שוק מחנה הריק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

בשל הקורונה: מספר המובטלים והעובדים שהוצאו לחל"ת חצה את המיליון

נציג האוצר בוועדת הקורונה על המענק לעצמאים: גיל בעלי העסקים שיהנו מסיוע הוא 23
אמוץ שפירא ונופר משה
01 באפריל 2020
10:33
עודכן ב 11:46

מספר המובטלים והעובדים שהוצאו לחופשה ללא תשלום בישראל חצה את המיליון, כך עדכן הבוקר (רביעי) שירות התעסוקה. בחודש מארס כולו נרשמו בשירות התעסוקה 843,945 בני אדם, 89.7% מהם הם עובדים שהוצאו לחל"ת בעקבות משבר הקורונה. 6.4% מהנרשמים הם עובדים שפוטרו. מה שמעמיד את שיעור האבטלה היום על 24.1%. עלייה חלה גם בקצב ההרשמה. 

בתוך כך, הוועדה המיוחדת להתמודדות עם נגיף קורונה התכנסה היום לדון בהשלכות התוכנית הכלכלית לשיקום המשק בעקבות המשבר. נציג משרד האוצר בוועדה, סגן הממונה על התקציבים אסף וסרצוג, אמר שגיל בעלי העסקים הקטנים שיהנו מסיוע התוכנית הכלכלית הוא 23 ולא 28 כפי שפורסם.

תוכנית הסיוע הכלכלית של האוצר | כל מה שרציתם לדעת

כמו כן, כמה מחברי הוועדה מתחו ביקורת על המענק הדו שלבי הצפוי לעצמאים – עד 6,000 שקלים עבור חודש מארס ועד 8,000 שקלים עבור חודש אפריל. הם אמרו שמדובר במענק ממוסה ויישאר לעצמאים רק כמחצית מהסכום. יו"ר הוועדה ח"כ עפר שלח קרא לאוצר לשנות את התקנות כך שהמענק לא יהיה מחויב במס.

נשיא "לה"ב" לשכת ארגוני העצמאיים והעסקים בישראל, עו"ד רועי כהן, תקף אישית את נציג האוצר, וטען כי יש פה מדינה אחת לשני עמים - שכירים שמרגישים מוגנים ועצמאים שמופקרים לגורלם. לדבריו, "יש פה הר געש מתפרץ. המענק הזה הוא בדיחה עצובה".

וסרצוג אמר בדיון כי "יש הרבה חוסר וודאות ומטרת התוכנית היא לספק וודאות מסוימת לתקופה הקרובה וההנחה היא שחלק גדול מהאנשים יחזרו למקום העבודה כשזה יגמר. אני צופה שיעלו הרבה טענות על כך שגורמים כאלה ואחרים לא מקבלים כיסוי במסגרת התכנית, צריך להבין המשאבים הם מוגבלים, איפשהו הקו יצטרך להיחתך. נרצה שעסקים יתאוששו וינצלו את המענק על מנת לחזור לעסקים, אבל גם עסקים שלא יחזרו לעבודה יקבלו מענק בגובה מסוים. המפתח הכי משמעותי של החזרה של עובדים להעסקה זה החזרת המשק לפעילות".

שר האוצר משה כחלון הציג ביום שני את תוכנית הסיוע הכלכלית למשק, בהיקף של 80 מיליארד שקלים.  בדבריו אמר כי "אנחנו נחזור לאיתנות כלכלית הרבה יותר מהר משמצפים - אני מעריך שמיד אחרי הפסח המשק יחזור לתפקד. התכנית נועדה לתת מענה מקיף למשבר, אנחנו מוסיפים 70 מיליארד שקלים בנוסף ל-10 מיליארד שהקצנו בעבר". 

כחלק מהתוכנית יקבלו העצמאיים שני מענקים חודשיים של עד 14 אלף שקלים שיפוצל לחודשיים. כמו כן, תהיה הפחתה חדה בארנונה לעסקים בענפים שנפגעו, במסגרתה הם יקבלו פטור מהתשלום על חודשים מארס, אפריל ומאי. בנוסף יסייע האוצר בהיקף תשעה מיליארד שקלים לעסקים בדחיית תשלומים שונים והקדמת תשלומים לספקי הממשלה הקטנים והבינוניים. צעדים אלה מצטרפים להקלות שאושרו עוד קודם לכן, הכוללות הקמת קרן הלוואות, הטבות בדמי אבטלה ומענקים למפוטרים בני 67 ומעלה.