צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

קורונה בישראל | קשישה מבית האבות המסוגר בירושלים במצב אנוש לאחר הידרדרות בנשימתה

חמישה חולים נוספים מוגדרים במצב קשה. רופאים בכירים ואנשי צוות בבי"ח קפלן הוכנסו לבידוד בגלל חולה בקורונה במחלקה • 14 חולים החלימו לביתם • אחרי שח"כ מש"ס ששה ליד חולה נכנס לבידוד, התגלה שהוא לא נושא את הנגיף
דקלה אהרן-שפרן
19 במרץ 2020
16:15
עודכן ב 23:27

לאחר הידרדרות נשימתית מהירה, הוחמר הערב (חמישי) מצבה של אחת מששת חולי הקורונה שבמצב קשה, וכעת הוא מוגדר אנוש. החולה, בת 89 שמאושפזת בבית החולים הדסה עין כרם בירושלים, נדבקה בנגיף בבית הדיור המוגן "נופים" בירושלים בו שהתה, שם חלו בני אדם נוספים. מניין הנדבקים בנגיף בארץ ממשיך לטפס והגיע הערב ל-677 בני אדם - עלייה של 200 חולים בתוך יממה אחת בלבד. שישה חולים במצב קשה, 13 במצב בינוני והשאר במצב קל. 14 בני אדם החלימו עד כה לאחר שנדבקו בנגיף.

מוקדם יותר הוכנסו 55 אנשי צוות רפואי בבית החולים קפלן ברחובות לבידוד, בהם רופאים – חלקם בכירים, וכן אנשי צוות רפואי וסניטרים. התגלה כי חולה שהייתה מאושפזת במחלקה פנימית נושאת את הנגיף. לא ידוע כיצד החולה נדבקה, מכיוון שלא שהתה בחו"ל ולא באה במגע עם חולה מאומת. בכאן רשת ב פורסם כי לפי ההערכות, הפעילות בבית החולים עלולה להיפגע מכיוון שלא יהיו מספיק רופאים תורנים זמינים במחלקות ובחדרי המיון.

חבר הכנסת משה אבוטבול (ש"ס) ובנו נכנסו לבידוד לאחר שהיו במערך ה-MRI של בית חולים שערי צדק בירושלים - שם התגלה כי אחד מאנשי הצוות חולה בקורונה. לאחר כמה שעות הגיעו תוצאות הבדיקה שלו והתגלה כי הוא לא נדבק בנגיף. בתוך כך, הנחה שר הביטחון נפתלי בנט את פיקוד העורף להקים מרכז סיוע לאזרחים. מטרת המרכז תהיה לעזור לרשויות המקומיות באספקת מזון, סיוע רפואי, ליווי מנטלי, תחבורה ועוד והוא אמור להתחיל לפעול בתחילת השבוע הבא.

ראש שירותי בריאות הציבור, פרופסור סיגל סדצקי, התייחסה היום לדבריו של פרופסור מייקל לויט כי יהיה מופתע אם ימותו יותר מעשרה בני אדם וכי הוא אינו מאמין למספר מקרי התחלואה המדווחים בישראל. "הוא איש מדע מצוין, אך יש פער בין המודל המתמטי לבין מי שאחראי על מה שקורה בשטח ולא יכול לקחת שום סיכון. אנחנו לא יכולים להרשות לעצמנו לקבל החלטות עם סף טעות", אמרה פרופסור סדצקי בריאיון לזאב קם ורונן פולק בכאן רשת ב.