בנק ישראל
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

בנק ישראל יציע: הפחתת תשלומי חובה לבעלי עסקים תמורת התחייבות לא לפטר עובדים

המהלך יהיה חלק מתוכנית שתוצע לרה"מ. גורמים באוצר: הקופה הציבורית לא תעמוד בתשלום מענק חודשי לעצמאים
צח שפיצן וליאל קייזר
22 במרץ 2020
21:45

התמודדות עם המשבר הכלכלי בעקבות התפשטות קורונה בישראל: בבנק ישראל יציעו לראש הממשלה בנימין נתניהו מהלך של הפחתת תשלומי חובה לבעלי עסקים בתמורה להתחייבות לאי פיטורי עובדים או החזרה לעבודה של עובדים שפוטרו בעקבות משבר הקורונה. בנוסף התוכנית הכלכלית שראש הממשלה ביקש שתוצג לו ע"י ראשי המערכת הפיננסית צפויה לכלול המלצה להעלות את הגירעון כדי להזרים כסף למשק הישראלי.

גורמים באוצר אומרים כי הקופה הציבורית לא תעמוד בתשלום מענק חודשי קבוע לעצמאים וכי מדובר במהלך שעלותו אסטרונומית. לפני כשבוע הודיע נתניהו שיינתן מענק לעצמאים, אלא שמתן המענק ותנאיו טרם הוסדרו, ובין היתר אמרו גורמים פוליטיים כי ייתכן שיהיה מדובר במענק חודשי בדומה לדמי אבטלה.


הממשלה אישרה הערב תקנות שעת חירום שימנעו הקפאת חשבונות של לקוחות שהשיקים שלהם חזרו, בעקבות המצב הכלכלי שנוצר עקב התפשטות נגיף הקורונה. את התקנות קידם היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, כצעד נוסף שנועד להקל על הציבור בתקופת החירום, במטרה להפחית את הפגיעה בלקוחות ובמשק ולאפשר את המשך ההתנהלות הכלכלית.

חוק שיקים ללא כיסוי קובע שחשבון בנק יוגבל אם בתקופה של שנה חזרו 10 שיקים או יותר, כיוון שלא היה להם כיסוי מספיק בחשבון. להגבלת חשבון בנק משמעות מרחיקת לכת. כך למשל, בעל החשבון לא יכול להוציא שיקים נוספים. בנוסף, הגבלת החשבון משבשת את חייו של בעל החשבון ופוגעת במוניטין שלו.

החוק מכיר בכך שישנם מצבי חירום שבהם המפקח על הבנקים יכול להשהות הגבלה של חשבון בנק. מצבי החירום שנקבעו בחוק מתייחסים כולם למצב חירום ביטחוני, כגון קריאה לשירות מילואים.בעקבות התפשטות נגיף הקורונה, חלה עלייה משמעותית במספר השיקים שחזרו, ובמספר החשבונות שהוגבלו. לקוחות רבים שלא צפו את המשבר, וביניהם עצמאים בעלי משפחות ועסקים קטנים, עלולים למצוא את חשבונותיהם מוגבלים, באופן שיקשה על המשך התנהלותם.

תקנות שעת חירום שאושרו היום קובעות, כי לאחר שהקורונה הוכרזה כמחלה מדבקת מסוכנת, המפקחת על הבנקים, ד"ר חדוה בר, תוכל לעשות שימוש בסמכותה ולהשעות הגבלה של חשבון. המפקחת תהיה רשאית למנוע הגבלה גם ביחס לשיקים שחזרו כבר.

התקנות יאפשרו את המשך השימוש בשיקים, שהם אמצעי תשלום חיוני, ובכך יתאפשר המשך המסחר. לצד אלו, אי-הגבלת החשבון, לאור התפשטות הנגיף, תאפשר לאותם לקוחות להמשיך לנהל את עסקיהם ולהשתקם, עם מיגור המגיפה, בצורה פשוטה יותר.