בנק ישראל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הלוואות לכל מטרה וביצוע פעולות בנקאיות מרחוק: בנק ישראל מציע הקלות בשל משבר קורונה

בין ההקלות: דחיית תשלום המשכנתה, שירותי שליחות עד הבית למבודדים, והגדלת מסגרת האשראי • במטרה להקל על המגזר העסקי – מועד תשלום המע"מ נדחה ל-26 במארס • החשב הכללי באוצר: לא נסתפק בדחיית מע״מ והלוואות - יהיה מעבר לזה • המוסד לביטוח לאומי מפרסם הנחיות לקבלת דמי אבטלה
צח שפיצן וליאל קייזר
15 במרץ 2020
09:04
עודכן ב 15:24

בשל משבר הקורונה: בנק ישראל הודיע היום (ראשון) על שורה של צעדים שנועדו לעזור לציבור במהלך ההנחיות החדשות. בין היתר, הבנקים יוכלו לתת הלוואות על בסיס משכון הדירה; להגדיל את מסגרת האשראי של לקוחותיהם, להקל בביצוע פעולות בנקאיות מרחוק, ולהגדיל את האשראי לקבלנים.

מרצים, מדריכים ומורים: המוסד לביטוח לאומי מפרסם הנחיות לקבל דמי אבטלה | כל הפרטים

דמי אבטחה לאמנים | כל הפרטים

דמי אבטלה למורי דרך | כל הפרטים

כאמור, בעקבות הפנייה של נגיד בנק ישראל ושל המפקחת על הבנקים אל המערכת הבנקאית בשבוע שעבר, הבנקים כבר החלו להציע שירותים מקלים. בין היתר, דחיית תשלום המשכנתה במספר חודשים, מתן הלוואות לעסקים קטנים ובינוניים שנקלעו לבעיית נזילות עקב המצב, מתן שירותי שליחים ללקוחות הנמצאים בבידוד ועוד.

הבנקים הדגישו כי שירותים אלו ניתנים על פי השיקולים העסקיים והתפעוליים של כל בנק ובנק. שירותים נוספים שיתאפשרו בימים הקרובים: הקלה במגבלות על הלוואות למשקי בית לכל מטרה, במשכון דירה – כלומר, הרחבת המשכנתה הקיימת של הלקוח, שלא לצורך רכישת דירה; הגדלת מסגרות האשראי למשקי בית ולעסקים; ביצוע פעולות בנקאיות מבלי להגיע לסניפים; אספקה סדירה של מזומנים במכשירים אוטומטיים ומתן הלוואות לקבלנים – כדי לסייע לעמוד בצרכי המימון המתגברים, לנוכח הצפי של מחסור בעובדים ועיכובים בבנייה. 

כמו כן, שר האוצר משה כחלון, ומנהל רשות המיסים ערן יעקב, החליטו לדחות ב-10 ימים את מועד תשלום המע"מ, ממחר ה-16 במארס ל-26 במארס. זאת כדי לנסות ולהקל, לדבריהם, על המגזר העסקי שמתמודד עם ההשלכות הכלכליות של התפשטות הנגיף בארץ. עם זאת מבהירים באוצר, כי לא חל שינוי במועדים לדיווח ותשלום מקדמות וניכויים למס הכנסה.

החשב הכללי במשרד האוצר, רוני חזקיהו, ציין כי המשרד מגבש חבילה של הקלות והטבות שלא תסתפק רק בדחיית המע"מ והלוואות. "יהיה מעבר לעניין הזה", אמר בריאיון לרן בנימיני בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב.

האזינו לריאיון עם החשב הכללי במשרד האוצר רוני חזקיהו

"מניח שבימים הקרובים נראה מגבלות נוספות על המשק. ככל שהאירוע מתקדם משרד הבריאות בא עם המלצות נוספות, אז אני לא חושב שהגענו לסוף", הוסיף חזקיהו. במשרד האוצר התקיים דיון של הגורמים המקצועיים על גיבוש חבילת סיוע לעסקים ולעובדים שנפגעו מהחלטות הממשלה האחרונות.