דונלד טראמפ, סטיב מנוצ'ין
צילום: אי-פי

כדי להתמודד עם המשבר: הבנק המרכזי בארה"ב חתך את הריבית ל-0%

בדיקה ראשונה לחיסון נגד נגיף קורונה תבוצע היום • הוחלט להזרים 700 מיליארד דולר לשוק באמצעות רכישת אגרות חוב • טראמפ לאזרחים: "תירגעו, תכינו לעצמכם ארוחת ערב טובה. הסופרים מלאים"
נתן גוטמן
15 במרץ 2020
23:24
עודכן ב 02:45

גורם רשמי בממשל האמריקני אמר הלילה (שני) כי במכון המחקר בסיאטל, שבמדינת וושינגטון, יבצעו בהמשך היום בדיקה ראשונה לחיסון שפותח נגד הנגיף קורונה. בממשל מעריכים שהחיסון יהיה נגיש לציבור בעוד כשנה עד שנה וחצי.

בד בבד, המרכז הלאומי לבקרת מחלות בארצות הברית ממליץ לאסור התקהלות של יותר מ-50 בני אדם. המרכז ממליץ להנהיג את האיסור הזה בשמונת השבועות הבאים. מוקדם יותר, הבנק המרכזי בארצות הברית חתך את הריבית ל-0%, בהחלטת חירום שנועדה לסייע למשק האמריקני להתמודד עם ההאטה שנוצרה בגלל משבר נגיף קורונה. בנוסף לכך, הוחלט להזרים 700 מיליארד דולרים לשוק באמצעות רכישת אגרות חוב. 

הנשיא האמריקני דונלד טראמפ הודה לבנק המרכזי על המהלך ומסר: "זה משמח אותי מאוד. אני חושב שמדובר במעשה נפלא". טראמפ הוסיף ששוחח עם שורה ארוכה של ראשי תאגידים וחברות העוסקות במזון ואספקה לצורכי חירום, ואמר: "הם עובדים נהדר. הם יעמדו בדרישות הציב ומוכנים לעבוד מסביב לשעון".

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים, ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

הנשיא האמריקני קרא לאזרחים להירגע: "תכינו לעצמכם ארוחת ערב טובה. הסופרים מלאים. "זהו נגיף מאוד מדבק, אך אנחנו שולטים בו ביד רמה. אנחנו צריכים לדאוג לאוכלוסיות הפגיעות". 

כמו כן, בעקבות התפשטות הנגיף החליטה מדינת ניו יורק שהיא סוגרת את מערכת החינוך שלה. מדובר במערכת החינוך הגדולה בארצות הברית. בנוסף לכך, מדינת קליפורניה קוראת לכל אוכלוסיית בני ה-65 ומעלה להישאר בבתיהם. המדינה הודיעה על סגירת כל הברים והמסעדות.

לפני כשבועיים הוריד הבנק במפתיע את הריבית במדינה בחצי אחוז. אז זו הייתה ההורדה הגדולה של שיעור הריבית מאז המשבר הכלכלי ב-2008. בהחלטת הבנק הפדרלי נאמר כי נגיף קורונה מהווה איום על הפעילות הכלכלית בארצות הברית, ולכן יש צורך להוריד את הריבית - כדי לשמור על רמת תעסוקה גבוהה ועל יציבות המשק.

הורדת הריבית אמורה לסייע ליצרנים אמריקנים על ידי מתן גישה להלוואות זולות. עם זאת, הבנק הפדרלי נוהג לרוב בזהירות יתרה בתחום זה, מחשש שהפחתה לא מבוקרת של הריבית תגביר את האינפלציה ותיצור סחרור במשק.