ריבליון בטקס המרכזי לציון יום הזיכרון הבין לאומי ל
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

האם נשיא המדינה יציל את ניצולי השואה?

האם ריבלין יצליח לשכנע את שר הבריאות לבטל את החלטתו לעקור משני מוסדות גריאטריים של המדינה – האחד "מלבן" בראשון לציון, והשני "שוהם" בפרדס חנה - כ-130 ניצולי שואה וקשישים אחרים, כביכול לטובת חולי קורונה?
מרדכי גילת
28 במרץ 2020
15:51

האם נשיא המדינה, ראובן ריבלין, האיש שמכבד ביום השואה את מדליקי המשואות, האיש שמגלה רגישות לקבוצות החלשות בחברה, יפרסם היום (שבת) או מחר קריאה לשר הבריאות שלא לפגוע בניצולי השואה? האם יצליח הנשיא  הערב, או מחר בבוקר, לשכנע את השר יעקב ליצמן לבטל את החלטתו לעקור משני מוסדות גריאטריים של המדינה – האחד "מלבן" בראשון לציון, והשני "שוהם" בפרדס חנה - כ-130 ניצולי שואה וקשישים אחרים כביכול לטובת חולי קורונה?

מתחת לשמיכת הקורונה נעשים מעשי נבלה מזעזעים. אנשים עם לב של אבן מתנכלים גם לניצולי השואה

אין לי עדיין תשובה לשאלה הזאת. קשה לי להשיב עליה כי מתחת לשמיכת הקורונה נעשים מעשי נבלה מזעזעים. אנשים עם לב של אבן מתנכלים גם לניצולי השואה. הם לא עוצרים באדום. ובכל זאת, אני מקווה שהתשובה של ריבלין  למשפחות ניצולי השואה – שבין השאר כתבו לו: "אנא הצל את הורינו הקשישים, כדי שיהיה לך עם מי להדליק משואה" - תהיה חיובית. אני מקווה שריבלין, הנחשב נשיא עם חמלה ורגישות לחלשים, לא יאכזב אותם.

אבל, וזה אבל גדול, אני כן חושש שיערימו עליו. אני כן חושש שישקרו לו במצח נחושה כפי ששיקרו לשר הרווחה לשעבר, חיים כץ. אני חושש שליצמן ואנשיו ינסו למכור לו את גרסת: אין לנו ברירה - כבר עכשיו חסרים מאות ואלפי מקומות אשפוז לחולי קורונה.


אני חושש שהם ישתמשו שוב במשפטי כיפת הברזל שלהם בבתי המשפט: "אנחנו במצב חרום", או "אנחנו במלחמה". זה הנשק שלהם להפרטת המוסדות ולהשתלטות עליהם. בשיחה עם הנשיא, אני מנחש, הם יעממו עובדה פשוטה ופחות נוחה - במרכז הגריאטרי בראשון לציון שופצו 11 ביתנים ששנים עמדו סגורים, וניתן לקלוט בהם מאות חולי קורונה. אין צורך לעקור משלושה ביתנים אחרים, המאוישים בקשישים, אפילו ניצול שואה אחד. כך גם בפרדס חנה, שם יש 20 ביתנים פנויים וניתן לקלוט בהם מספר כפול של חולים. אין סיבה לטרנספר במקום הזה של 80 קשישים תשושי נפש.

 130 המיטות של הקשישים, אותם מבקשים לפזר בבתי אבות פרטיים - כלומר, לסכן אותם כדברי מומחים בנושא – יכריעו את המלחמה בנגיף? קשקוש

ועוד לא דיברנו על  בתי מלון גדולים שנשכרו לטובת החולים הקלים, על הפיכת בית חולים השרון לבית חולים לחולי קורונה, על פתיחת מחלקות ייעודיות למחלה בבתי חולים אחרים ועוד. 130 המיטות של הקשישים, אותם מבקשים לפזר בבתי אבות פרטיים - כלומר, לסכן אותם כדברי  מומחים בנושא – יכריעו את המלחמה בנגיף? קשקוש. טענת כזב מבישה.