t

נתניהו: כחול לבן רוצים לבצע בכנסת מחטפים לא דמוקרטיים שלא נוכל להסכים להם

ראש הממשלה הגיב להתקפות חברי סיעות המרכז-שמאל לאחר נעילת ישיבת המליאה ללא מינוי ועדות: "גם בעת חירום כזאת, כחול לבן ממשיכה בשיתוף פעולה הדוק עם תומכי טרור" • גנץ: "השיתוק הבלתי דמוקרטי וחסר התקדים, שכופים נתניהו ואדלשטיין על עבודת הכנסת הוא מעשה לא ראוי שפוגע בכל אזרחית ואזרח"
יואב קרקובסקי
18 במרץ 2020
20:02
עודכן ב 20:16

ראש הממשלה, בנימין נתניהו הגיב הערב (רביעי) להתקפות חברי כחול לבן בעקבות נעילת ישיבת מליאת הכנסת ואמר כי כחול לבן "רוצה לבצע בכנסת מחטפים לא דמוקרטיים שלא נוכל להסכים להם". בהודעה שפרסם כתב נתניהו כי בליכוד דרשו מכחול לבן להתחייב שתומכי טרור, כלשונו, לא יעמדו בראש וועדות, כשהוא מתכוון לחברי הרשימה המשותפת. לדבריו, "לא קיבלנו תשובות לכך. לצערי, גם בעת חירום כזאת, כחול לבן ממשיכה בשיתוף פעולה הדוק עם תומכי טרור".

נתניהו הוסיף כי "העיכוב בהקמת וועדות הכנסת נובע מכך שעד כה עדיין לא הושגו הסכמות להקמת הוועדות. בכל תולדות הכנסת, ללא יוצא מן הכלל, תמיד הוקמו ועדות הכנסת בהסכמה בין האופוזיציה לקואליציה. ההסכמה הזו לא הושגה עד לרגע זה ואני מקווה שהיא תושג מהר ככל האפשר כדי שהכנסת תתחיל לעבוד ולסייע לנו במאבק נגד מגיפת הקורונה".

הוא קרא לכחול לבן להפסיק להפיץ פייק ניוז, כלשונו, ולעסוק במה שכינה: עסקנות פוליטית. זאת, במקום להצטרף לממשלת חירום לאומית "כדי להילחם למען הצלת חייהם של אזרחי ישראל. הפוליטיקה יכולה לחכות כמה חודשים. זה הזמן למנהיגות, לאחריות לאומית ולעבודה משותפת. אפשר וצריך להקים ממשלה עכשיו - זה מה שהמדינה צריכה וזה מה שאזרחי ישראל מצפים מאיתנו", סיכם נתניהו.

שעה קלה לאחר מכן השיב גנץ לנתניהו. בסרטון שפרסם אמר גנץ כי השיתוק הבלתי דמוקרטי וחסר התקדים, כלשונו, שכופים בימים אלו נתניהו ואדלשטיין על עבודת הכנסת הוא מעשה לא ראוי שפוגע בכל אזרחית ואזרח ולכן כחול לבן תפנה לבג"ץ שיתערב. "בימים אלו חשוב לי לומר לכם שלמרות שאין בישראל ממשלה מתפקדת, ולמרות כל רעשי הרקע: בנושא המאבק בקורונה כולנו מגויסים כאיש אחד ומבחינתי זהו גם שיקול משמעותי ומוביל בהתנהלות הפוליטית. אם אין ועדת כספים מתפקדת, לא ניתן לבצע העברות תקציביות כדי לפצות על נזקי הקורונה. אם לא תהיה ועדת חוץ וביטחון מתפקדת, לא יהיה פיקוח על מעקבים שיתבצעו על אזרחים. ועדה המפקחת על ההתמודדות עם משבר הקורונה כפי שאנחנו מתכוונים להקים, תוודא עבורכם שהפעילות מתבצעת נכון".

גנץ הוסיף כי משבר, גדול ככל שיהיה, אסור שיגרום לריסוק הממלכתיות ולפגיעה ברצון הבוחר. "לליכוד אין רוב בכנסת ולכן הוא סוגר את אותה - לא נאפשר זאת. הכנסת היא מוסד הכרחי תמיד והדבר נכון גם בשעת חירום. אי אפשר ולא נכון לנהל משבר בסדר גודל כזה בלי כנסת מתפקדת". 

היועץ המשפטי של הכנסת, עורך הדין אייל ינון פנה הערב ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בתגובה לפניית כחול לבן אליו לאחר נעילת הישיבה. במכתבו כתב ינון כי "הנוהג שלפיו מובא לאישור המליאה הרכב אחד מוסכם, ראוי ככל שיהיה, אין בו כדי לגבור על הוראת החוק המפורשת המחייבת להקים את הוועדה המסדרת 'מוקדם ככל האפשר', ואין בו כדי למנוע או כדי לעכב באופן בלתי סביר את הקמת הוועדה המסדרת בהיעדר הסכמה". ינון הוסיף וקבע כי: "בנסיבות אלה, וככל שלא תהיינה הסכמות עד לתחילת שבוע הבא, תקום חובה לשים על סדר יומה של הכנסת ללא דיחוי נוסף את בחירתה של הוועדה המסדרת".