קורונה

נתניהו: אם לא נראה שינוי בשיעור הנדבקים ביומיים הקרובים - לא יהיה מנוס מהטלת סגר

ישראלים שהוחזרו מפרו לארץ חלו בקורונה • מפקד תחנת משטרה נדבק בנגיף • משרד הבריאות החליט: בתוך שבועיים - 30 אלף בדיקות ביום • בעקבות מותם של 3 דיירים ב"מגדל נופים": משרד הבריאות יבדוק את כל בתי האבות בירושלים
שרון עידן
27 במרץ 2020
16:07
עודכן ב 20:21

ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה הערב (שישי) להיערך להידוק משמעותי של הגבלות התנועה. "אם לא נראה שינוי בשיעור הנדבקים בקורונה ביומיים הקרובים - לא יהיה מנוס מהטלת סגר", אמר נתניהו בשורת דיונים מקצועיים שקיים. הממשלה תתכנס מחר בערב לדון בהחמרת הצעדים. נתניהו רוצה שההנחיות ייכנסו לתוקף עד ליום שני.

במהלך הדיונים שקיים נתניהו, הוא ביקש לבחון את צמצום הפעילות העסקית בישראל - כך שמקומות העבודה, שעובדים היום במתכונת של 30%, יצומצמו בצורה ניכרת, אפילו ל-10%. במשרד האוצר מתנגדים ומציעים לנקוט בצמצום הדרגתי יותר ולהגיע להמשך פעילות של 20% מהמשק תחילה.

משרד הבריאות: תוך שבועיים - 30 אלף בדיקות ביום

לאחר שיחה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו, במשרד הבריאות החליטו היום כי בעוד שבועיים יעלה ל-30 אלף מספר הבדיקות מידי יום. במשרד ציינו כי היום הגיעו כמעט לכ-6,000 בדיקות מידי יום ובמהלך השבוע הבא יעלה המספר לכ-10,000.

במקביל דווח היום כי מפקד תחנת המשטרה ברמת גן-בני ברק, קצין בדרגת סגן ניצב, נדבק בקורונה. בתוכנית "השבוע" פורסם הערב כי בעקבות הידבקותו של המפקד, 11 שוטרים ממרחב דן, ממקצועות שיטור שונים, נשלחו לבידוד בהם קצין נוסף בדרגת סגן ניצב. מי שיחליף את המפקד שנדבק הוא סגן מפקד התחנה. במשטרת מחוז תל אביב הפרידו בין הצוותים השונים בשטח וכן בין סגל הפיקוד. ישיבות הפיקוד הבכיר נערכות בשיחות וידאו.

בעקבות מות 3 הדיירים ב"מגדל נופים": בדיקות בכל בתי האבות בירושלים

בתוך כך, בכאן חדשות פורסם היום לראשונה כי בעקבות מותם של שלושה דיירים בבית האבות "מגדל נופים" בירושלים - במשרד הבריאות החליטו לבצע בדיקות בכל בתי האבות בעיר. גם דיירים וגם אנשי צוות ייבדקו.

פרופסור חגי לוין, יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, הבהיר בריאיון לירון דקל כי יש לתעדף את האוכלוסייה המבוגרת ואת זו שנמצאת בסיכון בבדיקות. "אנחנו שוכחים את מי שהכי חשוב להגן עליהם. נכון להיום – קשיש שסובל מחום – אסור לו להיבדק. צריך לתעדף גם את אלה שמטפלים באוכלוסיות בסיכון. כל פעם מטפלים בבעיה הקודמת, אבל מתקשים לחשוב על הצעד הבא".


בטיסות שהחזירו ישראלים מפרו - התגלו חולי קורונה

בטיסת אל על מפרו לישראל התגלה היום מספר רב של חולים בקורונה. הטיסה יצאה במסגרת הרכבת האווירית שמשיבה ישראלים מחו"ל לישראל. על סיפון המטוס היו כ-300 נוסעים ובסך הכל, בארבעה מטוסים שמרכיבים את הרכבת האווירית – כ-1,060. 

כל הישראלים שהו יחד בעיר לימה במשך שעות רבות טרם יצאה הטיסה. בשלב זה נבדק אם כשיחזרו המטיילים ישהו בבידוד ביתי או שיועברו למלוניות מיוחדות. 

מספר המתים מקורונה בארץ עלה ל-12

היום עלה ל-12 מניין המתים מהנגיף בישראל. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מת הבוקר חולה בן 93, עם מחלות רקע קשות. הקשיש הועבר לבית החולים לאחר שסבל מחום וקוצר נשימה. כמה שעות לאחר שנמצא כי חלה בקורונה – התדרדר מצבו והרופאים נאלצו לקבוע את מותו.

זמן קצר לאחר מכן דווח כי בבית חולים השרון מתה אישה בת 76 שסבלה ממחלות רקע קשות. בישראל אובחנו עד כה 3,035 חולים בקורונה. מצבם של 49 מהם קשה. בשעות אחר הצהריים נפטר שאול פרחי, בן 73 שחזר עם אשתו מטנריף. מותו נקבע בבית החולים רמב"ם בחיפה והוא סבל ממחלות רקע. קשיש נוסף כבן 80 נפטר בבית החולים וולפסון. גם הנפטר האחרון סבל ממחלות רקע.

ראש הממשלה בנימין נתניהו קיים היום שורה של דיונים בנוגע להתמודדות עם המשך התפשטות נגיף קורונה בישראל. הדיונים התקיימו בנושא הצטיידות, היערכות ובחינת החמרת הגבלות התנועה, ואפשרות להסגר מלא – וכן דיון כלכלי בנושא התכנית המקיפה לסיוע כלכלי למשק. בדיונים השתתפו שרים, מנכ"לי משרדים וגורמי מקצוע ורפואה והם יערכו בשיחת וידאו.

עלות הקצבאות למובטלים תגיע ל-7 מיליארד שקלים

בביטוח הלאומי מעריכים כי עלות הקצבאות שנוספו בעקבות משבר הקורונה תגיע לשבעה מיליארד שקלים בחודשים מארס ואפריל בלבד. מדובר בעלות דמי האבטלה ליותר מ-720 אלף ישראלים שהוצאו לחופשה ללא תשלום ופוטרו מתחילת החודש.

נכללת גם העלות העודפת שנובעת מאישורן בממשלה של תקנות שעת החירום שמרחיבות את היקף הזכאות לדמי אבטלה, וכן עלות המענקים שישולמו מכוח התקנות לזכאים שעברו את גיל הפרישה. האומדן מבוסס על הערכה שעד סוף החודש יגיע מספרם של מי שאיבדו את עבודתם לכ-800 אלף בני אדם ושלפחות 50% מבני ה-67 ומעלה יימצאו זכאים למענק.