בצלאל סמוטריץ'
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

סמוטריץ' על תקנות המעקב: "אין ולא יהיה 'אח גדול'"

גורם המעורב בדיונים: "מדובר בניטור עקבי של האזרחים אלא איסוף מידע בצורה מהירה • רופאים שטרם שובצו, כולל מתמחים וסטאז'רים, יאושרו לסייע במאבק בקורונה • ראש הממשלה וסביבתו הקרובה עברו בדיקת קורונה • מספר החולים עלה ל-213, מצבם של שניים מוגדר קשה
כתבי כאן חדשות
15 במרץ 2020
11:47
עודכן ב 19:35

שרי הממשלה אישרו היום (ראשון) את התקנות שיאפשרו לשב"כ לעקוב אחר אזרחים כדי לסייע במאבק בהתפשטות נגיף קורונה. גורם בממשלה שהיה מעורב בדיונים מדגיש שלא מדובר בניטור עקבי של האזרחים, אלא בדרישה לאיסוף מידע שיאפשר להזהיר בצורה מהירה את מי ששהה בקרבת חולה. 

שר התחבורה בצלאל סמוטריץ' התייחס לנושא ומסר: "‏אישרנו עכשיו בממשלה, אחרי שבע שעות של התייעצויות ודיוני עומק מקצועיים, ועם הרבה מאוד סייגים ומנגנוני הגנה מובנים מוסדית, את מנגנון המניעה האלקטרוני להתפשטות הקורונה. אני יכול להרגיע אתכם חד משמעית: אין ולא יהיה "אח גדול" במדינת ישראל, גם לא במסגרת אירוע קיצון כמו זה שאנחנו מנהלים. ‏נבהיר את המובן מאליו: עדיין מדובר בצעד קיצוני. ווידאנו במנגנון, ונמשיך לוודא, שזה ייעשה רק לשם כך. בתקופה, במנגנונים, בעונשין, ובפיקוח הדוק ומובנה בתוך המנגנון". 

ראש הממשלה וסביבתו הקרובה עברו בדיקת קורונה. זאת למרות שאיש מהם לא גילה תסמינים של הנגיף. הבדיקות יצאו תקינות. מספר החולים הכולל בישראל עלה ל-213, מצבם של שניים מוגדר קשה. 2,593 עובדי צוותים רפואיים בבתי חולים ובקופות ברחבי הארץ שוהים בבידוד, מתוכם 862 רופאים. 16 עובדים אובחנו כחולים מאומתים בווירוס, שבעה מתוכם רופאים.

שר הבריאות יעקב ליצמן הורה לאשר מיידית מאות תקני רופאים ומתמחים למערכת הבריאות. בפגישה שנערכה עם יו"ר ההסתדרות הרפואית פרופסור ציון חגי ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, הוחלט לאשר מיידית תקנים עבור כלל הרופאים שטרם שובצו במערכת הבריאות, כולל מתמחים וסטאז'רים. כמו כן, תיבחן קליטה של סטודנטים לרפואה בשנתם השישית, כדי להקל על הצוותים הרפואיים. 

כמו כן, הנחה החשב הכללי את הבנקים, לאפשר דחייה של ארבעה חודשים בתשלומי המשכנתא לזכאים. כחלק מההקלות שניתנו, כל לווה רשאי לבקש ולקבל את הדחיה, ולצורך הגשת הבקשה להקפאת התשלומים אין צורך להגיע פיסית לסניפי הבנק. תשובות יתקבלו ככל הניתן תוך שבוע, דחיית התשלומים אינה כרוכה בעמלה. 

אמו של הנער שעבד בפיראט האדום באור יהודה וחלה בווירוס, אובחנה גם היא היום כחולה. היא הועברה למרכז הרפואי שיבא בתל השומר ושוהה שם עם בנה. לדבריה, היא לא חשה בטוב מיום רביעי, אך רק אתמול נלקחה ממנה בדיקה והיום התקבלה התשובה. בני משפחתם יאלצו לשהות בבידוד שבועיים נוספים.

כפי שפורסם בשבוע שעבר בכאן חדשות: הממשלה הסמיכה היום (ראשון) את שר העבודה והרווחה אופיר אקוניס לחייב עובדים חיוניים להגיע לעבודה על רקע התפשטות נגיף קורונה בישראל. בתוך כך, חתם שר הביטחון נפתלי בנט על צו שמאשר לצה״ל גיוס 2,000 אנשי מילואים לטובת עיבוי מערכי פיקוד העורף. כמו כן, הממשלה אישרה תקנות לשעת חירום שיזם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שיאפשרו לקנוס מפרי בידוד ומפרי צו ההתקהלות.


השר אוחנה שוקל להאריך את תקופת הצו המיוחד על בתי המשפט בשבוע. השר צפוי לכנס ישיבה נוספת כדי לדון בנושא ובגלל העליה בקצב ההדבקה, וההערכה היא שהוא אכן יכריז על הארכת הצו. בצה"ל הוחלט כי הליכי הצו הראשון המתוכננים לעת הקרובה יידחו ויתקיימו במועד מאוחר יותר. עדכונים בעניין יועברו באתר מיטב.

על אף ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, מאות בחורים התקבצו ללימוד בהיכל ישיבת פוניבז' בבני ברק. אתמול הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו על איסור התקהלות של יותר מעשרה אנשים, על השבתת כל מוסדות החינוך, כולל גני ילדים ופעוטונים, ועל סגירת כל מקומות הבילוי.

שר הפנים אריה דרעי הודיע היום בישיבת הנהלת משרדו, כי עונת הרחצה בחופים לא תפתח. עונת הרחצה היתה אמורה להיפתח ב-1.4.2020. "לאור האיסור לשהות בהתקהלויות וכדי לשמור על בריאות הציבור, החליט כאמור השר דרעי כי עונת הרחצה לא תפתח עד הודעה חדשה", נכתב בהודעת משרד הפנים.