רכב שהוביל דגימות קורונה הותקף במאה שערים 04.04.20
צילום: דוברות מד"א

דרעי על תקיפת צוות מד"א: זו קבוצה קטנה

במשרד הבריאות דוחפים לכך שעוד מקומות יהיו תחת סגר, בהם העיר אלעד וראש הממשלה נוטה לתמוך במהלך • השר דרעי על תקיפת צוות מד"א במאה שערים: קבוצה קטנה של אנשים - הרוב משתפים פעולה • משרד הבריאות הודיע כי נמצא פתרון למחסור בחומרים הכימיים - יאפשר עמידה ביעדי הבדיקות
כתבי כאן חדשות
05 באפריל 2020
09:12
עודכן ב 11:48

ראש הממשלה צפוי להכריע היום (ראשון) אם להטיל סגר על יישובים נוספים, לצד בני ברק. כך אמרו גורמים המעורים בנושא לכאן חדשות. במשרד הבריאות דוחפים לכך שעוד מקומות יהיו תחת סגר, בהם העיר אלעד וראש הממשלה נוטה לתמוך במהלך. 

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

בדיונים פנימיים שהתקיימו בסוף השבוע אמר נתניהו, לפי אותם גורמים, כי ייתכן ואין מנוס מכך. עם זאת, לנתניהו עדיין לא הוצגה רשימת המקומות הנוספים וטרם נקבע מועד לדיון בוועדת השרים שהוקמה במטרה לטפל בנושא.

דרעי: בחלק מהשכונות החרדיות בירושלים - שיעור חולים גבוה מבני ברק

שר הפנים אריה דרעי אמר היום בוועה לענייני קורונה בכנסת כי "רוב החולים בירושלים מגיעים מהשכונות החרדיות, ובחלק מהשכונות האלו שיעור החולים גבוה יותר ביחס לאוכלוסייה משיעור החולים בבני ברק". דרעי הוסיף כי "בממשלה שוקלים לקבוע מגבלות כניסה גם שם, אך עוד לא הגענו לסיכומים". על תקיפת צוות מד"א במאה שערים אמר דרעי כי "זו קבוצה קטנה של עשרות אנשים - הרוב משתפים פעולה".

בתוך כך, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות פרופסור איתמר גרוטו אמר בוועדה כי במשרד פועלים "למנוע תחבורה ציבורית בין הערים החרדיות לבין עצמן - כדי למנוע עוד הדבקה ותחלואה". גרוטו הוסיף כי "במגזר החרדי יש שיעור הדבקה של 1.4% לעומת קצב של 1.2% באוכלוסייה הכללית והשאיפה היא להוריד את שיעור ההדבקה במגזר החרדי לשיעור של שאר האוכלוסייה".

יגאל סלוביק בכיר במל"ל אמר בוועדה כי "אנחנו פועלים מול משרד התקשורת לאפשר פתיחה של הטלפונים הכשרים של הציבור החרדי כדי שיוכלו לקבל סמסים לעדכונים שונים".

עימות נרשם בוועדה בין מנכ"ל בית החולים הדסה פרופסור אב רוטשטיין לבין המשנה למנכ"ל משרד הבריאות איתמר גרוטו. רוטשטיין אמר לגרוטו כי נתוני משרד הבריאות על היקף בדיקות הקורונה שנעשו עד כה אינם מדוייקים. גרוטו השיב: "אל תבלבל לי את המוח".

15 מדענים, אנשי רפואה וכלכלנים קוראים לרה"מ לצאת מהסגר: "יוצר נזק עצום לחברה"

15 מדענים, חוקרים, אנשי רפואה וכלכלנים, ביניהם גם חתן פרס נובל פרופסור אהרון צ'חנובר חתמו על קול קורא לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הבריאות יעקב ליצמן ובו הם קוראים ליציאה הדרגתית מן הסגר כדי להחזיר את המדינה לשיגרה באופן הדרגתי. "אנו מוטרדים מהמדיניות של משרד הבריאות למאבק במגיפה, שדובקת בהחמרה של הסגר", הם כתבו, והוסיפו "זה יוצר נזק עצום לחברה ולכלכלה - הגיעה השעה לאזן בין המאבק לבין המאמצים להצלת הכלכלה והמשק".

המדענים מציעים תוכנית ליציאה מהסגר באמצעות מערך בדיקות מאסיבי שייאפשר מיקוד אזורים בעייתים. בין החותמים: פרופסור מנואל טרכטנברג, פרופסור דינה בן יהודה, פרופסור רפי ולדן, פרופסור רבקה כרמי, פרופסור צבי בנטוויץ ופרוספור מוטי שני.

דיון חריג בביהמ"ש: בן 73 המואשם בניסיון רצח ישוחרר?

אחרי שבסוף השבוע בשירות בתי הסוהר החליטו להוציא לחופש את הסוהרים שנמצאים בקבוצות סיכון, הבוקר יתקיים דיון חריג בבית המשפט המחוזי בתל אביב, בבקשה של עצור בן 73, הנאשם בניסיון לרצוח את אשתו לשחררו לחלופת מעצר בבית אבות בנהרייה נוכח הסיכון הממשי לחייו.

הנאשם תושב ירושלים, עצור עד תום ההליכים המשפטיים נגדו לאחר שניסה לרצוח את אשתו בדקירות סכין, והוא שוהה בבית המעצר בכלא הדרים, לטענתו לו היה אדם חופשי היו הוראות משרד הבריאות מחייבות אותו לשהות בבידוד מלא נוכח מחלות הרקע שהוא סובל מהן.

בדיון אחר בית המשפט החליט לבחון שחרור של נאשם בסחר בסמים, הסובל ממחלות כרוניות למעצר בית. שופט בית המשפט המחוזי בתל אביב, ציון קאפח, כתב בהחלטתו כי אמנם בנסיבות רגילות היה מקום להאריך את מעצרו עד תום ההליכים, אך כעת "חייו תלויים על הכף".

מחלקה חדשה לחולי קורונה בבית החולים הלל יפה בחדרה

בסוף השבוע נפתחה בבית החולים הלל יפה בחדרה מחלקה נוספת שמטרתה טיפול בחולים שאובחנו חולים בנגיף קורונה. המחלקה החדשה יכולה להכיל כ-30 מיטות, והיא אמורה לשרת כמות כזו של מונשמים במידת הצורך.

המחלקה שופצה והותאמה לאשפוז בתנאי בידוד ואובזרה בציוד רפואי וטכנולוגי כנדרש, כולל טלוויזיות במעגל סגור, אינטרקום לתקשורת עם המטופלים ועוד. צוות המחלקה מורכב מאנשי צוות מהמחלקות הפנימיות, טיפול נמרץ ומיון כללי, כולם מיומנים בטיפול במחלות זיהומיות ותחלואה בתחום הרפואה הפנימית. 

בהכנת הידיעה השתתפו: אסף פוזיילוב, גילי כהן, עמיחי שטיין, שלי טפיירו, רועי ינובסקי ואורלי אלקלעי