-

כשהנורות האדומות לא נדלקות: מי ישמור על הדיירים בבתי האבות

כבר שבועיים שבני משפחתם של דיירי "משען" בב"ש לא רואים את הוריהם, ועכשיו הם מבינים שזה לא היה מספיק כדי להגן עליהם. כמו ב"מגדל נופים" בירושלים - ייתכן שאנחנו עדים לאירוע הדבקה של קשישים בסיכון שיוצא משליטה
נופר משה
30 במרץ 2020
16:57

היום הגיעו בני המשפחה של דיירי משען בבאר שבע להפגין נגד הממשלה ומשרד הבריאות. כבר שבועיים שהם לא רואים את ההורים שלהם, ועכשיו הם מבינים שזה לא היה מספיק כדי להגן עליהם. בלילה שבין חמישי לשישי הגיע לבית החולים סורוקה אברהם ארושס בן 93 מבאר שבע, כמה שעות לאחר מכן, זמן קצר אחרי שנמצא חיובי לנגיף קורונה, הוא הלך לעולמו.


אריה היה דייר בית האבות משען בבאר שבע, בתו אתי סיפרה שכבר כמה ימים שהוא חש ברע ולמרות שכל הסימנים הצביעו קורונה, הוא לא עבר בדיקה. עכשיו כל אנשי הצוות וכל מי שאיתו במחלקה נשלחו לבידוד מחשש לאירוע הדבקה המוני, אבל אם לרגע נזכרים במה שקרה בבית האבות "מגדל נופים" בירושלים- אין כמעט ספק שזה מאוחר מידי - אירוע הדבקה של קשישים בסיכון שיוצא מכלל שליטה. 

רק ביום שישי, שלושה חולים נוספים ממגדל נופים פונו לבית חולים - שבוע שלם אחרי שנמצאו חיוביים לנגיף. בדיקות הדיירים שם עדיין נמשכות. בתי האבות, זה כבר ברור לכולם, הם מוקדי סיכון. עשרות או מאות קשישים במתחם אחד, אנשי צוות שיוצאים ונכנסים ואפס אמצעי בידוד ומיגון.

שני הסיפורים האלה צריכים להדאיג אותנו מאוד,  בייחוד אם נסתכל רגע למה שקורה בבתי האבות בעולם - בספרד ובצרפת, שם נמצאו בתי אבות נטושים ובהם גופות של קשישים שננטשו על ידי אנשי הצוות שטיפלו בהם. כמו בית האבות בסיאטל, שהיה מוקד ההתפרצות הראשון בארצות הברית.

מחקר חדש, שהתפרסם אתמול בארצות הברית, מראה עד כמה הסכנה גדולה, וחושף את מהירות ההידבקות הקטלניות של הווירוס בתוך בית אבות אחד. מנהלי בתי האבות ואנשי הצוות זועקים, גם בני המשפחה, אבל בינתיים, אף אחד לא שומע.