t
בני ברק בזמן קורונה
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

הממשלה אישרה: בני ברק תוכרז אזור מוגבל

שרים בביקורת על התקנות החדשות: מקבלים את הנוסח רגע לפני הדיון • גורמים מלשכת ראש הממשלה מסרו: שרים קיבלו את התקנות שעה לפני הדיון – במושגים של חירום זה בסדר גמור
כתבי כאן חדשות
02 באפריל 2020
21:22
עודכן ב 22:42

הממשלה אישרה הערב (חמישי) את התקנות שמאפשרות לה להטיל הגבלות כניסה ויציאה לאזורים עם תחלואה גבוהה של קורונה. בהתאם לתקנות שאושרו, הוחלט להכריז על העיר בני ברק כאזור מוגבל. ועדת שרים הוסמכה להכריז על אזורים מוגבלים, ויתאפשר להגביל את תנועות הציבור בכניסה לאזור המוגבל וביציאה ממנו, אף מעבר להגבלות הכלליות שנקבעו.

• קורונה בישראל | כל ההגבלות וההנחיות החדשות

• מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

התקנות שהוכנו לאישור הממשלה בעניין ההסגר על בני ברק הן תקדים. עד כה לא קרה שמתקבלת החלטה על בידוד כזה של יישוב או אזור בישראל. לתקנות יש מספר בעיות מבחינה משפטית: הן פוגעות בחופש התנועה, חופש העיסוק ובאוטונומיית הרצון החופשי. עם זאת, לאחר התייעצויות ושיח בנושא, הוחלט כי הזכות לחיים של התושבים באזור וגם האחרים היא זאת שמכריעה.

במקביל, במהלך ניסוחן במשרד המשפטים, הוכנסו תנאים ומגבלות כדוגמת מגבלות זמן וכן רשימת מקרים שבהם תתאפשר יציאה. פעולה בניגוד לתקנות עלולה להיות הפרת הוראה חוקית ואף הפרעה לשוטר – והעונש בחוק על עבירות אלה הוא עד שנתיים ואף שלוש שנות מאסר.


תופעה מדאיגה בבני ברק: תושבים שקרוביהם גילו תסמינים - לא מגיעים להיבדק

על רקע ההסגר שהוטל על העיר והתחלואה הגבוהה בה, בחדשות הערב בכאן 11 דווח על תופעה מדאיגה בבני ברק. על פי הדיווח, תושבים רבים בעיר, שאחד מבני משפחתם הראה תסמינים ברורים לקורונה, לא באים להיבדק מחשש שאחד מבני המשפחה לא יוכל להיות נוכח בליל הסדר כי יחויב בבידוד.

בתוך כך, בעיריית בני ברק בוחנים בימים אלה אפשרות פינוי בכוח של תושבים חולי קורונה מאומתים, שיסרבו להתפנות מרצונם ולצאת מהעיר. ההצעה נמצאת על שולחן העירייה, ועלתה בדיונים שקיימו שם גם עם גורמים חיצוניים. עם זאת, בשלב הזה נותנים בעירייה "זמן חסד" לתושבים, ומאפשרים להם לפנות אליהם מיוזמתם, ולדווח על היותם חולים.

לאחר שאתמול החלו לשלוח שאלונים קוליים למכשירי הטלפון של התושבים, בעיריית בני ברק רואים כי ישנה היענות גבוהה של הציבור להצהיר אם הם או קרוביהם חולים או נדרשים בבידוד. 60 תושבים פנו היום ביוזמתם לעירייה ודיווחו שהם נדבקו בנגיף. גורם בעירייה אמר לכאן חדשות כי הם במרוץ נגד הזמן, וכי ההחלטה לעבור לאפשרות של פינוי בכוח, בכפוף לאישורים הנדרשים, היא החלטה שעשויה לצאת לדרך כבר בימים הקרובים.

במקביל, יש חשש גדול כי שבוע לפני הפסח, רבים מהתושבים יצאו מבתיהם לטובת רכישת מוצרי מזון והגעלת הכלים - מה שעלול לגרום להדבקה המונית. לכן, בצעד חסר תקדים, החליטו בעירייה לבטל את הגעלת הכלים במרחב הציבורי, כך שהתושבים ייאלצו לעשות זאת בבתיהם.

ריכוזי התחלואה הגדולים בירושלים הם בשכונות החרדיות

פילוח החולים בירושלים לפי שכונות מעלה שרוב החולים בבירה מרוכזים בשכונות חרדיות. השכונות המובילות בתחלואה בעיר הן הר נוף, בית וגן, גאולה, רוממה ורמות.

שכונות מזרח ירושלים נמצאות בתחתית הטבלה, אך זאת בשל חוסר הבדיקה באזור. גורמי רפואה בעיר מעריכים כי דירוג התחלואה בשכונות בירושלים ישתנה, לאחר שיתבצעו בדיקות בשכונת מאה שערים ובמזרח ירושלים. היום נפתחה תחנת היבדק וסע ראשונה במזרח ירושלים, וכן מתחם בדיקות בשכונת מאה שערים.

שר בממשלה: "ההתנהלות מולנו לא רצינית"

שר בממשלה מתח היום ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה בעניין נגיף קורונה ואמר כי השרים לא מקבלים מספיק זמן כדי להתעמק בתקנות: "ההתנהלות מול השרים לא רצינית. אנחנו מקבלים את החומרים להצבעות רגע לפני הישיבה, חלקנו לא מספיקים לקרוא, לעיתים אנו מגלים בתקשורת מה התקנות, הישיבות נקבעות ונדחות. מדובר בחומרים מורכבים וארוכים עם השפעה משמעותית על חיי אדם".


גורמים בלשכת ראש הממשלה מסרו בתגובה כי מדובר בשעת חירום וכי הזמן שניתן לשרים אמור להספיק: "הנוסח הראשון הגיע לשרים שלוש שעות לפני הדיון, והתקנות השניות – על הסגר על בני ברק – שעה לפני. במושגים של חירום זה בסדר גמור. הדיונים שמתקיימים מאוד ארוכים".

600 מיליון שקלים: עלות "מלונות הקורונה"

עלות מלונות הקורונה הגיעה עד כה לכ-200 מיליון שקלים בחודש. כעת, על פי ההערכות בממשלה, עם העברת אלפי חולים נוספים למלונות מבני ברק, וייתכן כי בהמשך ממקומות נוספים, העלות צפויה לזנק לכ-600 מיליון שקלים בחודש. מאחר שבפיקוד העורף מבקשים לשכן את החולים והמבודדים במלונות גדולים, לצרכי שליטה ובקרה, הרי שמדובר לרוב במלונות ארבעה וחמישה כוכבים, עם שלוש ארוחות ביום ושירותי כביסה.

השתתפו בהכנת הידיעה: גילי כהן, תמר אלמוג, שאול אמסטרדמסקי, דניאל אלעזר, עקיבא ווייס, סולימאן מסוודה ומשה שטיינמץ