מה עומד על הפרק, תוך שמירה על התיאום • גורם בליכוד: "גנץ משחק בפוליטיקה במקום לגלות אחריות"
כתבי כאן חדשות
12 במרץ 2020
21:28
עודכן ב 00:39

על רקע הקריאה הנרחבת מכל קצות הקשת הפוליטית להקמת ממשלת חירום, ראש הממשלה בנימין נתניהו שוחח הלילה (שישי) עם יו"ר כחול לבן בני גנץ, וקרא לו להיפגש מייד במטרה להקים ללא דיחוי ממשלת חירום לאומית.  נתניהו הבהיר בשיחה כי "תומכי טרור לא יכולים להיות חלק מהממשלה – לא בשגרה ולא בחירום". גנץ אמר לראש הממשלה כי בכוונתו לסייע בכל פעולה שקשורה בטובת הציבור בנושא זה.

ח"כ אלון שוסטר מכחול לבן אמר לכמה מפעילי המפלגה כי "בימים הקרובים תיבחן רצינות ההצעה של נתניהו והצורך בה. בד בבד יימשכו המאמצים לקבלת ההמלצה בכנסת ולהקמת ממשלה. ללא כל קשר, נמשיך לנהוג באחריות ובממלכתיות בכל הקשור למאבק בקורונה ובשמירת התיאום עם שותפינו".

גם אתמול קרא נתניהו לממשלת חירום: "בואו נשאיר את הפוליטיקה בצד". בכחול לבן אמרו אחרי דברי נתניהו: אם נוזמן - נגיע למו"מ. בכיר בכחול לבן אמר: נדרוש לכל הפחות שהרשימה המשותפת תשולב במאבק נגד הקורונה, אם לא בממשלת החירום.


את ההחלטה קיבלו חברי הקוקפיט במשותף, ולפני שהשיבו לנתניהו שוחחו בעניין עם יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן, יו"ר העבודה עמיר פרץ ויו"ר מרצ ניצן הורוביץ, וכן העבירו מסר ליו"ר המשותפת איימן עודה. טרם נקבע מועד פגישה. 

גנץ הגיב לבקשה של נתניהו ומסר: "כחול לבן בראשותי גיבתה עד היום ותמשיך לגבות את המאבק המשותף במגפת הקורונה והשפעותיה. כפי שעשינו עד כה, נמשיך לנהוג בממלכתיות ובאחריות למען הציבור. לאור המצב, נהיה נכונים לדון בהקמת ממשלת חירום לאומית רחבה שתכלול נציגות של כל חלקי הבית. נעשה כל מאמץ בכדי לקדם מהלך זה למען אזרחי ישראל ומדינת ישראל".

בסביבתו של גנץ אמרו אתמול: "אנחנו שומרים על ה-61 שלנו. בני שוחח עם ליברמן, עמיר והורוביץ והעברנו גם מסר לנציגי המשותפת. אם רוצים חירום צריך לפחות להיות בתיאום עם כולם. לא חושב שהם ירצו להיכנס לממשלה אבל לכל הפחות נעמוד בתיאום איתם". גורמים במפלגה הוסיפו: ברור לנו שהרשימה המשותפת אימה חלק ממשלה אבל המטרה שלנו לדאוג לאינטרסים האזרחיים שלהם בהתמודדות עם נגיף קורונה ועם הבעיות של האלימות בחברה הערבית ובנושאים רבים נוספים.

עוד גורמים במפלגה אמרו: "נבוא לשמוע מה עומד על הפרק בפגישה עם ראש הממשלה. הכוונה היא לבחון את ההצעה ולהמשיך בתהליך ההמלצות. בכל אופן ההבטחות וההסכמות בין הצדדים יישמרו. כחול לבן בכל מקרה תמשיך לתמוך גם לאחר הקמת הכנסת בכל צעד נגד הקורונה".

גורם בליכוד אמר בתגובה לדברים הללו כי "גנץ משחק בפוליטיקה במקום לגלות אחריות. טרם נענה להזמנת רה״מ להיפגש הערב אבל כבר דיבר עם הרשימה המשותפת".

ריבלין אמר אתמול אחרי ההודעה על ההזמנה של נתניהו כי אמר  לו שהוא מברך על כל יוזמה שתוביל להקמת ממשלה בהקדם האפשרי והדגיש: "ביתי פתוח בפניכם". הוא הוסיף כי ״עלינו לעשות הכל כדי להתמקד במשימות העומדות לפנינו".

הקריאה להקמת ממשלת חירום מגיעה מצד גורמים שונים מכל קצווי הקשת הפוליטית: יו"ר ש"ס אריה דרעי אמר הבוקר בריאיון לכאן רשת ב: "די לפוליטיקה - אנחנו במשבר". הערב קרא יו"ר ימינה נפתלי להקפיא את המצב הפוליטי הקיים לצורך הקמת ממשלת חירום. 

ח"כ יאיר גולן ממרצ אמר כי "‏לאור מצב החירום המקיף, אני מצטרף לקריאתו של רה״מ בדבר ממשלת אחדות לאומית, בתנאי שיקרא לצרף אליה גם את הרשימה המשותפת. המגפה אינה אירוע ביטחוני ואינה מבדילה בין יהודים וערבים".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן מהרשימה המשותפת תקפה את דברי נתניהו ואמרה כי "הערב התברר שלא רק הקורונה, אלא גם ההתחנפות מדבקת. אחד אחרי השני עלו השרים למופע תעמולה בשירות נתניהו גם בשעת חירום זו. ראש הממשלה מצדו התקשה להוציא את המילה ׳ערבים׳ מפיו כשסיכם שקורונה לא מבחינה בין ׳יהודים ללא יהודים׳".

השתתפו בהכנת הידיעה: זאב קם, מיכאל שמש, יערה שפירא ויואב קרקובסקי