נקודות הבידוק בכניסה לבני ברק, היום
צילום: גילי יערי, פלאש 90

במשטרה נערכים להטלת סגר על ערים ושכונות חרדיות נוספות

הממשלה בוחנת הגבלת תנועה באלעד, כפר חב"ד • משרד הבריאות מעריך כי עד סוף החודש יהיו בישראל עשרות אלפי חולים • מראשון שוטרים וחיילים יאכפו חבישת מסכות באוטובוסים בבני ברק • שני חולי קורונה מאילת לא מילאו אחר הנחיות משרד הבריאות - ואושפזו בכפייה
כתבי כאן חדשות
03 באפריל 2020
20:20
עודכן ב 21:30

משרד הבריאות מעריך כי אם קצב ההדבקה ישאר בעינו, עד סוף החודש יהיו בישראל עשרות אלפי חולים בנגיף קורונה. כך פורסם הערב (שישי) בתוכנית "השבוע" בכאן 11. משום כך, במשרד הבריאות סבורים כי ישראל נמצאת בנקודת הכרעה וכי יש לנקוט בצעדים ומגבלות נוספות.


החל מיום ראשון יוצבו שוטרים וחיילים על גבי האוטובוסים הפועלים בעיר, על מנת לוודא שהוראות משרד הבריאות נשמרות. הצוותים יוודאו שאין צפיפות וכי כל מי שנוסע באוטובוסים עוטה עליו מסכה. מדובר במערך שיופעל ברמה מצומצמת.

במשטרה נערכים לאפשרות של הטלת מגבלות תנועה מקומיות בערים נוספות, זאת בשל התקנות החדשות המאפשרות לממשלה להכריז על עיר או יישוב "אזור מוגבל" בכל רגע נתון. בין היתר נבחנות הגבלת תנועה גם באלעד, כפר חב"ד ובאזורים נוספים בעלי אחוז תחלואה גבוה.


בר סימן-טוב על הטלת סגר בערים נוספות: "נעשה את זה בלי היסוס"

מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן-טוב אמר הערב בריאיון עם ירון דקל כי יש שינוי תודעה בחברה החרדית באשר להגבלות התנועה של משרד הבריאות. "בשלב הזה אנחנו צריכים לעזור להם להתמודד, ההצלחה של כולנו תלויה בהצלחה שלהם", אמר בר סימן-טוב. כשנשאל האם יוטל סגר על ערים חרדיות נוספות בהן אחוזי הדבקה גבוהים בקורונה, השיב מנכ"ל משרד הבריאות: "בהחלט ייתכן, נעשה את זה בלי היסוס".

בר סימן-טוב השוהה בבידוד מאז אובחן שר הבריאות ליצמן כחולה בנקורונה אמר כי שוחח עם השר ולדבריו הוא מרגיש טוב ולא מגלה תסמינים קשים של קורונה. לדבריו, השר הבהיר שהלך לתפילה לפני האיסור על התקהלויות. בר סימן-טוב דחה את הטענה שמשרד הבריאות לא איכן את המיקומים בהם ביקר השר ליצמן במכשיר הטלפון הנייד שלו.

אילת: שני חולי קורונה לא מילאו אחר הוראות משרד הבריאות - ואושפזו בכפייה

שני תושבי אילת שאובחנו כחולים בקורונה אושפזו הערב פונו הערב בכפיה לאשפוז בבית החולים סורוקה. זאת לאחר שבחרו שלא לקיים את הנחיות משרד הבריאות, ולאחר שהוסברו להם כללי ההתנהגות הנדרשים מהם. הפינוי בוצע הערב לבקשת ראש העירייה מאיר יצחק הלוי ובאישור משרד הבריאות, מפיקוד העורף וממשטרת מרחב אילת. מראש עיריית אילת נמסר כי "יד קשה ובלתי מתפשרת תמשיך להיות נגד התנהגות של חולים או מבודדים המסכנת את בריאות תושבי העיר".


בכירה במשטרה לכאן חדשות: לא נאפשר תנועה בפסח - נעצור אנשים בדרכים

תנ"צ סיגל בר צבי, ראש חטיבת השיטור באגף המבצעים, התייחסה הערב בריאיון לירון דקל לפעילות המשטרה בבני ברק ואמרה כי רוב התושבים משתפים פעולה עם השוטרים. בר צבי הוסיפה כי "ההסגר לא ברור לכולם עד הסוף, הקושי העיקרי הוא החשש והבלבול של התושבים מול המציאות החדשה". "זו משימה חברתית ואנחנו מבינים את זה", אמרה בר צבי.

בהתייחסה להיערכות המשטרה באכיפת תקנות משרד הבריאו בחג הפסח השבוע, אמרה בר צבי: "נעצור אנשים בדרכים ונברר את הסיבה להיותם בדרכים - לא נאפשר את התנועה הזו". "פסח זו נקודת מבחן בשביל כולנו כחברה", הוסיפה בר צבי.

האוצר: לשנות חוק יסוד המגביל את הוצאות המדינה

משרד האוצר מציע לשנות את חוק יסוד משק המדינה, המגביל את הוצאות המדינה בשנה שבה לא אושר תקציב המדינה. כך פורסם הערב (שישי). על פי ההצעה, הממשלה תוכל לחרוג מתקרת ההוצאה ולהוציא עוד כספים למימון ההתמודדות עם נגיף קורונה. הצעד המוצע יגדיל את תקציב המדינה ב-90 מיליארד שקלים.

אמש עמד שיעור האבטלה על 24.9%, כך נמסר משירות התעסוקה. מתחילת חודש אפריל (לפני יומיים) נרשמו 38,321 דורשי עבודה. מדובר ביותר מאשר לאורך החודשים ינואר ופברואר 2020 (23,063 ו-25,456 בהתאמה).

בדיקת כאן חדשות: רק כ-50 אלף עצמאים יקבלו את המענק המקסימלי שהבטיח משרד האוצר

כ-50 אלף עצמאים יהיו זכאים למענק המקסימלי של 6,000 שקלים שאותו הבטיחה הממשלה, זאת מתוך 270 אלף עצמאים בסך הכול. יתר העצמאים שעומדים בקריטריונים יהיו זכאים למענקים קטנים יותר.
כבר היום נכנסו עשרות אלפי עצמאים לאתר רשות המסים וכ-40 אלף קיבלו הודעת זכאות וצפויים לראות את הכסף בחשבון הבנק שלהם בתחילת השבוע הבא. עם זאת, חלקם הגדול לא יקבלו את הסכום המקסימלי. עצמאים רבים דיווחו במהלך היום על תקלות רבות ועל הודעת דחייה במענק, אולם מסיבות שאינן משקפות את פרטיהם האישיים. ברשות המסים השיבו כי יענו לכל תלונה ושאלה ביום ראשון, עת יפתח המוקד הטלפוני.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, רועי ינובסקי, איציק זוארץ, ליאל קייזר ושאול אמסטרדמסקי