שחקן נבחרת ברזיל ניימאר כובש פנדל נגד נבחרת קרואטי
צילום: אי-פי

הישראלי שהמציא את בעיטות ההכרעה מ-11 מטרים בכדורגל מת בגיל 93

יוסי דגן הגה את הרעיון יחד עם עמיתו להתאחדות מיכאל אלמוג ב-1968, לאחר שנבחרת ישראל הפסידה לבולגריה בהטלת מטבע באולימפיאדה במקסיקו סיטי. ב-1999 זכה דגן לעיטור מאופ"א על המצאת דו-קרב הפנדלים ותרומתו לענף
יואב בורוביץ'
22 במרץ 2020
16:44

יוסי דגן אשר מילא שורה של תפקידים בכירים בהתאחדות הישראלית לכדורגל בשנות ה-60 וה-70 של המאה הקודמת הלך היום (ראשון) לעולמו בגיל 93. יותר מכל, דגן ייזכר כמי ששינה את פני הכדורגל העולמי הודות להמצאת בעיטות ההכרעה מ-11 מטרים.

דגן הגה את רעיון בעיטות ההכרעה מהנקודה הלבנה ביחד עם עמיתו להתאחדות מיכאל אלמוג ב-1968. באותה שנה נבחרת ישראל בכדורגל הפסידה בהטלת מטבע - השיטה שבה היה נהוג באותה תקופה להכריע משחקים בתום 120 דקות - לנבחרת בולגריה ברבע גמר המשחקים האולימפיים במקסיקו סיטי. דגן ואלמוג, שהרגישו כי ראוי שתהיה דרך יותר ספורטיבית והוגנת להכרעת משחקים, הציעו את הרעיון של דו קרב פנדלים לפיפ"א.

  יוסי דגן (מימין) עם נשיא אופ"א לשעבר לנארט יוהנסון (צילום: מתוך עמוד הפייסבוק של ההתאחדות לכדורגל)

נשיא פיפ"א דאז סטנלי רוס אימץ את הרעיון של דגן ואלמוג. ביוני 1970 אושרה ההצעה, ומאז היא מיושמת בגביעי העולם, ולמעשה בכל תחרויות הגביע של פיפ"א, עד היום. ב-1999 זכה דגן לעיטור מאופ"א על המצאת דו-קרב הפנדלים ותרומתו לענף.

רתם קמר מנכ״ל ההתאחדות ספד לדגן: ״יוסי דגן היה דמות מובילה ומשמעותית בצמיחת הכדורגל שלנו ובהתפתחות ההתאחדות לכדורגל. במשך עשרות שנים תרם מזמנו, ביסס את הקשרים הבינלאומיים של ההתאחדות לכדורגל ואף זכה להיות חתום על המצאת דו-קרב בעיטות ההכרעה, מהלך כחול-לבן אמיתי שהשפיע על הכדורגל העולמי. הכדורגל הישראלי וההתאחדות חייבים ליוסי המון ואשרינו שהתברכנו בפועלו. יהי זכרו ברוך״.