מטוסי 737-MAX מקורקעים בשדה התעופה בסיאטל, הלילה
צילום:רויטרס

דיווח: בואינג תחדש את ייצור מטוסי 737-MAX עד חודש מאי

יצור דגם זה הופסק לפני כמה חודשים לאחר כמה תקלות קטלניות, שהובילו להתרסקויות שני מטוסים מסוג זה ולמותם של 364 בני אדם
רויטרס
25 במרץ 2020
04:10

סוכנות הידיעות רויטרס הודיעה הלילה (רביעי) כי חברת בואינג מתכננת לחדש את הייצור של דגמי 737-MAX עד לחודש מאי, לאחר חודשים ארוכים של הפסקה.

תכנון זה של בואינג תלוי בהשפעה שתהיה להתפשטות נגיף קורונה על לוח הזמנים, ולאישור הרגולטורים בארה"ב כי  דגם ה-737-MAX יכול לחזור לשירות. מדובר באבן דרך חשובה מבחינת החברה, המצפה להשיג אישור זה באמצע 2020.

737-MAX הנמכר ביותר של בואינג קורקע לאחר שתי התרסקויות קטלניות בתוך חמישה חודשים שבהן נהרגו 346 בני אדם. החברה מפסיקה את הייצור של דגמי מטוסים אלו בחודש ינואר השנה.

גורם בתעשייה אמר כי בואינג ביקשה מכמה ספקים להתכונן למשלוח 737 חלקים כבר בחודש הבא. גורם  אחר אמר כי הייצור מתוכנן להתחיל מחדש במאי. אדם שלישי אמר כי התכנון המקורי היה להתחיל את הייצור כבר באפריל, אך בשל נגיף קורונה המהלך נדחה למאי.

קצין הכספים הראשי של בואינג, גרג סמית, אמר בריאיון לסוכנות רויטרס כי "הנעת קו הייצור והחזרת הצוותים למקומם יהיה תהליך איטי, שיטתי ויסודי מאוד". סמית ציין כי "העדיפות העליונה שלנו תהיה להחזיר את צי הלקוחות שאיבדו", והוסיף שהתקדמות הייצור תעשה בהתאם לשימוש ביחידות המלאי שנותרו במחסנים: "אנחנו לא רוצים להוסיף למלאי".

אז יצאה גם הודעה מטעם חברת התעופה אמריקן איירליינס כי הגיעה להסכם סודי עם יצרנית המטוסים בואינג בנוגע לפיצויים שתשלם לה. זאת בגין הנזקים שנגרמו לחברה ב-2019 בשל קרקוע דגמי MAX-737 שהיו מעורבים בשתי תאונות. מלבד חברת התעופה האמריקנית, כמה חברות תעופה נוספות הגיעו להסדר סודי עם בואינג בשבועות שלאחר מכן.

לפני כשנה בואינג זיהתה תקלה בתוכנת מטוסי בואינג 737 MAX - שאינה קשורה במערכת ה-MCAS שכשלה בהתרסקות המטוס האתיופי ובהתרסקות המטוס האינדונזי. לפי החברה, דובר בבעיה חדשה הקשורה לשליטה במדפי המטוס וכן בעיה נוספת במערכת ההיגוי.

החברה הודיעה על צמצום בייצור המטוסים מהדגם הבעייתי ל-42 בחודש במקום 52. זאת במקביל לעבודות שדרוג המערכות במטוסי הסדרה מדגם MAX. חודש לפני ההודעה, פורסם כי בעקבות ההתרסקות של מטוס הבואינג 737-8 MAX של חברת "אתיופיאן איירליינס", צנחה מניית החברה ב-7.5%.

מדינות רבות קרקעו את דגם המטוסים וסוכנות התעופה האירופית הודיעה שהיא משעה את כל הטיסות של הדגם הזה. אתיופיה, אירלנד, בריטניה, הולנד, פולין, צרפת, אוסטרליה, נורווגיה, גרמניה, סינגפור, סין, אינדונזיה, איסלנד, איטליה, מלזיה וטורקיה הודיעו כי הן מקרקעות את דגם המטוס שהתרסק. בחברת בואינג הודיעו כי הם תומכים בהחלטה לקרקע את המטוסים.