נזקי התקיפה בשדה"ת בכרבלא דרומית לבגדאד, הלילה

ארה"ב: תקפנו כמה יעדים של מיליציות פרו-איראניות בעיראק

זאת בתגובה לירי אתמול לעבר כוחות אמריקניים שבו נהרגו שני חיילים אמריקנים וחייל בריטי • הפנטגון: התקיפות כוונו לעבר אתרים של גדודי חיזבאללה בעיראק והן היו פרופורציונליות ומדויקות • אחראי התקשורת בשדה התעופה בכרבלא: עובד אחד נהרג בתקיפה
עומרי חיים
13 במרץ 2020
01:06

ארצות הברית תקפה לילה (שישי) בסיסים של המיליציות הפרו-איראניות בכמה מוקדים בעיראק. בכירים בצבא האמריקני מסרו כי התקיפה באה  בתגובה לירי הרקטי שבוצע אתמול לעבר בסיסים שבהם נכחו כוחות אמריקניים, ושבעקבותיו נהרגו שני חיילים אמריקנים וחייל בריטי אחד.

בפנטגון מסרו כי מדובר ב"תקיפות מגננתיות מדויקות" לעבר יעדים של מיליציות הנתמכות על ידי איראן, וכי התקיפות כוונו לעבר אתרים של גדודי חיזבאללה והן היו פרופורציונליות ומדויקות. בכיר במשרד ההגנה האמריקני אמר כי התקיפות בוצעו לעבר חמישה יעדים, בעיקר לעבר מחסני תחמושת. לדברי הבכיר התקיפות בוצעו על ידי כלי טיס אמריקניים מאוישים.


כלי תקשורת המזוהה עם המיליציות הפרו-איראניות במדינה דיווח כי שני אנשי משטרה נהרגו במחוז באבל. עוד לפי הדיווח, בתקיפות נפצעו שבעה בני אדם בהם שלושה מהמיליציות הפרו-איראניות, שניים מצבא עיראק ושניים ממשרד הפנים במדינה. מוקדם יותר דווח כי הותקף גם שדה תעופה צבאי ישן בעיר כרבלאא, הנמצאת כ-100 קילומטרים דרומית לבגדאד. כלי תקשורת אחרים במדינה דיווחו כי התקיפה התרחשה באזור ג'ורף סח'ר שמדרום לבגדאד, ובערוץ אל-ג'זירה דווח כי התקיפות התבצעו לעבר מוצבים שממוקמים במחוזות סלאח א-דין, באבל וכרבלאא' הנמצאים דרומית לבירה, ובמחוז ואל-בסרה הנמצא בדרום מזרח המדינה.


אתמול דווח בערוץ "אל-חדת'" על תקיפה של בסיסי מיליציות פרו איראניות בהן עיראקיות בגבול סוריה-עיראק. לפי הדיווחים, הותקפו יעדים בכפר הרי במחוז דיר א-סדר מזרח סוריה, ונשמעו שמונה פיצוצים.

גורם במיליציות הפרו איראניות בעיראק אמר לערוץ "רוסיה אל-יום" כי "ארצות הברית היא שביצעה את התקיפות". גורם אופוזיציה בדיר א-זור, שבמזרח סוריה אמר לסוכנות הידיעות הגרמנית כי מטוסים ביצעו יותר מ-15 תקיפות בשני גלים נגד יעדים שונים. לפי אותו גורם, ישנם יותר מ-100 נפגעים.

הפעם האחרונה שבה נהרג אזרח אמריקני מירי רקטות בבגדאד, היה בחודש דצמבר האחרון כשקבלן בצבא ארצות הברית נהרג בבסיס סמוך לעיר כירכור. בתגובה לכך, חיסלו כמה ימים לאחר מכן האמריקנים את מפקד "כוח קודס" קאסם סולימאני, בנמל התעופה הבינלאומי בבירה העיראקית. יחד איתו חוסלו גם סגן מפקד ארגון הגג של המיליציות השיעיות הפרו איראניות, אבו מהדי אל-מוהנדיס, ואחראי על הקשרים והפרוטוקולים במיליציות מוחמד רידא אל-ג'אברי.