משחקים אולימפיים
צילום: איי פי

רשמית: הוועד האולימפי הבינלאומי הודיע על דחיית אולימפיאדה טוקיו 2020

ראש ממשלת יפן הצהיר שהאולימפיאדה תתקיים בארצו בשנת 2021
מערכת כאן חדשות
24 במרץ 2020
14:32
עודכן ב 15:16

בעקבות מגפת קורונה, הוועד האולימפי הבינלאומי הוציא היום (שלישי) הצהרה רשמית על דחיית אולימפיאדת טוקיו 2020. "בנסיבות הנוכחיות, ועל סמך המידע שנמסר על ידי ארגון הבריאות העולמי, נשיא הוועד האולימפי הבינלאומי וראש ממשלת יפן הגיעו למסקנה כי יש לתאם מחדש את המשחקים למועד שמעבר לשנת 2020, אך לא יאוחר מקיץ 2021, לשמירה על בריאות הספורטאים, כל מי שעוסק במשחקים האולימפיים והקהילה הבינלאומית", נכתב.

עוד מסר הוועד בהודעתו: "המשחקים האולימפיים בטוקיו יכולים לעמוד כמגדלור של תקווה לעולם בתקופות מדאיגות אלה, והלהבה האולימפית עשויה להפוך לאור בקצה המנהרה בה העולם מוצא עצמו כרגע. לכן הוסכם שהלהבה האולימפית תישאר ביפן והמשחקים ישמרו על שמם - המשחקים האולימפיים והפראלימפיים טוקיו 2020".

ראש ממשלת יפן שינזו אבה הדגיש שלא מדובר בביטול של המשחקים, אלא בדחייה של שנה. אבה אמר את הדברים אחרי קריאות של כמה מדינות שלא לאפשר את קיום המשחקים בשל סיבות בריאותיות. גם בישראל בירכו על ההחלטה. יושב ראש הוועד האולימפי הישראלי, יגאל כרמי, אמר בתגובה לכאן חדשות: "אנחנו מאוד שמחים על ההחלטה שסוף-סוף הגיעה מיפן, בתיאום של שני הגורמים - ממשלת יפן והוועד האולימפי הבינלאומי. זה מבורך כי בריאות הספורטאים עמדה לנגד עיניהם".

לדברי כרמי, כעת הם מחכים להודעה על התאריך החדש. "למועד המשחקים יש השפעה מכרעת מבחינת ההכנות שהספורטאים והמארגנים יצטרכו לעשות מעכשיו", הוא הזכיר. טרם ברור אם ספורטאי שכבר הבטיח את כרטיס הכניסה שלו לאולימפיאדת 2020, יקבל אותו גם ב-2021. כרמי מצידו סבור כי "תחושת הצדק היא שספורטאי שעשה קריטריון - מגיע לו, אך מצד שני גם כשקובעים קריטריון מועד הזמן הוא חשוב. אם המשחקים יתקיימו בעוד שלושה-ארבעה חודשים - אין ויכוח, אם עוד שנה - צריך להביט ענף-ענף ולראות מתי הושג הקריטריון".