יולי אדלשטיין, בני גנץ, ארכיון
צילום: פלאש 90

כחול לבן ליו"ר הכנסת: קיים מחר הצבעה דחופה על הקמת ועדה מסדרת

זאת לאחר שבדיונים אצל אדלשטיין לא הצליחו הסיעות להגיע להסכמה על הרכב הוועדה שתהיה אמונה על הקמת ועדות הכספים, החוץ והביטחון והבריאות • גנץ: "ניאבק בצעדי הליכוד בכל הכוח"
זאב קם ויערה שפירא
17 במרץ 2020
18:51

סיעת כחול לבן דורשת הערב (שלישי) מיושב ראש הכנסת יואל אדלשטיין לקיים מחר בדחיפות הצבעה במליאה על הקמת ועדה מסדרת. זאת לאחר שבדיונים שהתקיימו אחר הצוהריים אצל אדלשטיין, לא הצליחו נציגי הליכוד וכחול לבן להגיע להסכמה על הרכב הוועדה. יושב ראש הכנסת אמר בתום הדיונים כי אם לא תושג הסכמה, בפעם הראשונה בתולדות הכנסת, יובא העניין להכרעת המליאה ביום שני. "תמיד הוועדה המסדרת קמה בהסכמה והיא צריכה לשקף את הכוחות היחסיים של הסיעות השונות. לא נישאר בלי ועדה מסדרת כי בלעדיה אי אפשר להקים את ועדת הכספים או את ועדת החוץ והביטחון הזמנית", הסביר אדלשטיין. בנוסף, הוועדה המסדרת תהיה אמונה גם על הקמת ועדת בריאות להתמודדות עם משבר הנגיף קורונה. 

במקביל, יושב ראש כחול לבן בני גנץ תקף בציוץ בטוויטר: "הליכוד, בשליחות נתניהו ואדלשטיין, מנסים בכל מחיר למנוע את עבודת הכנסת. לא מספיק שהכנסת לא מתפקדת שנה שלמה, עכשיו הם גם רוצים שהכנסת החדשה לא תעשה את העבודה המינימלית הנדרשת בשעת משבר". גנץ המשיך וכתב: "הם לא מאפשרים להקים את ועדת הכספים על מנת לקדם מהלכים שיסייעו בין השאר למי שנפגע מהמשבר, הם לא מאפשרים הקמת ועדת חוץ וביטחון לפיקוח על נושא המעקבים, הם לא מאפשרים הקמת ועדת קורונה שתסייע במאבק בנגיף ותפקח על פעולות הממשלה בנושא. זה מצב מסוכן שבו מנסים לבטל את הרשות המחוקקת ולהשאיר רק את הרשות המבצעת. צעדי הליכוד הם תקדים מסוכן לדמוקרטיה וניאבק בזה בכל הכוח".


חבר הכנסת עופר מכחול לבן שלח אמר מוקדם יותר בריאיון לכאן רשת ב, כי סיעתו לא תאפשר לשתק את הכנסת ותפנה גם לבג"ץ בעניין. לדבריו, יש להקים במהירות ממשלה וכנסת מתפקדות. מספר שלוש במפלגתו, חבר הכנסת משה יעלון אמר לאחר מכן: "כחול לבן תקים ממשלת חירום רחבה ככל האפשר, גם אם נתחיל בממשלה צרה – כדי להציל את המדינה. לא ניתן לנתניהו להפוך את ישראל לדיקטטורה".

ח"כ טיבי: "ניצול ציני של בהלת הקורונה"

יושב ראש סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, אמר כי "היה ברור בישיבה אצל היו"ר אדלשטיין שהליכוד והבלוק מעוניינים לסגור את הכנסת ורוצים לבלום כל נסיון להקמת ועדה מסדרת. זה ניצול ציני ומסוכן של בהלת הקורונה. המתקפה על הדמוקרטיה בעיצומה והיא מונהגת ע"י בנימין נתניהו".

כמו כן, חבר הכנסת שלח הודה בדבריו לרשת ב: "לא שמחתי ולא תמכתי בזה שנגררנו למערבולת והכרזנו מראש שלא נישען על המשותפת - הן מהטעם הביטחוני והן מהטעם המעשי. כולם ידעו את המצב הפוליטי שהולך להיות אחרי הבחירות". לדבריו, "חברת הכנסת היבא יזבק אכן הביעה תמיכה במחבלים טרוריסטים. חברים שלי הם אלה שתפסו את קונטר. אנחנו הצבענו נגד השארתה בכנסת - ובית משפט הכריע ההיפך. אבל לרשימה המשותפת ש-15 מנדטים בחרו בה, אסור להיות מחוץ למשחק הקואליציוני. זה לא אותו דבר. אי אפשר לעשות פסילה כוללת".