t
קורונה
אבשלום שושני, פלאש 90

ארדן לראשי כוחות הביטחון: הערכו לסגר מלא - זו החלטה בלתי נמנעת

השר לביטחון הפנים שוחח עם מ"מ המפכ"ל, נציב הכבאות, נציב השב"ס: ייתכן שההחלטה תתקבל בטווח הזמן הקרוב. גם פיקוד העורף ייקח חלק • כתב אישום ראשון נגד אדם שהפר בידוד
רועי ינובסקי ודקלה אהרן-שפרן
18 במרץ 2020
11:33
עודכן ב 13:40

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן שוחח הלילה (רביעי) עם גופי ביטחון הפנים במדינה והנחה אותם להיערך לסגר מלא. לפי ארדן ההחלטה היא בלתי נמנעת ויכולה להתקבל בימים הקרובים. בשיחה אמר ארדן כי גם פיקוד העורף ייקח חלק. בתוך כך, כתב אישום ראשון הוגש היום נגד אדם שהפר את ההוראה לשהות בבידוד. בסך הכל נפתחו 86 חקירות נגד מפרי בידוד.

ארדן ביקש שתוצג לו בדחיפות תוכנית מפורטת למימוש החלטה, לפיה, יוטל הסגר מלא בכל שטח המדינה, ורק עובדים חיוניים יורשו לצאת מבתיהם. שאר האזרחים יורשו לצאת לצורך הצטיידות או קבלת טיפול רפואי בלבד. במצב כזה, המשטרה תהיה אחראית על אכיפת ההסגר, בעוד פיקוד העורף יספק לאזרחים הנזקקים לכך מוצרים חיוניים.

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופסור סיגל סדצקי אמרה הבוקר בתדרוך לעיתונאים כי "יש מספיק בדיקות לכל מי שמפתח סימפטומים. עם זאת זה לא נכון לבדוק את כל האנשים". סדצקי הוסיפה שרוב ההדבקות הן במקומות של התקהלויות וכל מקום כזה מפחיד אותה. על יציאה מהבית עם ילדים אמרה: "גם הילדים צריכים לצאת - צריך לפצח איך עושים את זה בלי סיכון".

בד בבד, משרד הבינוי והשיכון הוציאו הנחיות מעודכנות לשם שמירה על זכויות זוכי מחיר למשתכן. לאחר שכנסי המידע לזוכים בוטלו, אמש הוחלט גם על הפסקת אירועי בחירת הדירות של זוכי המסלול. מדובר ביותר מ-2,000 דירות אשר תהליך בחירתן ידחה. בנוסף יופסקו עד להודעה חדשה גם חתימת חוזים במסגרת תכנית מחיר למשתכן.

בניגוד להנחיות: מאות שופטים נדרשו להגיע לביהמ"ש

למרות ההנחיות של משרד הבריאות, ולמרות המעבר של מערכת בית המשפט למתכונת חירום, כך שמתקיימים דיונים מעטים, מאות שופטים ברחבי הארץ קיבלו הוראה להגיע לעבודה. היכלי בתי המשפט ברחבי הארץ עמוסים בשופטים, שאין להם דיונים. בהנהלת ביהמ"ש הסבירו כי נושא העבודה מהבית טרם הוסדר במלואו והנושא בטיפול. בתוך כך, שופט בית משפט השלום בראשון לציון, השופט מרדכי פירר, אובחן כחולה קורונה. בימים האחרונים הוא נמצא בבידוד.

חשש שרופאים ומטופלים באיכילוב נדבקו בקורונה

רופאים ומטופלים במחלקה הנוירוכירוגית בבית החולים איכילוב חוששים שנחשפו לנגיף ונדבקו, לאחר שחולה שמאושפז במחלקה שהה בניתוח בקרבת רופא חולה בקורונה, אך הוכנס לבידוד רק חמישה ימים לאחר החשיפה. כך פורסם בתוכנית סדר יום בכאן רשת ב. עד כה לא נערכה בדיקה כדי לבחון אם החולה נדבק. אנשים ששהו במחלקה אמרו לכאן חדשות כי חולים מבקשים להשתחרר לבתיהם בהקדם מחשש שנחשפו לנגיף. 

מבית החולים איכילוב נמסר בתגובה כי "לפי הנחיות משרד הבריאות, שבית החולים פועל לפיהן, אדם שהייתה לו חשיפה לחולה קורונה נדרש להיות בבידוד במשך 14 יום. לא קיימת הנחייה לנטילת בדיקה לאדם ללא תסמינים".

צה"ל: המשימה הראשית - שמירת הרצף התפקודי

בצה"ל שינו היום את סדר המשימות בצל המשבר. במקום הראשון יעבוד על שמירת הרציפות התפקודית ורק אחר כך ישמרו את הפעילות המבצעית. בד בבד, צה״ל יפעל לסייע למשרד הבריאות בניוד בדיקות רפואיות, ונערכים לפתיחת מתקן אשפוז לחיילים בכפר הנופש באשקלון, במידת הצורך.

קצינים בכירים מדרגת אלופים או משרתים חיוניים הונחו להימנע מכל מגע עם מי שמגלה תסמינים של שיעול, חום או קוצר נשימה. במקרה ובני ביתם מפתחים תסמינים, עליהם להיוועץ עם גורם הרפואה הבכיר בפיקודו, כדי להחליט על אמצעי מניעה נוספים ככל שיידרשו.

86 תיקים פליליים בגין הפרת בידוד; כתב אישום ראשון בנושא

המשטרה הודיעה היום כי עד כה נפתחו 86 תיקים פליליים הקשורים להפרות בידוד בישראל. 12 חקירות נפתחו בנושא של הפצת הודעות כזב בכל הנוגע לקורונה. בעת בדיקות שערכה המשטרה באלפי בתי עסק בארץ, נסגרו ארבעה מהם בגין הפרת הנחיות הבידוד. בתוך כך, הלילה עצרה המשטרה חשוד ועיכבה שלושה בני אדם נוספים לחקירה, בחשד שהפרו את הנחיות משרד הבריאות וארגנו חתונה רבת משתתפים בבית שמש. 

בד בבד, חטיבת התביעה של המשטרה צפויה להגיש כתב אישום ראשון ובקשה למעצר עד תום ההליכים נגד מפר בידוד, שנתפס עובר על ההנחיות שלוש פעמים בתוך פחות משלושה ימים. החשוד שב מחו"ל ונצפה בתחנת הרכבת תל אביב ההגנה, שוטר שהוזעק למקום הנחה אותו לחזור לביתו. יום לאחר מכן הוא נתפס במרחב הציבורי והובא לדיון בבית המשפט, שם קבעה השופטת כי הוא ישוחרר בתנאים מגבילים. גם לאחר המעצר, הוא נראה שוב ברחוב בוגרשוב בתל אביב, ונתפס לאחר שנמלט מהשוטרים.