הביטלס
צילום: Getty Images

מצעד שירי הביטלס של כאן 88

88 שירי הביטלס שבחרו מאזיני כאן 88
מערכת כאן
02 באפריל 2020
15:56

הביטלס התפרקו לפני 50 שנה ב-10 באפריל 1970, זה קרה אחרי תקופה ארוכה של חיכוכים ומתחים בין ארבעת המופלאים, ואחרי שכמעט כל אחד מחברי הלהקה חווה רגע של שבירה והכריז על עזיבתו. מי שקבע בסוף את העובדה בשטח היה פול כשחשף את החדשות לתקשורת על דעת עצמו.

אבל למה לבאס?!

כל תירוץ הוא תירוץ טוב לחגיגת ביטלס רדיופונית. ו-50 השנים בלעדיהם הן הזדמנות טובה לחגוג את שמונה השנים שהם היו יחד והקליטו עשרות שירים מופלאים. את 88 השירים הטובים ביותר שבחרו מאזיני כאן 88 גיבשנו למרתון ארוך בין שמונה שעות שכלל גם פינות היסטוריות שמספרות את סיפור הלהקה ואת קריירות הסולו של חבריה, המלצות וסיפורים אישיים של מוזיקאים ואנשי תרבות וגם כמה תרגומים משעשעים שנעשו ללהקה בעברית. לכל המצעד אתם יכולים להאזין כאן: 

10. Because

הרבה דברים רעים נאמרו על יוקו אונו לאורך השנים, ועדיין מאשימים אותה שלא בצדק על פירוק הביטלס. זו הזדמנות לתת לה קצת קרדיט, ההשראה לשיר המושלם הזה הגיעה כשהיא ניגנה לג'ון על הפסנתר את Moonlight Sonata של בטהובן. לנון ביקש שיוקו תנגן את האקורדים של היצירה מהסוף להתחלה, כשהיא סיימה היה לו שיר חדש בראש. ג'ורג' האריסון אמר לא פעם שזה אחד השירים הכי יפים של הביטלס ואולי הכי מרשים שלהם בהאזנה ראשונה. צודק.

9. Blackbird

כמו הרבה מהסיפורים על הביטלס וההסברים מאחורי השירים גם במקרה של Blackbird יש תיאוריות שונות שחברי הלהקה אישרו בראיון אחד והכחישו בראיון אחר. האמת היא כרגיל איפשהו באמצע. אחת התיאוריות היא שמקרטני התעורר בוקר אחד לקול שירת ציפור שחורה. האחרת היא שהוא כתב את השיר בעקבות החדשות מאמריקה על המאבק האפרו אמריקאי לאחר הרצח של מרטין לותר קינג. אגב, זו הגרסה שמקרטני הכי מאשר בראיונות. וישנה גם הטענה של אחותו החורגת של מקרטני, אנג'י מקרטני שטוענת שהשיר נכתב על אמה החולה שסיפרה למקרטני שבלילות כשהיא לא נרדמת היא מתנחמת בקולה של הציפור המזמרת על העץ מחוץ לחלון.

8. Let It Be

השיר נכתב מתוך תחושת הייאוש של מקרטני ממצב הביטלס בשנת 1969. הסוף עוד לא היה ידוע אבל הייתה תחושה שהוא בדרך. לאחר מותו של בריאן אפשטיין, המנהל האגדי של הביטלס, החליט מקרטני שמישהו צריך לקחת פיקוד ולהוביל את העסק וניסה לעשות את זה בעצמו, מה שיצר הרבה איבה כלפיו מכיוון שאר חברי הלהקה. מקרטני הרגיש שהלחצים מבחוץ ומבפנים מרסקים אותו והוא מספר שהוא ממש חווה תקופה אפלה. באחד הלילות הוא חלם על אמו מרי מקרטני המנוחה והבין שהיא מגיעה להרגיע אותו. כל זה הפך לשיר הנחמה המופלא הזה שמאז שיצא הפך, בזכות האורגן הנפלא שמנגן בילי פרסטון בשיר, לתפילה חילונית עבור כל מי ששומע אותו.

7. Yesterday

פול מקרטני סיפר שחלם את השיר בלילה. החלום הפך לשיר הכי מבוצע בהיסטוריה. בהתחלה הוא חשש שאולי המנגינה היא של מישהו אחר ולכן התגנבה לו בחלום. הוא הסתובב במשך חצי שנה עם המנגינה והשמיע לחברות הוצאה לאור שונות של מוזיקה כדי לוודא שזה לא שייך להן. כדי לזכור את המנגינה הוא המציא לה מילים זמניות Scrambled Eggs, Oh You've got such lovely legs. רק אחרי כמה חודשים בחופשה בפורטוגל מקרטני הפך את השיר משיר אהבה לחביתה מקושקשת לשיר אהבה שבור ונוסטלגי, אולי אפילו שיר על אמו המנוחה. 

6. A Day in the Life

השיר הבא הוא אולי הדוגמא הכי טובה לאופן שבו הביטלס וג'ורג' מרטין הפכו את האולפן לכלי נגינה בפני עצמו ועד כמה חשוב תפקיד המפיק. בשנת 67 בזמן העבודה על Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band הם החליטו לנסות ולחבר יחד שני שירים לא גמורים. האחד של ג'ון והאחד של פול. שירו של לנון נכתב בהשראת מספר אירועים שונים; מותו של חבר בתאונת דרכים, ידיעה בעיתון על חורים ומהמורות בכביש, וסרט מדובר בשם How I Won the War. השיר של פול היה שיר נוסטלגי שבו הוא נזכר בילדותו ובבקרים לפני בית הספר בהם היה מתעורר ורץ לתפוס את האוטובוס. את שני השירים הם הלחימו יחד בעזרת קטע אינסטרומנטלי מתוזמר שיצר ג'ורג' מרטין. 

5. Hey Jude

לקראת אמצע סוף שנות השישים היחסים בין לנון לאשתו הראשונה סינתיה הגיעו לסופם ויוקו אונו נכנסה לתמונה. בנם של לנון וסינתיה, ג'וליאן, היה אז בן 5 והוא ופול מקרטני בילו רבות יחד. למען האמת אם תשאלו אותו הוא יספר שהוא בילה איתו יותר מאביו. בתקופת הגירושים סינתיה וג'וליאן עברו לגור בדירה מרוחקת ופול נסע לבקר ולנחם אותם. בנסיעה הארוכה לדירה הוא החל לזמזם שיר עידוד לג'וליאן, וככל שהנסיעה התארכה והתקדמה החל ממש להכתב שיר במוחו של מקרטני. שיר שהפך משיר עידוד לג'וליאן לשיר שנתון לפרשנויות נוספות. לנון לדוגמא היה בטוח שפול כתב אותו עליו ועבורו, כדי לעודד אותו בתקופת הגרושים. ככה זה שירים לא? לנון בעצמו אמר פעם אנחנו כותבים את השירים, אתם ממציאים את המשמעות.

4. Eleanor Rigby

מתי בפעם האחרונה יצא לכם לחשוב מחשבות בסגנון מעניין מי מייצר את הצ'ופצ'יקים האלו בקצה של השרוך בנעל או מי מנקה את פנסי הרחוב? אלו מחשבות שמטרידות את פול מקרטני מדי פעם ובאחת הפעמים באמצע שנות השישים הוא שאל את עצמו: מעניין מי אוסף את האורז שנזרק בכנסייה בזמן חתונות כשהחתן והכלה צועדים לחופה. כך התחיל שיר על אישה בודדה בכנסייה ריקה. דמות האישה הייתה מבוססת על אנשים מבוגרים שפול ראה בילדותו והכנסייה הייתה רפרנס לכנסייה שבה בילה בילדותו. את השם הפרטי של הדמות מקרטני ראה בבית קברות, היה שם קבר של אלינור Bygraves שתפס את עייניו. את שם המשפחה של אלינור הוא השאיל משלט ברחוב. את שאר השיר, עם שלל הדימויים, יצר מקרטני יחד עם שאר חברי הביטלס שתרמו כל אחד דמות או רעיון נוסף לשיר. לכומר בשיר אגב קראו תחילה Father McCartney אלא שפול חשש שזה יגרום למאזינים ולחובבי הקונספירציות לפתח כל מיני תיאוריות שגויות לכן הוא הרים ספר טלפונים והחל לדפדף עד שנתקל בשם שמתחרז. אגב, באופן מוזר מאוד בשנות השמונים מעריצים של הלהקה מצאו קבר משנת 39 של אישה בשם אלינור ריגבי, הקבר היה בבית קברות שהיה צמוד לאותה כנסייה שפול וג'ון פקדו בילדותם. 

3. While My Guitar Gently Weeps

בשנת 68 ג'ורג' האריסון קרא את I Ching ספר השינוי הסיני שעוסק בין היתר בשחרור והבנה שיש גם מזל וצ'אנסים בחיים, מה שקרה, קורה ויקרה צריך לקרות. שינויים הם חלק בלתי נפרד מהחיים. הוא החליט לנסות וליישם את עקרונות הספר על כתיבת שירים - לתת לגורל לכתוב את השיר. בבית הוריו הוא ניגש למדף הספרים שלף ספר במטרה להלחין פשוט את השורות הראשונות בדף שהוא יפתח באופן אקראי בספר. המילים בהן הוא נתקל היו Gently Weeps. כמה דקות אחר כך כבר הייתה הטיוטה לשיר שאתם דרגתם במקום השלישי אבל שאר חברי הביטלס לא ממש התלהבו ממנו או גילו עניין. אז האריסון הביא גיבוי לאולפן וביקש מחברו אריק קלפטון לנגן בשיר. השאר היסטוריה.

2. Something

בשנת 69 הביטלס ערכו אודישנים למוזיקאים חדשים במטרה לתת להם חוזה הקלטות בחברת התקליטים שלהם אפל. לאחד האודישנים הגיע זמר אמריקאי, ג'יימס טיילור, שעבר לבריטניה בניסיון לפרוץ שם כמו הנדריקס. באודישן שלו ישב ג'ורג' האריסון שהתאהב במקום והשאיל ממנו את השורה הבאה: Something in the way she moves. התוצאה היא שיר שפרנק סינטרה כינה שיר האהבה הכי יפה בכל הזמנים. וזה אכן שיר אהבה אך לא בהכרח לאשתו של האריסון, פטי בויד. בראיון אחד הוא אמר שזה עליה, בראיון אחר אמר שזה על אלוהים. אבל אלוהים כפי שהאריסון תפס אותו, כמשהו רחב יותר מאשר אלוהים מונותאיסטי. אולי זו הגדולה של השיר, הוא לא שיר אהבה רק לה או לו או להם אלא פשוט שיר אהבה.

1. Here Comes the Sun

בתחילת שנת 69 המתח בין חברי הביטלס התחיל לתת אותותיו. לאחר מותו של המנהל שלהם בריאן אפשטיין החלו ויכוחים כיצד לנהל את הלהקה, שהפכה כבר לתאגיד ענק עם חברת תקליטים ושלל פעילויות והכנסות. הויכוחים האלו התישו את ג'ורג' האריסון שהחליט לנטוש את השיחות והדיונים והלך לבקר את חברו אריק קלפטון באחוזה שלו. השניים לקחו שתי גיטרות מהאוסף של קלפטון ויצאו לגן. כשהשמש מלטפת אותו ג'ורג' חש מעט אופטימיות ושיר חדש פשוט יצא ממנו. וזו גם נימה אופטימית ונהדרת לסיים איתה את המצעד שלנו בתקופה שכזו.


הרשימה מלאה עד למקום ה-88: 

11. In My Life
12. Strawberry Fields Forever
13. Across the Universe
14. Come Together
15. Lucy in the Sky with Diamonds
16. Penny Lane
17. All You Need Is Love
18. Here, There and Everywhere
19. Michelle
20. Help
21. (I Want You (She's So Heavy
22. And I Love Her
23. For No One
24. Oh! Darling
25. (Norwegian Wood (This Bird Has Flown
26. Sgt. Pepper's Lonely Hearts Club Band
27. I Want to Hold Your Hand
28. I Am the Walrus
29. Happiness Is a Warm Gun
30. All My Loving
31. The Long and Winding Road
32. She's Leaving Home
33. Don't Let Me Down
34. The Fool on the Hill
35. With a Little Help from My Friends
36. Golden Slumbers, Carry That Weight & the End
37. Dear Prudence
38. Girl
39. A Hard Day's Night
40. Nowhere Man
41. When I'm Sixty-Four
42. Ob-La-Di, Ob-La-Da
43. Can't Buy Me Love
44. Yellow Submarine
45. She Loves You
46. Twist and Shout
47. Hello, Goodbye
48. Drive My Car
49. I Saw Her Standing There
50. We Can Work It Out
51. Love Me Do
52. Ticket to Ride
53. Back in the U.S.S.R
54. You Never Give Me Your Money
55. Day Tripper
56. Helter Skelter
57. Get Back
58. I'll Follow the Sun
59. Tomorrow Never Knows
60. Julia
61. Eight Days a Week
62. Free as a Bird
63. I'm Only Sleeping
64. If I Fell
65. Lady Madonna
66. You've Got to Hide Your Love Away
67. Real Love
68. Octopus's Garden
69. Rocky Raccoon
70. I Me Mine
71. I Will
72. Sexy Sadie
73. Magical Mystery Tour
74. All Together Now
75. Please Please Me
76. I've Just Seen a Face
77. Your Mother Should Know
78. From Me to You
79. Got to Get You into My Life
80. Fixing a Hole
81. She Came In Through the Bathroom Window
82. Paperback Writer
83. Till There Was You
84. Two of Us
85. Mother Nature's Son
86. The Ballad of John & Yoko
87. Revolution 1
88. Good Day Sunshine

מצעד שירי הביטלס גם בספוטיפיי