קורונה
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

קורונה בבית האבות "משען" בבאר שבע: מספר המתים עלה לחמישה

אישה בת 67 ובת 89 מתו מהנגיף; משען: מתו ממחלות רקע ולא מקורונה • מתחמי "היבדק וסע" של מגן דוד אדום פועלים היום בהיקף מצומצם מאוד • גורם במערכת הבריאות לכאן חדשות: לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות הגבוה בשל המחסור בחומרי הבדיקה • המשטרה עצרה 10 מתקהלים ממאה שערים בירושלים בגין תקיפה והכשלת שוטרים באכיפת הנחיות משרד הבריאות
אסף פוזיילוב, ורד פלמן ואיציק זוארץ
04 באפריל 2020
10:47
עודכן ב 16:42

התפשטות קורונה: משרד הבריאות הודיע היום (שבת) כי עלה ל-43 מניין המתים בישראל. הבוקר נמסר על מותם של שני חולים. בבית החולים סורוקה בבאר שבע מתה דיירת נוספת, הרביעית במספר, מבית האבות משען בעיר, בת 67, שנשאה את הנגיף וסבלה ממחלות רקע קשות.

שעות ספורות לאחר מכן נמסר כי נפטרה חולה נוספת מבית האבות – נלי קרביץ בת ה-88, דיירת המחלקה הסיעודית. קרביץ עבדה במשך 20 שנים כרופאה בבית החולים סורוקה, היא אם לשניים וסבתא לארבעה נכדים. היא ניצולת שואה שעלתה לארץ לאחר מלחמת יום הכיפורים, ובשנים האחרונות הייתה במחלקה הסיעודית ב"משען". 

משדר מיוחד בכאן 11

בנה של קרביץ, מיכה, סיפר לכאן חדשות: "העבירו אותה ליפו, היא הייתה שם יום אחד ומצבה הידרדר. משם העבירו אותה לאיכלוב, והיום הודיעו לנו שהיא נפטרה. לא שאלו אותנו לגבי ההעברה, אמרו לנו שאין אופציה אחרת. נפרדנו ממנה כשהטלפון היה לידה, השמענו לה את הנכדים ואמרנו לה שאנחנו אוהבים אותה".

בבית החולים סורוקה מאושפזים עוד חמישה דיירים מבית האבות במצב קשה. בית האבות "משען" הכחיש שגם החולה הרביעית נפטרה כתוצאה מקורונה: "לפי רופא הרשת הדיירת נפטרה ממחלות רקע ולא מקורונה". לפני כן נמסר על מותה של מטופלת בת 88 עם מחלת רקע בבית החולים איכילוב בתל אביב. נתוני משרד הבריאות מלמדים כי מספר החולים בישראל עלה ל-7,589, מהם 115 במצב קשה, ו-166 במצב בינוני.

אתמול החלה העברה של דיירים חולים למוסד דורות בנתניה. מקצת המשפחות הביעו מחאה על המהלך, וטענו כי לא עודכנו לפני שיצא אל הפועל. מרשת משען נמסר כי על פי הנחיית משרד הבריאות, בעקבות פניות חוזרות מצד הרשת, פונו תשעה מדיירי המחלקה הסיעודית שנדבקו בקורונה, לדורות, האמור לשמש מוסד ייעודי לקליטת חולים. ברשת אומרים כי עידכנו מבעוד מועד את משפחות הדיירים.

עוד נמסר מרשת משען כי האחות הראשית של מחוז הדרום במשרד הבריאות קלאודיה קונסון, הודיעה אמש, מבלי שתיאמה זאת עם הרופא הראשי של משען, לבת משפחה של אחד הדיירים על העברה המתוכננת למוסד דורות בנתניה. זו הודיעה בקבוצת הווטסאפ של בני המשפחה, "כך שלא הייתה לצוות משען הזדמנות להודיע בצורה נאותה ומכבדת למשפחות. הנהלת משען שוקלת לשגר מכתב תלונה רשמי על מעשיה למנכ"ל משרד הבריאות".

גורם במערכת הבריאות לכאן חדשות: לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות

בתוך כך, מתחמי "היבדק וסע" של מגן דוד אדום פועלים היום בהיקף מצומצם מאוד. המתחמים הגדולים בבאר שבע, תל אביב, ירושלים (טדי), חיפה ומודיעין –  יפתחו רק אחרי צאת השבת. נוסף על כך יפתחו בצאת השבת מתחמי הבדיקות גם בבני ברק ובאלעד. 

גורם במערכת הבריאות אמר לכאן חדשות כי במעבדות הבדיקה לא מצליחים להשתלט על מספר הבדיקות הגבוה בשל המחסור בחומרי הבדיקה ולכן הוקשחו שוב התנאים לביצוע הבדיקות ומד"א התבקשו לצמצם במספר הבדיקות.

מיום חמישי רק מי שהיה במגע עם חולה מאומת ופיתח תסמינים, ואדם שחזר מחו"ל, יוכל לקבל אישור לביצוע הבדיקה. כמו כן, יוכלו להיבדק צוותים רפואיים בבתי אבות ובתי חולים שפיתחו תסמינים – ללא תלות באבחון חולים במקום שבו הם עובדים – ודיירים בבתי אבות שפיתחו תסמינים.

10 עצורים במאה שערים בגין הכשלת ותקיפת שוטרים

המשטרה עצרה 10 חשודים וחילקה 30 דוחות בגין תקיפה והכשלת שוטרים באכיפת הנחיות משרד הבריאות בירושלים. מהמשטרה נמסר כי חלק מהמתקהלים אף יידו אבנים לעבר הכוחות. נוסף על כך במהלך הפעילות לאכיפת הצווים איתרה המשטרה בתי כנסת ומתחמים שבהם אנשים התפללו בניגוד להנחיות.  המשטרה ביצעה פעילות גם ברחבי העיר ושם נמצאו מתפללים שלא על פי התקנות.