דוכן לממכר מסכות בשוק רמלה, 31 במארס 2020
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

כל האזרחים נדרשים לעטות מסיכה או כיסוי אחר לפנים במרחב הציבורי • כאן תמצאו את כל העדכונים, הדיווחים האחרונים וההנחיות החדשות של משרד הבריאות
מערכת כאן חדשות
15 במרץ 2020
12:51

‏בימים של בלבול וחוסר ודאות: כאן עושים לכם סדר עם כל מה שחשוב לדעת בעקבות התפרצות נגיף קורונה בישראל עם מבזקי חדשות, עדכונים וכל ההנחיות של משרד הבריאות. אחרי שהועברו מסרים סותרים מבכירי משרד הבריאות ומרופאים מומחים, אתמול (רביעי) הנחה משרד הבריאות את כלל האזרחים לעטות מסיכות במרחב הציבורי. 

עדכונים והנחיות משרד הבריאות: 

הגבלות על התנועה

מיום רביעי (01.04.20) היציאה ממקום מגורים תותר ליחיד או לאנשים הגרים באותו מקום לזמן קצר ולמרחק של עד מאה מטרים. הנחיית משרד הבריאות הינה לא לצאת מהבית, למעט מקרים המחייבים זאת: עבודה בהתאם למגבלות, הצטיידות במזון, תרופות, שירותים רפואיים ושירותים חיוניים אחרים.

כזכור, כדי למנוע הידבקות בנגיף קורונה, הציבור מתבקש לשמור על מרחק של שני מטרים אחד מהשני ולהימנע מלחיצת ידיים. יש להימנע מנסיעה של יותר משני בני אדם ברכב.

כל אזרחי ישראל יידרשו מעתה לחבוש מסיכות במרחב הציבורי כדי להפחית את סכנת ההידבקות. מנכ"ל משרד הבריאות הבהיר כי במקום מסכה אפשר להשתמש בצעיף או בכיסוי מאולתר. לפי שעה לא תהיה אכיפה פלילית או הטלת קנסות על מי שלא עוטה מסכה, כל עוד ההנחיה לא מופיעה בתקנות. 

נוסף על כך הוחלט להגביל את התנועה אל בני ברק וממנה כדי למנוע את התפשטות הנגיף. בתוך העיר יהיה אפשר לנוע על פי ההנחיות הנהוגות בכל רחבי הארץ. מי ששוהים בבידוד בבני ברק יועברו למלוניות, וכך גם כל מי שישובו לישראל מחוץ לארץ.

התקהלויות בציבור

במרחב הציבורי לא תתאפשר התכנסות - גם לא לצורך תפילה או חתונה. משרד הבריאות הנחה להימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית. ראש הממשלה הנחה להימנע מביקורים משפחתיים בערב חג הפסח ולקיים את החג במסגרת המשפחה הגרעינית בלבד.

מוסדות חינוך

על פי ההנחיות החדשות, כל מערכת החינוך מושבתת ללא קשר למספר הילדים הלומדים במסגרת. הנחיה זו כוללת את גני הילדים, הפעוטונים, מעונות היום, בתי הספר והאוניברסיטאות.

מקומות עבודה

ראש הממשלה בנימין נתניהו הכריז על צעדים שיהיו בתוקף עד לאחר חג הפסח. עובדים יידרשו למדוד חום בטרם הגעתם לעבודה ולמלא הצהרה שחום גופם אינו עולה על 38 מעלות ושהם לא סובלים משיעול או מקושי בנשימה.

במקום עבודה בו לא ניתן לשמור על מרחק של שני מטרים בין עובד לעובד, המעסיק ידאג לאמצעים אחרים למניעת הדבקה. בנוסף, יוקצה לכל עובד ציוד אישי קבוע ככל הניתן. ציוד בשימוש של יותר מאדם אחד יעבור חיטוי קפדני לפני כל העברה מאדם לאדם. כמו כן תינתן הנחיה לעובדים לשמור בקפדנות על כללי היגיינה לרבות שטיפת ידיים. בעת שימוש במעלית במקום העבודה, לא יהיו במעלית יותר משני נוסעים.

במקום עבודה לא ישהו באותה עת יותר מ-10 עובדים או יותר מ-15% ממצבת כוח האדם, הגבוה מביניהם. בתנאים מסוימים תתאפשר העסקה של עוד 15% מכוח האדם. עובדים יידרשו למדוד חום בטרם הגעתם לעבודה ולמלא הצהרה שחום גופם אינו עולה על 38 מעלות ושהם לא סובלים משיעול או מקושי בנשימה. במקומות עבודה חיוניים עובדי מנהלה יורשו להגיע רק בתנאי שנוכחותם חיונית. במקומות שבהם עובדים במשמרות ישובצו, במידת האפשר, אותם אנשים למשמרות יחד.

שכירים במגזר העסקי שיוצאו לחופשה ללא תשלום, יקבלו דמי אבטלה בתנאים משופרים. עד היום כדי להיות זכאי לדמי אבטלה היית צריך לצבור 12 חודשי עבודה, עכשיו יספיקו 6 חודשים. בנוסף יוקדמו תשלומים לספקים עצמאיים, דחיית תשלומי חובה לעסקים קטנים ובינוניים, ומענקים מיוחדים של עד 14,000 שקלים לעצמאיים, שיפוצלו לחודשיים.

מקומות בילוי ופנאי

כל מקומות הבילוי והפנאי סגורים עד להודעה חדשה. הנחיה זו כוללת: קניונים (למעט חנויות מזון ובתי מרקחת), מועדונים, פאבים, מסעדות, בתי קפה, אולמות אירועים, חדרי כושר, בריכות שחייה, גני חיות, פארקי מים, מקוואות (גברים), בתי מרחץ, בתי קולנוע, תיאטראות ומרכזי תרבות אחרים, מתקני שעשועים ולונה פארקים וכן אתרי מורשת.

אין לצאת מהבית לפארקים, גינות משחקים, חוף הים, בריכה, ספריות, מוזאונים, שמורות טבע וגנים או למרחבים ציבוריים אחרים, למעט יציאה של ילדים במסגרת המשפחה בלבד או עם בעל חיים.

אין לקיים חוגים, גם לא במספר מינימלי של משתתפים, הן במסגרות ציבוריות והם פרטיות. ניתן לצאת לפעילות ספורט לא מאורגנת תוך הקפדה על מרחק שני מטר. יציאה לזמן קצר תתאפשר עד מרחק של 100 מטר ממקום המגורים.

מזון ותרופות

ראש הממשלה הדגיש כי לא צפוי מחסור במזון ובתרופות. לדבריו מדינת ישראל ערוכה עם מלאי מזון ותרופות. הוא הוסיף כי מלבד רשתות השיווק, גם שירותי הבנקאות ותחנות הדלק יפעלו כסדרם. שירותי משלוחים ממסעדות יופעלו רק בהגשה על סף הדלת.

מותר לצאת מהבית לצורך קניית מצרכים חיוניים אם אין אפשרות לאספקה במשלוח או על ידי בן משפחה (במקרה של קשישים או חולים במחלות כרוניות). יורשו לפעול שירותי משלוחים למזון ולשירותים חיוניים לתחזוקת הבית.

שירותי רפואה

מומלץ, אם יש בעיה בריאותית, לצרוך שרותי רפואה מרחוק ולא להגיע פיזית למרפאה ככל שהדבר מתאפשר ובהתאם להנחיות הקופה באינטרנט ובתקשורת

מומלץ לדחות את כל טיפולי השיניים ולבצע רק במצבים הכרחיים. מיום ראשון 22 במארס בוטלו כל ניתוחי הבחירה, הודעה מפורטת בנושא תצא בקרוב. 

תחבורה

תופסק הנסיעה בתחבורה ציבורית – אוטובוסים, ורכבת קלה בכל ערב החל מהשעה 20:00, ולחלוטין בימי שישי ושבת. שירותי התחבורה הציבורית יצומצמו באופן משמעותי ורק לצרכים שאליהם הותרה היציאה מהבית. נוסף על כך, תנועת הרכבות הכבדות הופסקה לחלוטין.

משרד הבריאות ממליץ להימנע ככל הניתן משימוש בתחבורה ציבורית. קווים אל מרכזי תעסוקה, מרכזי קניות מזון ממשיכים לפעול. קווים אל מקומות הבילוי והמרכזים הרפואיים מבוטלים, כמו גם קווי הלילה וקווים בעבור סטודנטים ותלמידים. תחנות עצירה במקומות שאינם חיוניים מבוטלות גם הן. מפעילי התחבורה חייבים לוודא שאין עומס נוסעים בשום נסיעה. התשלום במזומן באוטובוסים הופסק במטרה לצמצם מגע בין נהגים לנוסעים. המושבים הקרובים לנהג חסומים לישיבה, ובאוטובוסים בין-עירוניים אסור לנסוע בעמידה.

גם בנסיעה ברכב פרטי יש להימנע מנסיעה של יותר משני אנשים.

תפילות וטקסים דתיים

לא תתאפשר התכנסות, לרבות לא לצורך תפילה וחתונה, במרחב הציבורי. בכותל המערבי יתאפשר קיום מניין אחד, בכל תפילה, של עשרה אנשים במרחק של שני מטרים זה מזה. הלוויה תערך במקום פתוח בלבד ובהשתתפות של עד 20 אנשים. ברית מילה תיערך בהשתתפות של עד עשרה אנשים. התקנות לעניין חתונה יכנסו לתוקפן החל מיום רביעי (01.04.20) משעה 8:00 בבוקר.

עוד על נגיף הקורונה

מהם התסמינים של הנגיף?

שיעול, קוצר נשימה, הצטננות וחום גבוה של 38 מעלות ויותר. לתסמינים נלווים לעתים כאבי שרירים, ובמקרים חמורים גם דלקת ריאות ואי-ספיקה נשימתית.

איך נדבקים בנגיף הקורונה?

קיימים מקרים רבים שהנגיף עובר בהדבקה טיפתית - כמו שנדבקים בשפעת: טיפות מיקרוסקופיות שמקורן באדם נגוע (שהשתעל או התעטש) נושאות את הנגיף באוויר וחודרות למערכת הנשימה של בני אדם לא נגועים.

הנגיף יכול לעבור גם במגע עם כף יד של אדם החולה בקורונה שהתעטש או השתעל לתוכה. לכן, יש להקפיד על רחיצת ידיים תכופת במים וסבון או באלכוג'ל. בנוסף, במקרה של שיעול או התעטשות, חשוב לכסות את הפה עם מטפחת או מרפק.

מה עליי לעשות במקרה של חום או תסמינים נוספים של המחלה?

על פי הוראות משרד הבריאות - מי שיש לו חום של 38 מעלות או תסמינים נשימתיים כמו שיעול או קושי בנשימה, צריך להישאר בבית עד יומיים לאחר ירידת החום, ללא קשר לבדיקת הקורונה, ולפעול לפי ההנחיות.

מי נמצא בקבוצות הסיכון?

קשישים ואנשים עם מחלות כרוניות קשות בכל גיל, מחלות ממושכות של דרכי הנשימה כולל אסטמה, מחלות אוטואימוניות, מחלות לב וכלי דם, סכרת, מחלות ומצבים הפוגעים במערכת החיסון, חולים במחלות ממאירות ומחלות עם פגיעה במערכת החיסון. אוכלוסיות אלו צריכות להקפיד ולהימנע ככל הניתן לצאת מהבית, מאירוח אנשים בבית, למעט שירותים חיוניים. יש להיעזר בחברים ובני משפחה בהבאת אספקה לבית.

איך מאבחנים את נגיף הקורונה?

בדיקה לאבחון הנגיף נעשה באמצעות בדיקה מולקולרית שבאמצעותה מזהים את הגנום הייחודי של נגיף הקורונה. לוקחים דגימה מחלל הפה באמצעות מטוש (מקלון שבקצהו צמר גפן), ואת המטוש שולחים למעבדה לבדיקה.

נכון להיום הבדיקה נעשית עבור מי שיש להם סימפטומים של קורונה, על פי החלטת מוקד 101 של מד"א. תוצאות הבדיקה מתקבלות עד 36 שעות.

איך מטפלים בנגיף?

כיום אין חיסון מוכח לטיפול בנגיף הקורונה, ולכן ניתן בעיקר טופל תומך נשימתי, נוזלים ומשככי כאבים לצד תרופות מפחיתות חום.

כיצד לשמור על היגיינה ולהפחית את הסיכוי לחלות?

להימנע ממגע פיזי כולל חיבוקים ולחיצות ידיים, לפתוח דלתות לא בכף היד, להמעיט בנגיעה בפנים, לרחוץ ידיים לעיתים קרובות, לדאוג לאוורור מקסימלי של הבית,  יש לחטא ידיות ודלתות, להימנע מלנשק מזוזות ותשימי קדושה אחרים, להימנע מלעשן סיגריות, סיגריות אלקטרוניות או נרגילות, להימנע משימוש בכלי אחד לשם אכילה משותפת ולהימנע משיתוף אוכל מפה לפה.