טלפון סלולרי
צילום: גטי אימג'ס

משבר קורונה: אישום כפוף לשימוע נגד תושב ראשל"צ שהפיץ מסרונים פיקטיביים

עדי טפר בן ה-33 חשוד ששלח הודעות לשתי נשים בשם משרד הבריאות. בהודעות כתב לאחת מהן שהטלפון שלה אוכן על ידי הרשויות, והיא צפויה לקנס לאחר שהפרה את חובת הבידוד. לשנייה כתב שעליה להתרחק מהאישה הראשונה, בגלל הפרת הבידוד
אמוץ שפירא
31 במרץ 2020
17:27

הפרקליטות הודיעה היום (שלישי) לעדי טפר בן ה-33 מראשון לציון, שנשקלת הגשת כתב אישום נגדו כפוף לשימוע, לאחר ששלח מסרונים פיקטיביים לנשים בשם משרד הבריאות. בהודעות ששלח נכתב שמכשירי הטלפון של המתלוננות אוכנו על ידי הרשויות, ונטען שאחת מהן הפרה את חובת הבידוד הביתי. התיק נחקר ביחידת הסייבר בלהב 433, כחלק מהמאבק להפצת חדשות כזב סביב התפשטות נגיף קורונה.

על פי כתב השימוע החשוד שלח ארבעה מסרונים פיקטיביים לשתי נשים, תוך שימוש באתר אינטרנט המאפשר שליחת מסרונים ממספרים פיקטיביים. אחת הנשים סברה שהמסרונים נשלחו על ידי משרד הבריאות. במסרונים נכתב שמכשיר הטלפון שלה אוכן, שעשוי להיות מוטל עליה קנס ושהיא ובני ביתה עשויים להיעצר - בשל הפרת חובת הבידוד הביתי. מהמסרון אשר נשלח לאישה השנייה עולה כי עליה להתרחק מהאישה הראשונה, שכן היא הפרה את חובת הבידוד הביתי.

מחלקת הסייבר ביחידת להב 433 של המשטרה ביצעה בחודש האחרון כ-10 פניות לגבי חשבונות משתמש ברשתות חברתיות שהתחזו לדפים רשמיים של משרד הבריאות ומסרו מידע כוזב בנוגע לנגיף. כמו כן, המחלקה פעלה נגד אדם שקרא להימנע מלציית להנחיות משרד הבריאות ולהימנע מלדווח לרשויות על תסמיני המחלה. במחלקה עומדים בקשר עם הרשתות החברתיות השונות, ובהן טוויטר, פייסבוק ויוטיוב, כדי להבטיח שרק מידע אמין בנוגע להפצת נגיף הקורונה יגיע לידי המשתמשים.

בפרקליטות הדגישו כי לאחרונה הועברו לטיפול מחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה מספר תיקים נוספים שנפתחו בחשד לביצוע עבירות של הפצת חדשות כזב. תיקים אלה יטופלו בקצב מזורז ויוכרע בעניינם בקרוב.