קורונה, אילוסטרציה
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

משרד הבריאות: אלפים בישראל עלולים למות מקורונה

נתניהו: נגביר דרמטית את איתור החולים, נאכוף כניסה לבידוד • ישראל בהסגר: נערכים להאצה בהתפשטות הנגיף; גורם בכיר: יש מחסור באמבולנסים • מומחים אומרים כי השבוע החמישי – השבוע הבא – הוא הקשה ביותר • חולה ראשון בקורונה בקרב הסגל הדיפלומטי הישראלי: שגריר ישראל בגרמניה נדבק
כתבי כאן חדשות
17 במרץ 2020
19:28
עודכן ב 21:13

התפשטות קורונה: מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, הזהיר הערב (שלישי) מפני שאננות הציבור וטען שאם המצב יימשך כפי שהוא – אלפים בישראל עלולים למות מקורונה: "אנחנו כנראה בימים הקרובים מאוד נגלה עוד מאות חולים חדשים, ואנחנו יודעים שבימים הקרובים מאות או אלפים יכולים למות בישראל מהמחלה. נדאג לפזר את החולים, לשטח את העקומה, כדי שנוכל להגיע לכל אחד מהם. אבל יהיו רבים שימותו".


ראש הממשלה בנימין נתניהו הצהיר לפני כן, בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות, כי יכולת האיתור והניטור של אנשים שבאו במגע עם חולי קורונה תוגבר ותופעל – ואכיפת הבידוד תהיה "ללא פשרות". עוד אמר כי מספר הבדיקות יגדל: "הכניסה לבידוד היא לא המלצה אלא חובה ונאכוף אותה ללא פשרות. זה קריטי להאטת התפשטות המגפה. אנחנו מגדילים את מספר הבדיקות ל-3,000 ביום. ביחס לאוכלוסייה זה מספר הבדיקות הגבוה בעולם, אפילו יותר מקוריאה הדרומית".

ראש הממשלה אישר את פרסום כאן חדשות ואמר כי בתי החולים נערכים להאצת התפשטות המגפה ולקליטת חולים נוספים. עוד הזהיר נתניהו מקלות דעת של הציבור: "אני מבקש מכם משמעת ואחריות. כל הצעדים שאנחנו נוקטים לא יעזרו אם לא תהיה משמעת ואחריות מצדכם. זה לא משחק ילדים, זאת שאלה של חיים או מוות". אם לא תשתנה התנהגות הציבור, הזהיר נתניהו, ההנחיות יוחמרו.

כאמור, בצל ההנחיות החדשות של משרד הבריאות – בישראל נערכים להאצה בהתפשטות הנגיף. כך דווח היום בחדשות הערב בכאן 11. גורם בכיר אמר לכאן חדשות כי יש מחסור באמבולנסים שיובילו את החולים. במקביל, בבתי החולים נערכים להוסיף חדרי אשפוז נוספים לקליטת אנשים. מומחים מזהירים כי השבוע החמישי להגעת הנגיף – כלומר, שבוע הבא – צפוי להיות הקשה והגורלי ביותר.


שגריר ישראל בגרמניה, ג׳רמי יששכרוף, והציר בשגרירות אהרון שגיא, אובחנו היום כנשאי נגיף קורונה בבדיקה שערכו אתמול. מהשגרירות נמסר כי השניים מרגישים טוב ונמצאים בבתיהם.  "השגריר והציר נבדקו לאחר שהשתתפו בפגישה עם חבר פרלמנט גרמני שנמצא כחולה בנגיף. שגרירות ישראל בברלין נסגרה וצוות השגרירות עבר לבידוד בית".

יששכרוף אמר אמש לכאן חדשות: "חשוב לזכור שיש כמה אלפים בודדים של שליחים ובני משפחותיהם בחו"ל שמתמודדים עם מצב מאוד מורכב. למעשה הם לא יכולים להגיע לישראל, ובני משפחותיהם לא יכולים להגיע לכאן. זה מצב מקצועי ואישי כאחד מאוד מורכב ומאוד מאתגר".

אתמול דווח בכאן רשת ב כי מנכ"ל משרד החוץ יובל רותם נכנס לבידוד ביתי לאחר שחניך בקורס הצוערים של המשרד חלה בקורונה. חבריו לקורס וצוות ההדרכה נשלחו אף הם לבידוד וכך גם נציב שירות המדינה הפרופסור דניאל הרשקוביץ שהרצה לפני הצוערים.

בישראל שירות בתי הסוהר החליט לבטל את הביקורים במתקני הכליאה ואת חופשות האסירים. חופשות יאושרו רק במקרים חריגים. משירות בתי הסוהר נמסר כי בעקבות הנחיות הדרג המדיני ולאחר החתימה על תקנות לשעת חירום ובמטרה לשמור על בריאותם ושלומם של הכלואים והסגל – החל מרגע זה אסורה הכניסה לבתי הסוהר במדינת ישראל. הכניסה למתקנים תאסר על כל גורם מלבד הסוהרים המשרתים בהם ועצורים נקלטים.


בתוך כך, ראשי משרד הבריאות הביעו התנגדות לרעיון של עריכת בדיקות המוניות לגילוי הנגיף, הסיבה: מספר הבדיקות מוגבל, ולכן ממליצים במשרד לבצע אותן רק באוכלוסיות הרלוונטיות – למשל, צוותים רפואיים או אנשים שבאו במגע עם חולה מאומת.מוקדם יותר פרסם משרד הבריאות הנחיות חדשות לציבור בשל התפשטות הנגיף. לפי ההנחיות, חל איסור על הליכה לים, לפארקים, לגינות משחקים, לספריות ולקניונים. עוד נאסר על קיום של חוגים מכל סוג. ניתן לקיים פעילויות ספורט לא מאורגנות בקבוצה של עד חמישה אנשים, תוך הקפדה על שמירת מרחק של שני מטרים. במשרד הבריאות מדגישים: "אין לצאת מהבית, למעט במצבים המחייבים זאת". 

האיסורים החדשים: להימנע מאירוח, שימוש עצמי במעלית 

• מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

עוד נקבע בהחמרות החדשות של משרד הבריאות כי יש להימנע מאירוח של חברים ובני משפחה שאינם מתגוררים בבית. ניתן לצאת ל-10 דקות הליכה במקומות מבודדים או לחצר, יש לרדת במעלית לבד, או ללא קרבה לאנשים אחרים. עוד נקבע כי חנויות מסחר שאינן חיוניות כהגדרתן בצו (כגון מזון, תרופות וטואלטיקה) חייבות להיסגר. מיום חמישי יוטלו קנסות מנהליים של 5,000 שקלים על הפרת צו בידוד, 3,000 שקלים על אי רישום במשרד הבריאות על חובת בידוד וכך גם על סירוב לפיזור התקהלות.

בד בבד, במגן דוד אדום הודיעו כי יחלו בביצוע בדיקות לאיתור נשאי קורונה בכלי רכב פרטיים, שיגיעו למתחמים מיוחדים. מי שיימצא כי צריך לעבור בדיקה לנשאות יגיע למתחם בשעה שנקבעה מראש, ותילקח ממנו דגימה על ידי איש צוות ממוגן בעודו ישוב במכוניתו. לאחר מכן יוכל הנבדק לשוב לביתו. במד"א אומרים כי הם נערכים להגדלת מערך הדגימות לאלפי דגימות ביום.

הפסקה מוחלטת של התחבורה הציבורית בסופי השבוע

ברשות הארצית לתחבורה ציבורית הודיעו היום על צמצום משמעותי של שירותי המערכת. הערב תופסק התחבורה הציבורית החל מהשעה 22:00 ואילו ממחר ואילך תופסק בשעה 20:00. התחבורה הציבורית תפסיק לפעול בסופי שבוע, החל מימי חמישי בשעה 20:00 ועד יום ראשון בבוקר. במהלך היום תופעל התחבורה הציבורית רק למקומות חיוניים ולמרכזי תעסוקה, אולם טרם נמסר אלו קווים יושבתו. שר התחבורה קרא לציבור: "הימנעו מנסיעות בתחבורה הציבורית".