מאות בהלווית הרב שינקר בבני ברק, מוצאי שבת
צילום: מוטי גרין

למרות האיסור: מאות השתתפו בהלוויה בבני ברק

שוטרים רבים ניסו לפזר את ההתקהלות, אך ללא הועיל • ארגון זק"א מבהיר: "ההלוויה לא קשורה לארגון, מצער מאוד שיש ציבור שמסכן אחרים" • מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופ' שוקי שמר: "אם נמשיך לראות את התמונות האלה - מערכת הבריאות תתמוטט"
עקיבא ווייס ודניאל אלעזר
29 במרץ 2020
02:03
עודכן ב 08:50

למרות האיסור בשל התפרצות הנגיף קורונה, מאות בני אדם הגיעו הלילה (ראשון) להשתתף בהלוויה בבני ברק של הרב צבי שינקר, ראש ישיבת "בית דוד" של הפלג הירושלמי, שנפטר השבת. המשטרה איפשרה את קיומה של ההלוויה, אך השוטרים קראו למשתתפים לשמור מרחק האחד מהשני וניסו לפזר את ההתקהלות שנוצרה. זאת למרות שיחות מקדימות עם אנשי בית המדרש. גורם במשטרה אמר לכאן חדשות כי לא הייתה כוונה לחלק למשתתפים דוחות, אלא רק לפזרם.

מארגון זק"א נמסרה הבהרה לפיה ההלוויה מתקיימת בניגוד להוראות משרד הבריאות, ואינה קשורה לארגון בראשות יהודה משי זהב. "זק"א עובד יד ביד עם משרד הבריאות ומשטרת ישראל ופועל רבות בהטמעת ההוראות ובהסברה במגזר החרדי כפי שהורו גדולי ופוסקי הדור", נמסר. "נגיף הקורונה אינו מבדיל בין מגזר למגזר ופוגע בכולם. מצער מאוד שיש ציבור שאינו נשמע לגדולי ישראל ומסכן אחרים בסכנה של ממש. פיקוח נפש דוחה הכל".

מנכ"ל משרד הבריאות לשעבר, פרופסור שוקי שמר, התייחס הבוקר להלוויה ואמר לאסף ליברמן וקלמן ליבסקינד בכאן רשת ב, כי "אם נמשיך לראות את התמונות האלה מבני ברק - מערכת הבריאות תתמוטט". פרופ' שמר הזהיר כי "התמונות מבני ברק עלולות לשנות את המגמה החיובית, הכל יכול להתהפך ואז נהיה איטליה".

דוקטור בועז לב, ראש הצוות לטיפול במגיפות במשרד הבריאות, אמר מוקדם יותר לאריה גולן כי הוא רואה בחרדה את המתרחש במגזר הערבי ובמגזר החרדי. הוא הזהיר כי אם לא יהיה שינוי מהותי יקרו במגזרים האלה הרבה דברים עצובים וקרא להגביר את אכיפת המגבלות. הדוקטור לב ציין כי כל אדם חולה בישראל צריך להכניס עצמו לבידוד גם אם לא נבדק לקורונה.