ירושלים, אתמול
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

נתניהו הציג הגבלות חדשות: "חג הפסח – רק במסגרת המשפחה הגרעינית"

רה"מ הודיע: יאסרו תפילות במרחב פתוח, לוויות עד 20 איש. כחלון הציג את תוכנית הסיוע: "מאמין שאחרי פסח המשק יחזור לתפקד בהדרגה". התוכנית הכלכלית בהיקף 80 מיליארד שקלים כוללת מענקים, דחיית תשלומים והקלות נוספות. הממשלה תתכנס הערב לאשר את החמרת ההגבלות. לשכת התעסוקה: כל ישראלי רביעי - מובטל
כתבי כאן חדשות
30 במרץ 2020
19:23
עודכן ב 20:26

ראש הממשלה בנימין נתניהו מסר הערב (שני) הצהרה בנוגע להמשך המאבק בהתפשטות נגיף קורונה, והציג את ההגבלות החדשות שיוטלו על הציבור. נתניהו קרא לקיים את חג הפסח הקרוב רק במסגרת המשפחה הגרעינית והוסיף: "הסדר השנה ייזכר כסדר הסגר". כחלק מההגבלות החדשות ייאסר על התקהלות של יותר משני אנשים, תפילות במרחב הפתוח, הלוויות יתקיימו בקבוצות של עד 20 איש, וחתונות ייערכו רק בחוג המשפחה. 

נתניהו הוסיף בדבריו: "יש קבוצות מסוימות במדינה שמתעלמים במופגן ומזלזלים בהנחיות שפורסמו. המיעוט שלא נשמע, מסכן את עצמו ואת הרוב. מי שעובר על איסור ההתקהלויות רומס את עקרונות היסוד של 'ואהבת לרעך כמוך'". 

כמו כן, הממשלה אישרה את תגבור המשטרה ב-700 חיילים צה"ל שיסייעו להרחיב את הנוכחות ברחובות והאכיפה. החיילים, שלא ישאו נשק, למעט מפקדים או בתחומי יהודה ושומרון, יסיירו עם אנשי המשטרה במרחב הציבורי ויוודאו יחד איתם שההוראות החדשות נשמרות. בהתאם להחמרת הגבלות התנועה יוגדל בהמשך מספר החיילים שיסייעו לפעילות המשטרה.

כחלון תוכנית כלכלית בהיקף 80 מיליארד שקלים

מייד אחרי הצהרתו של ראש הממשלה, הציג שר האוצר משה כחלון את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק בהיקף 80 מיליארד שקלים. בדבריו אמר כי "אנחנו נחזור לאיתנות כלכלית הרבה יותר מהר משמצפים - אני מעריך שמיד אחרי הפסח המשק יחזור לתפקד. התכנית נועדה לתת מענה מקיף למשבר, אנחנו מוסיפים 70 מיליארד שקלים בנוסף ל-10 מיליארד שהקצנו בעבר". בסוף דבריו הודיע כחלון שיפרוש מהחיים הפוליטיים עם הקמת הממשלה הבאה. 

 

התוכנית כוללת סיוע בגובה 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי, חיזוק מערכת הבריאות ומענה להתמודדות עם הנגיף ב-11 מיליארד שקל. כמו כן יורחבו ההקלות למשקי הבית בגובה 20.6 מיליארד שקל. בנוסף, הוקצה סכום של 7.7 מיליארד שקל להאצת המשק. סך הסיוע הממשלתי מתחילת המשבר יעמוד על 80 מיליארד שקל.

כחלק מהתוכנית יקבלו העצמאיים שני מענקים חודשיים של עד 6,000 שקל בחודש הזה, ועד 8,000 שקל בחודש הבא. כמו כן, תהיה הפחתה חדה בארנונה לעסקים בענפים שנפגעו, במסגרתה הם יקבלו פטור מהתשלום על חודשים מארס, אפריל ומאי. בנוסף יסייע האוצר בהיקף תשעה מיליארד שקלים לעסקים בדחיית תשלומים שונים והקדמת תשלומים לספקי הממשלה הקטנים והבינוניים. צעדים אלה מצטרפים להקלות שאושרו עוד קודם לכן, הכוללות הקמת קרן הלוואות, הטבות בדמי אבטלה ומענקים למפוטרים בני 67 ומעלה. 

כמו כן, בשעה 20:15 תתכנס הממשלה לאשר את ההחמרות החדשות שהציג ראש הממשלה. בנוסף אליהן, ההממשלה צפויה לאשר את צמצום ההיקף של עובדים חיוניים במגזר הציבורי ל-15%, עם החרגה של משרדים מסוימים.  אחת המחלוקות בין מנכ"ל האוצר למנכ"ל משרד הבריאות עוסקת בשאלה האם לבטל לחלוטין את מקומות העבודה שאינם חיוניים ולעבור למתכונת של עבודה מהבית. כמו כן, יוחמרו החובות שמוטלות על מעסיק במקומות העבודה הפועלים. 

מספר הנרשמים החודש בשירות התעסוקה עבר את ה-800 אלף, ושיעור האבטלה עומד על 23.1%. היום נרשמו יותר מ-20 אלף ישראלים כדורשי עבודה. בסך הכל ישנם 962,563 דורשי עבודה בישראל. כ-89 אחוז מהנרשמים נמצאים בחופשה ללא תשלום.