אכיפה משטרתית
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אכיפת התקנות החדשות: 650 חיילי צה"ל יצטרפו למשטרה בפעילות האכיפה

המשטרה תתחיל לאכוף את התקנות החדשות החל מהערב • שוטרים יסיירו בשכונות ויפצירו באנשים לחזור לבתיהם, במידה ויסרבו – ייקנסו • השר ארדן הנחה את השוטרים לצלם כל מפגש עם אזרחים שמפרים את התקנות
רועי ינובסקי
25 במרץ 2020
16:15

ישראל בהסגר: משטרת ישראל הודיעה היום (רביעי) כי תגביר את פעולות האכיפה כדי לוודא שהציבור עומד בתקנות החדשות שייכנסו לתוקף החל מ-17:00 בערב. האכיפה תכלול, בין היתר, נקודות ביקורת וחסימות בכניסות לערים ובצירים מרכזיים. במשטרה פנו לצה"ל בבקשה לסייע באכיפת התקנות החדשות כבר ממחר.

• אלו התקנות שייכנסו לתוקף בשעה 17:00

לפי גורם במשטרה האכיפה תכלול גם תשאול אנשים באופן מדגמי מדוע הם נמצאים בחוץ. עוד אומרים במשטרה כי בימים הקרובים האכיפה תהיה פחות "נוקשה" ותתמקד בעיקר בהסברה. כוחות שיטור יסתובבו בשכונות הערים ויפצירו באנשים שיימצאו בחוץ לשוב לביתם. מי שיסרב לכך ייקנס.

לגבי התקנה האוסרת על יציאה של יותר מ-100 מטרים ממקום המגורים אומרים במשטרה כי שיטת האכיפה שלה עדיין נבחנת. "לא נסתובב עם מטר. אולם כשנראה שאנשים מסתובבים ברחובות נשאל אותם איפה הם גרים – ובמידת הצורך ייבדקו תעודות זהות. ככל שהפרטים יצביעו על מקום מגורים מרוחק  – אז נפעל בהתאם", אמר גורם במשטרה.

ארדן: לתעד מפגשים עם אזרחים

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן הנחה את המשטרה לאכוף את התקנות החדשות בצורה סובלנית. עוד הוסיף ארדן כי לאור המורכבות באכיפת התקנות, יש לתעד באמצעות מצלמות הגוף של השוטרים את המפגשים עם האזרחים. עוד אמר ארדן כי יש להסמיך שוטרים להטיל קנסות כספיים על בעלי סופרמרקטים, שמכניסים לקוחות ללא בדיקת חום, או מאפשרים עומס וצפיפות.

בעקבות פניית ח״כ קרן ברק, הנחה השר ארדן את המשטרה לבצע פיקוח מיוחד בנושא האלימות בתוך המשפחה – כולל ביקורים בבתים של משפחות בהן מתגוררות נשים מאוימות או שיש אינדיקציה או חשש לפגיעה בהן.

לפי שעה, כאמור, יצטרפו כ-650 חיילי צה״ל לפעילות המשטרה ובהמשך המספר יגדל ל-3,600 חיילים במידה וההסגר והגבלת התנועה תתרחב עוד יותר. ״התקנות מייצרות את אתגר האכיפה המורכב והקשה ביותר מזה עשרות שנים, אבל האתגר הזה הוא אתגר חשוב כיוון שהאכיפה שלנו מצילה חיים ולמעשה הפעילות שלנו, של השוטרים, של החיילים, של הכבאים, של הסוהרים צריכה להעשות הפעם יותר מתמיד בצורה מכילה, בצורה סובלנית, בצורה שמשתפת את אזרחי המדינה כי כולנו פה במטרה אחת – לעצור את ההתפשטות של הנגיף", אמר השר.

בתוך כך, אתמול פורסם כי צה"ל נערך לאכיפת סגר פנים – בשלב ראשון יוקצו שמונה גדודים, אחד לכל מחוז של המשטרה. החיילים יהיו טירונים לא חמושים – ויוצמדו לשוטרים. בשלב הבא הצבא מתכנן הוספה של כ-16 גדודים. החיילים האמונים על האכיפה יעברו הכנה יעודית לקראת המשימה.