נתניהו וגנץ
צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל, פלאש 90

השבעת שני ראשי ממשלה והתחייבות של בלוק הימין-חרדים: כך תובטח הרוטציה של גנץ

אדלשטיין: "בניגוד לשמועות, הכנסת פתוחה ועובדת. ביום שני הקרוב הכנסת תעשה מה שהיא צריכה לעשות – קריאת הוועדה המסדרת" • ח"כ עפר שלח, מכחול לבן: "איש לא מאמין לנתניהו. כל תכלית ההופעה שלו אתמול הייתה לנסות למנוע בחירה של יו"ר כנסת והקמת ועדה מסדרת"
זאב קם
22 במרץ 2020
08:16

בכחול לבן דורשים במסגרת המשא ומתן הקואליציוני עם הליכוד - להעתיק את כל הבטוחות שעלו בשיחות הקודמות, לאחר בחירות ספטמבר, שמבטיחות שנתניהו והליכוד יקיימו את הרוטציה ויעבירו את תפקיד ראש הממשלה בזמן שנקבע לבני גנץ. כך דווח היום (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב.

כחול לבן דורשת שלוש בטוחות: התחייבות פומבית וכתובה של כל ראשי בלוק הימין-חרדים שאם נתניהו יפר את הרוטציה וינסה ללכת לבחירות, הם יישארו עם גנץ בממשלה, במעמד השבעת הממשלה בכנסת, יושבעו שני ראשי ממשלה, נתניהו וגנץ, כך שבמועד הרוטציה הכניסה של גנץ לתפקיד תהיה אוטומטית ובלי צורך בהשבעה נוספת בכנסת וקביעה בחוק שאם הכנסת תפוזר לפני שמגיע מועד הרוטציה, באופן אוטומטי גנץ יהפוך להיות ראש הממשלה בתקופת ממשלת המעבר, כך שהוא יגיע לבחירות כראש ממשלה.


בתוך כך, התייחס בתוכנית יו"ר הכנסת, יולי (יואל) אדלשטיין לרצון של כחול לבן להחליפו ולביקורת שנשמעה כלפיו כי הוא אינו מאפשר את עבודת הכנסת בימי חירום אלה. אדלשטיין הבהיר: "בניגוד לשמועות, הכנסת פתוחה ועובדת. ביום שני הקרוב הכנסת תעשה מה שהיא צריכה לעשות – קריאת הוועדה המסדרת".

האזינו לריאיון המלא של יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, בכאן רשת ב:

אדלשטיין הוסיף כי "התקנון מאוד ברור וקובע שלפני כינון הממשלה ייבחר יו"ר הכנסת. הכנסת תבחר את יושב הראש, יכול להיות שזה יקרה בימים הקרובים, אבל לא בישיבה הראשונה. המטרה של כולנו זה לראות שתקום סוף סוף ממשלה. קביעת יו"ר כנסת קבוע כשאין עדיין שום כיוון לממשלה – זה יום מאוד עצוב. זה מסר לאזרחים שאנחנו הולכים לבחירות בפעם הרביעית".

על העתירה לבג"ץ בעניין החלפת יושב הראש, אמר אדלשטיין: "היחס שלי לבג"ץ הוא יחס של כבוד ואני לא מבין למה מבזבזים את זמנם של השופטים. בנושא של פרוצדורות בכנסת אני סומך על שופטי בג"ץ, הם לא יתערבו – הם תמיד מאוד נזהרים מזה".

בשבוע שעבר, מפלגת כחול לבן עתרה לבג"ץ נגד יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בשל "ניסיונו למנוע את הקמת ועדות והצבעה על בחירת יו"ר לכנסת ה-23". חבר הכנסת אבי ניסנקורן אמר: "הגשנו כל סיעת כחול לבן את הבקשה לעצור את הרס הדמוקרטיה הישראלית. חייבים להקים את הוועדות בכנסת שיוכלו לתפקד".

ח"כ עפר שלח, מכחול לבן, התראיין לאריה גולן גם הוא והתייחס להצהרת נתניהו אתמול: "איש לא מאמין לנתניהו. מה שראינו אתמול זה מופע שבהקשר הפוליטי, מראה כמה אף אחד לא מאמין לו. כל תכלית ההופעה של נתניהו אתמול הייתה לנסות למנוע בחירה של יו"ר כנסת והקמת ועדה מסדרת".

נתניהו אמר אתמול כי הציע ליו"ר כחול לבן בני גנץ הקמת ממשלת אחדות, שבה תהיה רוטציה על ראשות הממשלה וכל אחד יכהן למשך שנה וחצי. בליכוד הסכימו גם על רוטציה על תיקי הממשלה הבכירים - האוצר וחוץ, וכן על תפקיד יו"ר הכנסת. מנגד, בכחול לבן אומרים כי במהלך סוף השבוע היה נתק מוחלט בין הצדדים.

בכחול לבן שואפים בשלב ראשון להקים ארבע ועדות: כספים, חוץ וביטחון, טיפול בקורונה ומיגור האלימות במגזר הערבי. אלא שבגוש השמאל-מרכז כבר החלו ויכוחים על הרכבן. בישראל ביתנו רוצים את ראשות ועדת הכספים, גורמים ברשימה המשותפת אומרים שיתנגדו.