בית חולים, אילסוטרציה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

מספר המתים מקורונה בישראל עלה ל-12

המתים - בשנות ה-90-70 לחייהם, רובם סבלו ממחלות רקע • בישראל אובחנו עד כה 3,035 חולים בקורונה • משלוח של 200 אלף כדורים – תרופה למלריה – הובא לישראל • נתניהו יקיים שורת דיונים להחרפת ההגבלות – כולל האפשרות להסגר מלא • הממשלה אישרה: שחרור מוקדם לאסירים ביום ראשון • על המטוס שמחזיר ישראלים מפרו - מספר רב של חולים בקורונה
ורד פלמן וליאל קייזר
27 במרץ 2020
08:56
עודכן ב 16:24

מגפת קורונה: היום (שישי) עלה ל-12 מניין המתים מהנגיף בישראל. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מת חולה בן 93 עם מחלות רקע קשות, אברהם ארושס. הקשיש הועבר לבית החולים לאחר שסבל מחום וקוצר נשימה. מספר שעות לאחר שנמצא כי חלה בקורונה – התדרדר מצבו והרופאים נאלצו לקבוע את מותו. זמן קצר לאחר מכן דווח כי בבית חולים השרון מתה אישה בת 76 שסבלה ממחלות רקע קשות. בישראל אובחנו עד כה 3,035  חולים בקורונה. מצבם של 49 מהם קשה. בשעות אחר הצהריים נפטרו גבר כבן 73 בבית החולים רמב"ם בחיפה, שסבל ממחלות רקע וגבר בן 80 בבית החולים וולפסון. 

אסתר, בתו של ארושס בן ה-93, שנפטר הלילה בבית החולים סורוקה סיפרה: "הוא היה נשוי 61 שנים לאמא שלי באושר, היה צלול עד הדקות האחרונות של חייו. חי בשנתיים האחרונות עם אמא שלי במשען, וחלקו את החיים עד הרגע האחרון. בשנים האחרונות הריאות שלו נחלשו בכל התקררות והוא ניצח, הקורונה ניצחה אותו". בני המשפחה טוענים שבימים האחרונים אברהם הרגיש רע אך בקשתם שייבדק להימצאות קורונה נענתה בשלילה. בתו הוסיפה: ״ חוששת מאוד שסיפור בית הדיור המוגן בירושלים יחזור כאן״. 

בדרך לסגר מלא? נתניהו בשורה של דיונים

נתניהו יקיים היום שורת דיונים בנוגע להתמודדות עם המשך התפשטות נגיף קורונה בישראל. הדיונים יתקיימו בנושא הצטיידות, היערכות ובחינת החמרת הגבלות התנועה, ואפשרות להסגר מלא – וכן דיון כלכלי בנושא התכנית המקיפה לסיוע כלכלי למשק. בדיונים ישתתפו שרים, מנכ"לי משרדים וגורמי מקצוע ורפואה והם יערכו בשיחת וידאו.

ראש הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות הדוקטור בועז לב אומר כי יש איזושהי ירידה בקצב ההדבקה אבל היא מעטה מדי ויש להמשיך עם ההגבלות על הציבור. לב אמר לכאן רשת ב שכדי לחנוק את המגיפה יש צורך שחולה ידביק לכל היותר אדם אחד. הדוקטור לב אמר כי הוא מקווה שבטווח של כמה שבועות נראה ירידה של ממש במספר הנדבקים והחולים וההמלצה לציבור לקראת פסח לקיים ליל סדר במתכונת מצומצמת, רק עם בני המשפחה הגרעינית.

200 אלף כדורים של תרופה נגד מלריה הובאו לישראל 

משלוח של 200 אלף כדורים מסוג כלורוקווין – תרופה למלריה, שבמקרים מסויימים מסייעת לחולי קורונה – הובאה לישראל ממדינה שאסרה את הייצוא שלה משום שהיא מעוניינת לשמור לעצמה אספקת חירום. בימים הקרובים צפויים להגיע משלוחים נוספים.

מי שסייע במאמצים לשכנע את אותה מדינה שכן לאפשר את מכירת התרופה, למרות האיסור, אלה גורמים במשרד החוץ. בתקופה האחרונה החליטו לא מעט מדינות שלא לאפשר לרכוש תרופות מסויימות, מסיכות או כלים אחרים למלחמה בהתפשטות בקורונה, ודיפלומטים ישראלים מנסים לשכנע את אותן מדינות להחריג את ישראל.

מי שמגבש את רשימות הציוד של מה צריך לקנות ומה חסר הוא משרד הבריאות – והשבוע הוקם חמ"ל לאומי בראשות ראש המוסד, לצד מנכ"ל משרד הביטחון, כדי לעסוק בתחום הרכש, המורכב מגורמים במשרד הבריאות, משרד החוץ, משרד הביטחון וגורמים נוספים.

שחרור מוקדם לאסירים ביום ראשון

הממשלה אישרה היום תקנות לשעת חירום שיזם השר לביטחון הפנים גלעד ארדן. לפי התקנות, מאות אסירים שמועד שחרורם אמור היה להיות בעוד מספר שבועות – ישוחררו ביום ראשון. זאת כדי לצמצם את הצפיפות ולמנוע התפשטות קורונה.

האסירים שיימצאו זכאים על פי התקנות החדשות, ייצאו לחופשה מיוחדת של 30 יום, בתנאי מעצר בית, שבסיומה ישתחררו רשמית ממאסרם. מדובר באסירים פליליים בלבד, המרצים עד 4 שנות מאסר ושאינם שפוטים על עבירות מין ואלימות במשפחה.

השר ארדן בתגובה: ״בתי הכלא הם המקום הפגיע והרגיש ביותר להתפשטות הנגיף ולכן מתחילת המשבר אני נוקט צעדי חירום שיצמצמו את הצפיפות בקרב הכלואים ויקטינו את סיכויי ההדבקה. האסירים שישתחררו ישהו בתנאי מעצר בית עד לתום מאסרם, תוך פיקוח של המשטרה על עמידתם בתנאי מעצר הבית".

בתוך כך, אתמול פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי לאחר שבעיות המחסור בציוד לבדיקות קורונה נפתרו בדרכים שונות, המכשול כעת בדרך ליעד הבדיקות הוא המחסור בכוח אדם. כרגע חסרים לפחות 200 עובדים על מנת שמעבדות הבדיקות יעבדו 24 שעות ביממה ויעמדו ביעד שהציבה הממשלה. המדינה כבר החלה בחיפוש אחר עובדים נוספים, והיום התקיימה ישיבה בנושא בנציבות שירות המדינה.

במקביל, נבדקים רבים מתלוננים על בלגן במערך קבלת התשובות לבדיקות. בעקבות כך, במשרד הבריאות רוצים להקים מערכת מחשוב שתאגד את כל הרשויות, בגלל שככל הנראה בדיקות הולכות לאיבוד. מלשכת ראש הממשלה בנימין נתניהו נמסר אתמול כי המוסד הביא לישראל עוד 400 אלף רכיבים חיוניים לערכות בדיקה לגילוי קורונה. במקביל, משירות הביטחון הכללי נמסר כי למעלה מ-500 תושבים שנכנסו לבידוד, לאחר שאותרו בעקבות הפעולות הטכנולוגיות של השירות, נמצאו לאחר בדיקה – כחולי קורונה.