יולי אדלשטיין
-

אדלשטיין התפטר מתפקיד יו"ר הכנסת: "החלטת בג"ץ חותרת תחת יסודות הדמוקרטיה"

גורמים בגוש הימין: אם אדלשטיין יתעקש ללכת לקרב תקדימי – לא נצטרף • נתניהו לראשי בלוק הימין: נכבד כל החלטה של אדלשטיין • במערכת המשפט עדיין לא יודעים מה יהיו ההשלכות אם יפר את הפסיקה
כתבי כאן חדשות
24 במרץ 2020
22:37
עודכן ב 11:15

חבר הכנסת יולי אדלשטיין הודיע היום (רביעי) על התפטרותו בפתח ישיבת המליאה. לדבריו, החלטת בג"ץ הקובעת שעליו להעלות להצבעה עוד השבוע את בחירתו של יושב ראש כנסת חדש, היא החלטה שגויה וחמורה שאינה מבוססת על לשון החוק, אלא על פרשנות חד-צדדית וקיצונית. "היא סותרת את תקנון הכנסת, מחריבה את עבודתה, ומהווה התערבות גסה ויהירה של הרשות השופטת בענייניה של הרשות המחוקקת", אמר.

אדלשטיין הוסיף כי החלטת בג"צ חותרת תחת יסודותיה של הדמוקרטיה הישראלית ומביאה לידי ביטוי ליקוי מאורות מסוכן. "כדמוקרט, כיהודי-ציוני וכמי שנלחם נגד משטרים אפלים, לא אניח לישראל להידרדר לאנרכיה ולא אתן יד למלחמת אחים", סיכם אדלשטיין. בתום דבריו נעל את ישיבת המליאה והודיע כי היא תשוב ותתכנס רק ביום שני.

התפטרותו של אדלשטיין תיכנס לתוקפה רק בעוד 48 שעות. החוק קובע כי עד למינוי יושב ראש קבוע, ישמש בתפקיד ותיק חברי הכנסת. בתנועה לאיכות השלטון אמרו כי התפטרותו של אדלשטיין עדיין לא נכנסה לתוקף ולכן הוא חייב לציית להחלטת בג"ץ ולכנס עוד היום ישיבת מליאה כדי לבחור יושב ראש חדש לכנסת. אם לא יעשה זאת לאלתר, תפנה התנועה לבג"ץ.


אתמול אמר ראש הממשלה לראשי בלוק הימין שיש צורך לכבד כל החלטה של יו"ר הכנסת אדלשטיין בנוגע לשאלה האם יכבד את פסיקת בג"ץ וקיים מחר דיון על החלפתו. בלשכת אדלשטיין סירבו לומר מה בכוונתו לעשות בנידון.

אמש הביעו גורמים במערכת המשפט תקווה ואמונה שבסופו של דבר אדלשטיין יאפשר את ההצבעה, שכן מדובר בחליף הנשיא, ולא יעלה על הדעת שלא יכבד פסק דין של הרשות השופטת. אם לא יעשה כך, "זאת תהיה ירידה סופית מפסי הדמוקרטיה" אמרא. 

אמש שקלו מקצת העותרים להגיש בקשה לבזיון בית משפט, אך מדובר בהליך שאינו רלוונטי במצב זה, שמיועד לאנשים ולא לרשויות. אפשרות אחרת היא לעתור שוב לבג"ץ ואז הוא יכול להכריז שאדלשטיין אינו היו"ר לצורך ההצבעה הזאת או בכלל. בכל מקרה - מדובר במצב חסר תקדים.

כמו כן, בהנהגת כחול לבן אמרו שבקרוב ישובו לשולחן המשא ומתן עם הליכוד. לפי גורם במפלגה האפשרות של ממשלת מיעוט ירדה מהפרק בשלב זה. מנגד, גנץ ויעלון מתנגדים עדיין בתוקף לישיבה תחת נתניהו.