בניין המוסד לביטוח לאומי
צילום: פלאש 90

על סף מיליון מובטלים: שיעור האבטלה עלה ל-23.8%

המוסד לביטוח לאומי מעריך: מספר המובטלים יגיע ל-1.1 מיליון באפריל-מאי. המדינה שוקלת – תוספת תשלום לעובדי מדינה על עבודה מהבית. היום נרשמו בלשכת התעסוקה יותר מ-22 אלף דורשי עבודה. מנתוני מחלקת המחקר של המוסד עולה כי בחודש יוני התוספת לתשלום דמי האבטלה תהיה כ-6.5 מיליארד שקל
ליאל קייזר
31 במרץ 2020
17:36
עודכן ב 19:11

מספר דורשים העבודה בישראל ממשיך לעלות, והיום (שלישי) נרשמו בלשכת התעסוקה יותר מ-22 אלף ישראלים.  המספר הכולל של דורשי העבודה הפעילים בישראל הוא 988,957, ושיעור האבטלה עומד על 23.8%. מתחילת החודש נרשמו 831 אלף דורשים עבודה חדשים, 89.7% מהם בחופשה ללא תשלום. 

כמו כן, המדינה שוקלת תוספת תשלום לעובדי מדינה על עבודה מהבית. הנושא עלה בישיבת הממשלה אמש. הוחלט כי מנכ"ל משרד ראש הממשלה ונציב שירות המדינה יגבשו המלצה לממשלה בעניין בתוך 48 שעות. במשרד האוצר מתנגדים להצעה.

מוקדם יותר, מחלקת המחקר של הביטוח הלאומי פרסמה נתונים על אודות השפעת משבר הקורונה על תקציב המוסד. לפי ההערכה של המוסד, בחודש אפריל-מאי מספר המובטלים יגיע 1.1 מיליון בני אדם.

מהנתונים עלה כי בחודש מאי צפויה להיות ירידה באחוזי הגבייה של כ-50% אצל העצמאיים וכ-37% אצל השכירים. ירידה זו מסתכמת בכ-1.5 מיליארד שקל. עוד עלה מהנתונים עולה כי בחודש יוני התוספת לתשלום דמי האבטלה תהיה כ-6.5 מיליארד שקל.

ההידרדרות במצב הפיננסי של הביטוח הלאומי צפויה להגיע בחודש מאי-יוני, אז הגירעון יגיע ל-8.1 מיליארד שקל.

שר האוצר, משה כחלון, הציג אתמול את התוכנית הכלכלית לסיוע למשק בהיקף 80 מיליארד שקלים. בדבריו אמר כי "אנחנו נחזור לאיתנות כלכלית הרבה יותר מהר משמצפים - אני מעריך שמיד אחרי הפסח המשק יחזור לתפקד. התוכנית נועדה לתת מענה מקיף למשבר, אנחנו מוסיפים 70 מיליארד שקלים בנוסף ל-10 מיליארד שהקצנו בעבר". בסוף דבריו הודיע כחלון שיפרוש מהחיים הפוליטיים עם הקמת הממשלה הבאה.

התוכנית כוללת סיוע בגובה 40.7 מיליארד שקל למגזר העסקי, חיזוק מערכת הבריאות ומענה להתמודדות עם הנגיף ב-11 מיליארד שקל. כמו כן יורחבו ההקלות למשקי הבית בגובה 20.6 מיליארד שקל. בנוסף, הוקצה סכום של 7.7 מיליארד שקל להאצת המשק. סך הסיוע הממשלתי מתחילת המשבר יעמוד על 80 מיליארד שקל.

כחלק מהתוכנית יקבלו העצמאיים שני מענקים חודשיים של עד 6,000 שקל בחודש הזה, ועד 8,000 שקל בחודש הבא. כמו כן, תהיה הפחתה חדה בארנונה לעסקים בענפים שנפגעו, במסגרתה הם יקבלו פטור מהתשלום על חודשים מארס, אפריל ומאי. בנוסף יסייע האוצר בהיקף תשעה מיליארד שקלים לעסקים בדחיית תשלומים שונים והקדמת תשלומים לספקי הממשלה הקטנים והבינוניים. צעדים אלה מצטרפים להקלות שאושרו עוד קודם לכן, הכוללות הקמת קרן הלוואות, הטבות בדמי אבטלה ומענקים למפוטרים בני 67 ומעלה.