ביניש
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

ביניש נגד לוין: "איים וביזה את בית המשפט, זו תקופה קשה"

שופטת העליון לשעבר לכאן רשת ב: "יו"ר הכנסת פעל בחוסר ענייניות. לרוב הח"כים הייתה דרישה לגיטימית להחלפת היו"ר - והוא התעלם ממנה. משמעות הסירוב לקבל את פסיקת בג"ץ היא עוד צעד לריסוק המשטר הדמוקרטי בישראל" • שיירת מפגינים נגד בית המשפט העליון עושה את דרכה לירושלים
בחצי היום
24 במרץ 2020
12:41

נשיאת בית המשפט העליון לשעבר, השופטת דורית ביניש, אמרה בריאיון לכאן רשת ב כי האפשרות שיושב ראש הכנסת יואל אדלשטיין יסרב לקבל את פסיקת בג"ץ ולקיים הצבעה על בחירת יושב ראש חדש, תביא "כאוס מוחלט ושבירת המסגרות הבסיסיות של המשטר הדמוקרטי". לדבריה, מעולם לא קרה שיושב ראש כנסת סירב לציית לפסק דין של בג"ץ.

"אני מודאגת מאוד", אמרה ביניש בתוכנית "בחצי היום". "אנחנו בימים קשים, נלחמים במגפה, רוב המדינה בהסגר - ובתוך כל זה - מנגנונים שנועדו להגן על החברה הזאת הולכים ומתפרקים בשל תופעות שלא ראינו כמותן אף פעם".

לטענת השופטת בדימוס, אדלשטיין פעל מסיבות לא ענייניות כאשר סירב לדרישתם של רוב חברי הכנסת לקיים את ההצבעה על החלפתו. "בית המשפט נוהג בדרך כלל בכבוד רב בכנסת", אמרה. "ניתנה הזדמנות ליושב ראש הכנסת להגיב על הקושי שבית המשפט ראה בכך שיושב ראש, שפועל מכוח דין רציפות באופן זמני ולא נבחר על ידי הכנסת, שהעניין נוגע לו אישית, עושה שימוש בסמכותו מסיבות שאינן ענייניות, כנגד רוב חברי הכנסת שדרש להעלות נושא לסדר היום. הכנסת ויושב הראש שברו כאן את העיקרון שהפוליטיקאים תמיד טוענים בשמו - שלטון הרוב. לרוב הייתה דרישה לגיטימית, ויו"ר הכנסת התעלם ממנה". 

על הטענה לפיה אדלשטיין הבהיר שיכנס את הדיון בהקדם האפשרי, אך סירב להתערבות הרשות השופטת בניהול סדר יומה של הכנסת, אמרה ביניש: "הוא סירב לתת תשובה. יכול להיות שאם הוא היה נותן תשובה ברורה שיעלה ביום שני - יכול להיות שבית המשפט היה יכול לקבל. הוא סירב וטען טענות לא מתקבלות על הדעת. השיקולים שלו לטעון לפגיעה בהפרדת הרשויות - מי שפגע כאן בהפרדת הרשויות זה יושב ראש הכנסת. הוא שקל שיקולים שנוגעים לממשלה - שהיא לא הרשות שהוא מופקד עליה. הכנסת זה הגוף שנועד לפקח על הממשלה, בין היתר, לא ייתכן למנוע ממנו את הדבר הזה משיקולים שנוגעים לממשלה וקואליציה". 

שיירת מכוניות נגד בג"ץ: "תפסיקו לגנוב את המדינה"

במקביל יצאה שיירת מכוניות מאזור המרכז לכיוון בית המשפט העליון בירושלים במחאה על התערבותו כלשונם, בעבודת הכנסת. את המחאה מובילה תנועת "אם תרצו". משתתפי המחאה טוענים כי בית המשפט חצה קו אדום ומתערב בסדר יומה של הכנסת בניגוד לחוק.