Full Trunk
צילום: אוהד רומנו

שאלון לשבת עם גל ניסמן (פול טראנק)

האלבום שגרם לו להתאהב בגיטרה, השיר הכי יפה שלו שאתם לא מכירים ואם הוא לא היה מוזיקאי, מה הוא היה עושה? גל ניסמן מפול טראנק מתארח בשאלון לשבת שלנו
מערכת כאן
03 באפריל 2020
06:00

"שאלון לשבת" - סדרת שאלות למוזיקאים ישראליים על המוזיקה עליה הם גדלו, על השירים שהם שומעים, על חלומות שלהם בחיים וגם אחריהם. קבלו את גל ניסמן מלהקת פול טראנק.

מה הוא האלבום הראשון שהתאהבת בו?
האלבום הראשון שהתאהבתי בו היה Californication של רד הוט, ובדיעבד אני יכול להגיד שהוא היה הסיבה שרציתי לנגן גיטרה ולימים להיות מוזיקאי. הייתי בן 12 כשהוא יצא ואני ממש זוכר את ההרגשה שהייתה לי כששמעתי את הגיטרות של פרושיאנטה. זאת הייתה בדיוק התקופה שהתחלתי כמה שיעורי גיטרה, כבר התחלתי ללמוד תווים, כל מיני קטעים של מוזיקה קלאסית. חשבתי שאני מנגן לא רע ואז שמעתי את הגיטרות האלה שלו, את הסאונד, הפריטה, התפקידים - ופשוט התאהבתי. אני זוכר שחשבתי לעצמי שאין מצב בעולם שעוד מישהו יכול לנגן ככה, ושאין סיכוי גם בעוד 100 שנה שאני אצליח ללמוד את זה. לימים גם ראיתי את הקליפים שלהם ב-MTV וההערצה שלי אליהם רק גדלה. במשך כל החיים יש לי תקופות שאני פתאום חוזר לשמוע את האלבום הזה, כל פעם מנקודת מבט שונה ויותר בוגרת ומנוסה, אבל איכשהוא אני תמיד חוזר להיות בן 12 כשאני מקשיב לזה. מניח שעוד מיליוני אנשים מרגישים כמוני.

מה הוא האלבום, או השיר, היותר טובים ששמעת לאחרונה?
האלבום של Black Pumas. אחרי ששמעתי, כמו כולם, את Colors, הייתי חייב לבדוק מה זה הדבר הזה וגיליתי להקת בלוז-רוק מגניבה מרוד. שום דבר בהפקה המוזיקלית לא מתיימר לחדש, אבל זה עשוי בנזונה והשירים מעולים. בישראל האלבום האחרון של טונה הוא אחד האלבומים הכי טובים ששמעתי. הפקה מדהימה וטקסטים טירוף. הוא כותב מדהים בעיני, לא סתם הוא הגיע לאן שהגיע. ממליץ בחום.

מהו - אם יש כזה - השיר הכי יפה שלך, שאיש לא מכיר?
יש לנו שיר באלבום השני שנקרא "דנה", בלדת בלוז כזאת שמושפעת מאוד מריי צ'ארלס וכל מיני כאלה. אני די בטוח שלא הרבה מכירים את השיר הזה כי אנחנו לא מופיעים איתו והוא אפילו לא ביוטיוב, אבל אני חושב שהוא שיר יפה. יום אחד נעשה איזו הופעה כזאת אקוסטית יותר וניתן מקום לכל השירים האלה שפחות בא לנו לנגן כרגע בהופעות.

יש לך שיר שהיית עושה אחרת? או לחילופין שיר שאתה מתחרט על פרסומו?
מלא. המזל שלי זה שהבנתי מהר מאוד שאני מסוג האנשים שצריך לעשות שיר ולסיים אותו מהר כי אם זה היה תלוי רק בי - אני מסוגל לעשות 17 מיקסים וחמישה עיבודים שונים לכל שיר. מזל שיש לי את אריאל שנותן לי סטירה כשמגיע לי.

אתה זוכר את הרגע בו הבנת שתקדיש את חייך למוזיקה? שזה הייעוד שלך?
לקראת סוף הצבא התחלתי כבר ממש להתאהב מחדש במוזיקה. יש לי שני חברים מהבית שאוהבים מאוד מוזיקה וכל מוצ"ש הבילוי שלנו היה להיפגש לנגן. איך שהשתחררנו העלינו הופעה ביחד עם קאברים, בשביל הכיף מול החברים שלנו. מאז כבר היה לי די ברור שזה מה שאני רוצה לעשות בחיים שלי.

יש רגע הפוך? האם אי פעם הרגשת שאתה צריך לפרוש ולוותר על החלום?
בחיים לא. תמיד האמנתי שאם אני אעבוד קשה יהיה טוב. צריך גם קצת מזל בתחום הזה, כמו לפגוש אנשים שילכו איתך דרך וירצו את אותם דברים כמוך, אבל אני מאמין שעבודה קשה מביאה איתה גם קצת מזל. וחוץ מזה, מה יש לי לעשות יותר טוב בחיים האלה? אנחנו פה על זמן שאול. או כמו שאמרו חכמים ממני: עדיף כישלון מפואר.

לו כל אוסף המוזיקה שלך היה מושמד והיה ניתן להציל ממנו רק אלבום אחד - איזה אלבום היית מציל ולמה?
וואה וואה.. נראה לי בוב מארלי. כי אם כבר להיתקע עם אלבום אחד אז בוב תמיד יבוא טוב.

לאיזה סרט היית רוצה לכתוב מוזיקה?
ה-10 של טרנטינו בבקשה. תודה.

ברגעים קשים – מה הוא השיר שתמיד ישפר את מצב רוחך?
נראה לי שלבוב מארלי יש כמה כאלה. זה תלוי בסיבה לקושי, אבל בוב הוא בגדול התרופה להכל... גם לקורונה.

לו לא היית מוזיקאי, מה היית?
פרשן NBA בערוץ הספורט.

מה הוא השיר שהיית רוצה שיושמע בהלוויה שלך?
לא יודע. ניתן למי שיפיק את זה להחליט.