נתניהו וליברמן
צילום: הדס פרוש ויונתן זינדל, פלאש 90

כחול לבן וישראל ביתנו הגישו את הצעות החוק שיאפשרו להדיח את נתניהו

רגע לפני השבעת הכנסת הגיש ח"כ עודד פורר את הצעת החוק להפסקת כהונת ראש ממשלת מעבר שהוגש נגדו כתב אישום • לאחר ההשבעה הגישה כחול לבן הצעה דומה וכם הצעה המגבילה את כהונת ראש הממשלה לשתי קדנציות
זאב קם ויערה שפירא
16 במרץ 2020
16:39
עודכן ב 17:51

רגע לפני השבעת הכנסת ה-23 הגישה סיעת ישראל ביתנו את הצעת החוק האוסרת על מי שהוגשו נגדו כתבי אישום לכהן כראש ממשלה בממשלת מעבר. מדובר בהצעת החוק שעליה דובר כי תאפשר למתנגדי נתניהו לחסום את התמודדותו לראשות הממשלה. את ההצעה הכגיש חבר הכנסת עודד פורר.  

לאחר ההשבעה הגישה סיעת כחול לבן שלוש הצעות חוק ולפיהן כהונת ראש ממשלה תוגבל לשתי תקופות כהונה, תופסק כהונת ראש ממשלה או שר שהוגש נגדו כתב אישום ואיסור הטלת מלאכת הרכבת הממשלה על חבר כנסת אשר הוגש נגדו כתב אישום.

הצעתו של ח"כ עודד פורר דומה לזו של כחול לבן אך היא מדברת על מתן אפשרות לכנסת הכנסת להפסיק את כהונתו של ראש ממשלת מעבר, שלא זכתה לאמון הכנסת וממשיכה לכהן מכוח הרציפות בלבד, אם הוגש נגדו כתב אישום. ח"כ פורר מציע עוד כי במצב כזה כי ההצבעה בנושא זה בוועדת הכנסת ובכנסת תהיה הצבעה חשאית. זאת כדי להבטיח שחברי הכנסת יצביעו לפי שיקול דעתם האישי ולא לפי שיקולים מפלגתיים ולחצים קואליציוניים.

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן התייחס להצעת החוק של ישראל ביתנו: "נשמעת לי כמו עוד קומבינה פוליטית של אנשים שלא יכולים לנצח בקלפי. זה לא עבד מעולם ולא יעבוד גם הפעם. זו לא הדרך". הוא הוסיף - "אנחנו כרגע מבינים שהציבור רוצה לראות שקמה ממשלת חירום, שמתחילה לקבל החלטות נדרשות". בריאיון לשלי יחימוביץ' ויגאל גואטה בכאן רשת ב ציין ארדן כי הוא מאמין שבתוך 72 שעות תוקם ממשלת חירום בראשות נתניהו.


בד בבד נמשכים המאמצים בגוש המרכז-שמאל להביא להחלפתו של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בח"כ מאיר כהן מכחול לבן. אחר הצוהריים שיגרו בכחול לבן איום לעבר אדלשטיין: אם לא תכנס את המליאה כדי לבחור יו"ר כנסת חדש - נעתור נגדך לבג"ץ. 

יו"ר כחול לבן, בני גנץ, שוחח אחר הצוהריים עם יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה בעקבות קבלת המנדט מהנשיא ואמר לו כי כחול לבן בראשותו מחויבת להקים ממשלה שתשרת את כלל אזרחי ישראל. קודם לכן שוחח גנץ גם עם ליברמן ונפגש עם עמיר פרץ, יו"ר העבודה-גשר-מרצ.