פועלים פלסטינים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הפלסטינים: ייסדנו עם ישראל חמ"ל משותף למאבק בקורונה

דובר הממשלה הפלסטינית: "רמת המעורבות שלנו והקשרים בינינו לבין הישראלים, לא מאפשרת לנו להסס בנוגע לתיאום ברמה הגבוהה ביותר, זאת כדי למנוע את המשך המגפה" • 25 אלף פועלים פלסטינים נכנסו הבוקר לישראל - ישהו בה בין חודש לחודשיים
נורית יוחנן, גל ברגר ושמעון מיג'אן
18 במרץ 2020
04:44
עודכן ב 09:55

דובר הממשלה הפלסטינית, איבראהים מלחם, אמר הלילה (רביעי) כי הפלסטינים והישראלים ייסדו חמ"ל משותף על מנת לטפל בנגיף קורונה. "רמת המעורבות שלנו והקשרים בינינו לבין הישראלים, לא מאפשרת לנו להסס בנוגע לתיאום ברמה הגבוהה ביותר, זאת כדי למנוע את המשך המגפה", אמר מלחם בראיון לערוץ הטלוויזיה הפלסטיני הרשמי.

עוד הוסיף הדובר לגבי ההחלטה להלין את הפועלים הפלסטינים בישראל למשך חודש או חודשיים: "הפועלים הם הגורם מספר אחד להעברת הווירוס, ישראל היא שהציעה להלין אותם במקומות עבודתם". לגבי הפועלים העובדים ביישובי יהודה ושומרון, הדגיש מלחם כי "עליהם לא להגיע לעבודה ביישובים, שהפכו למוקדים להתפשטות הנגיף". הוא הוסיף כי מנגנוני הביטחון הפלסטיניים מסוגלים לעקוב ולאכוף את הוראות הממשלה.

בתוך כך, בעקבות התפשטות הנגיף, החל מהלילה ישראל אינה מאפשרת לפועלים הפלסטינים המורשים להיכנס אליה לשוב לבתיהם בשטחי הרשות הפלסטינית. כ-80 אלף הפועלים העובדים בענפי הבניין, החקלאות והתעשייה נדרשים ללון כעת בישראל לתקופה של עד חודשיים. מי שיפר את ההוראה יישלל ממנו רישיון הכניסה לישראל.

הבוקר נכנסו לישראל 25 אלף פועלים פלסטינים. הם ישהו בישראל בין חודש לחודשיים ולא ישובו לשטחים בתקופה זו לאחר שמעסיקיהם התחייבו לערוב לסידורי הלינה שלהם בארץ. עוד כ-20 אלף פועלים כבר שוהים בישראל מתחילת השבוע והשאר צפויים להיכנס בימים הקרובים. ישראל אישרה ל-60 אלף פועלי בניין להיכנס לשטחה וללון בה חודשיים ועוד ל-15 אלף פועלי חקלאות ותעשייה שישהו בה חודש ימים ברציפות.

2,000 עובדי בריאות וסיעוד פלסטינים, העובדים במשמרות, יכולים לשוב לבתיהם בכל יום. טרם הוחלט מה ייעשה בפועלים פלסטינים שיידבקו בנגיף קורונה במהלך שהותם בישראל והיכן לאשפזם.

אתמול החליט שר הביטחון נפתלי בנט להתיר החל כניסה של פועלים וסוחרים פלסטינים במגזרים חיוניים למשק הישראלי, בתנאי שהמעסיקים יספקו להם לינה. לפי הודעת השר בנט, מעברי הסחורות יפעלו כרגיל, כולל מעבר כרם שלום. הסגר על מרחב בית לחם יימשך

בד בבד, שלושה מקרים חדשים של הידבקות בקורונה התגלו אמש בבית לחם. בכך עלה מספר החולים בשטחי הרשות הפלסטינית ל-44, כך הודיע דובר הממשלה הפלסטינית איבראהים מלחם. הוא הוסיף כי מדובר בגבר ושתי נשים, תושבי בית סאחור שבאזור בית לחם, שהיו צריכים להיות בבידוד ביתי אך לא הקפידו על כך.