קורונה בישראל
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

היועמ"ש: הפעלת האמצעים לצמצום הדבקה תובא לאישור הממשלה

מנדלבליט הודיע כי יטיל מגבלות על האמצעים שיופעלו למלחמה בנגיף קורונה שעליהם הכריז ראש הממשלה
רועי ינובסקי
15 במרץ 2020
05:26

קורונה בישראל | הפעלת האמצעים הטכנולוגיים למעקב אחר חולים עליה הכריז ראש הממשלה נדרשת לעבור את אישור הממשלה ואישור ועדת הכנסת הרלוונטית. כך נמסר הלילה (ראשון) מטעמו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט. בנוסף, מנדלבליט החליט להטיל מגבלות על האמצעים שיופעלו, ובכללן תקופת הפעלתם והשימוש במידע שייאסף. 


בדברי ראש הממשלה נתניהו בהכרזה על הצעדים החדשים שיינקטו נגד מגפת הקורונה, הוא הודיע שיופעלו אמצעים דיגיטליים המשמשים למאבק בטרור כדי לאתר חולים. "אין ברירה, תהיה פגיעה מסוימת בפרטיות", אמר והוסיף כי אמצעים כאלה נוסו בהצלחה בטיוואן.  

בשב"כ מסרו כי בהמשך לפניית ראש הממשלה ומשרד הבריאות, נבחנת האפשרות להסתייע ביכולות טכנולוגיות של הארגון במסגרת המאמץ הלאומי למניעת התפשטות הנגיף. בארגון הבהירו שאין כוונה לעשות שימוש ביכולות האלה לצורף אכיפה או לניטור של הנחיות בידוד.


התנועה לאיכות השלטון הוציאה הודעה נזעמת על הכרזת ראש הממשלה וטענה כי "גם בשעות חירום, אסור לאפשר פגיעות חמורות, לא מידתיות ולא מוגבלות בפרטיות ובזכויות אזרח". לדבריהם, "אנחנו דורשים מראש הממשלה לפרט בדיוק אילו צעדים יינקטו על מנת לעקוב אחרי אזרחים במדינת ישראל, מי יהיו הגופים, מה יעשה עם המידע ומה תוקפם של הצעדים החדשים והחמורים האלו".