פועל פלסטיני עובר חיטוי בשובו מישראל, בכניסה לכפר
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

מקורות פלסטיניים: ישראל שוקלת לבטל את אישורי הלינה של כ-35 אלף הפועלים בשטחה

כשבוע וחצי לאחר שהוחלט להלין בישראל פועלים פלסטיניים כדי למנוע את התפשטות הקורונה בשני צדי הקו הירוק - מקורות ברשות אומרים כי קיבלו איתות על אפשרות להשבית או לצמצם את עבודתם
גל ברגר
29 במרץ 2020
23:04

מקורות פלסטינים אמרו הערב (ראשון) לכאן חדשות כי קיבלו איתותים מישראל על כך שהיא שוקלת לבטל את האישורים שנתנה אוטומטית לפועלים פלסטיניים ללון בשטחה מוקדם יותר החודש. לדבריהם, נאמר להם כי משרד הבריאות בישראל דוחף להחלטה כזו וזו יכולה להיות הנגזרת של השבתה אפשרית או צמצום העבודות באתרי הבנייה, אם יוחמרו הצעדים בישראל בשל משבר קורונה. ברמאללה מעריכים כי 35 אלף פלסטינים שוהים כעת בישראל.

לפני כשבוע וחצי נכנסה לתוקפה החלטת שר הביטחון נפתלי בנט ולפיה על פועלי הבניין הפלסטינים בישראל לשהות בה חודשיים ולא לשוב לבתיהם בשטחי הרשות הפלסטינית, כדי לצמצם את האפשרות להגדלת התחלואה בשני צדי הקו הירוק. ביום רביעי שעבר קרא ראש הממשלה הפלסטיני מוחמד שתאייה לכל הפועלים שנותרו בישראל לשוב לבתיהם ולהיכנס לבידוד ביתי למשך חודשיים. גם היום הוא חזר על קריאתו. ברשות הפלסטינית הצביעו על כמה מקרים שבהם פועלים חזרו מישראל לאחר שחלו בקורונה והדביקו את סביבתם הקרובה.

מניין מקרי ההידבקות המאובחנים של פלסטינים ביהודה ושומרון וברצועת עזה עלה היום ל-108, לאחר שנתגלו שני מקרי הידבקות חדשים בחברון. מספר החולים ביהודה ושומרון ירד מ-99, אחרי שאיהש אחת מתה מהנגיף ו-18 אחרים החלימו. ברצועת עזה ישנם תשעה נדבקים מדווחים לפי שעה.

במסיבת עיתונאים שנערכה היום בעזה אמר דובר משרד הבריאות של חמאס כי תוצאותיהן של למעלה מ-300 בדיקות שנערכו ביומיים האחרונים בקרב אלה הנמצאים בבידוד ברצועה - 1,780 בני אדם בסך הכל - יצאו שליליות. הוא הוסיף כי בשיתוף פעולה בין משרד הבריאות למשרד העבודה, הוחלט להעסיק באופן זמני 339 צוותי רפואה, בהם 90 רופאים 126 אחים ואחיות ו-113 אנשי מקצוע בתחום הרפואה והניהול, בניסיון להתמודד עם התפשטות הנגיף.

סין נרתמת לעזרת הרשות הפלסטינית

בד בבד, הרשות הפלסטינית קיבלה הערב משלוח סיוע מסין ובו עשרת אלפים ערכות בדיקה ומטושים. ראש הממשלה הפלסטיני שתאייה אמר מוקדם יותר כי מחורתיים תשלח סין לרשות מכונות הנשמה ומטושים דרך נמל התעופה בן גוריון. לא ברור אם מדובר במשלוח נוסף.
השגריר הסיני ברשות הפלסטינית אמר היום כי ארצו בוחנת אפשרות לשלוח גם צוות רפואי לשטחי הרשות כדי לסייע לה בהתמודדות עם הקורונה.

מושל חברון ג'יברין אל-בכרי הודיע כי החל ממחר בבוקר יוטל סגר על העיר, אחרי שהתגלו בה שני החולים. כל צירי הגישה לעיר ייחסמו ולא תתאפשר כניסה אליה ויציאה ממנה. חנויות המזון בעיר ייפתחו פעמיים ביום למשך שעתיים ותתאפשר כניסה של עד חמישה אנשים בלבד בו זמנית. המאפיות, בתי המרקחת ותחנות הדלק יישארו פתוחים.