צילום: תומר נויברג, יונתן זינדל, פלאש 90
גנץ ונתניהו

המו"מ להקמת ממשלה: בליכוד הציעו לבטל את נציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים

בליכוד ביקשו מכחול לבן לבטל את הנוהג המעניק לאופוזיציה נציג בוועדה כדי לשלוט במינוי שופטי העליון. בכחול לבן מתנגדים
מיכאל שמש
05 באפריל 2020
21:01

המגעים להקמת ממשלה: בליכוד דרשו מכחול לבן לבטל את נציג האופוזיציה בוועדה לבחירת שופטים ובכך לאפשר שלושה נציגים מטעם הליכוד בוועדה - שר ושני חברי כנס. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.
מאז 1992 קיים נוהג לפיו חבר כנסת אחד נבחר משורות האופוזיציה לוועדה ובליכוד מבקשים לבטל את הנוהג כדי לשלוט במינוי שופטי העליון. בכחול לבן מתנגדים לפי שעה ואומרים שלא יאפשרו פוליטיזציה של בחירת שופטים. בד בבד שיחות המשא ומתן נקלעו למשבר של ממש. גורם המעורב בשיחות אומר כי השיחות שיתקיימו הלילה הן קריטיות להמשך המגעים. 

יו"ר כחול לבן בני גנץ שוחח היום עם נשיא המדינה ראובן ריבלין, ועדכן אותו על המשא ומתן להרכבת ממשלה. גנץ אמר לנשיא כי ייתכן שיבקש אחרי פסח להאריך את המנדט להרכבת ממשלה. ריבלין השיב כי ישקול את הדברים מול הנסיבות שיוצגו לו בבוא העת, לקראת תום המועד ביום שני הבא בחצות.

הבוקר פורסם בכאן רשת ב על מחלוקת משמעותית נוספת בין הליכוד לכחול לבן במגעים להקמת ממשלת אחדות - סביב שאלת הוועדה למינוי שופטים. בליכוד דורשים לקבל עבור גוש הימין את שני המקומות הנותרים בוועדה, שבה ישנם תשעה חברים ומתוכם ארבעה פוליטיקאים.

שר המשפטים הוא תמיד אחד מארבעת הפוליטיקאים שחברים בוועדה, וחבר הכנסת אבי ניסנקורן מכחול לבן צפוי להתמנות לתפקיד. השלושה האחרים הם שר נוסף ושני חברי כנסת - אחד מהקואליציה ואחד מהאופוזיציה. את שני המקומות המיועדים לשר נוסף ולחבר כנסת מהקואליציה דורשים לקבל בליכוד.