מתחם היבדק וסע בג'בל מוכבר
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מחדל הבדיקות: בניגוד להצהרות – המדינה תוכל לבצע רק 12 אלף בדיקות קורונה ביום

למרות הבאת החומר הכימי הדרוש לביצוע הבדיקות, כדי להגיע ל-20 או 30 אלף בדיקות דרושים מכשירים גדולים - שחסרים כעת בכל העולם
קטי דור
05 באפריל 2020
21:16

המחסור בבדיקות קורונה: בניגוד ליעדים שהציבו ראש הממשלה בנימין נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב, המעבדות לא יוכלו להגיע בקרוב לתפוקה של 20 או 30 אלף בדיקות קורונה ביום, אלא לכל היותר ל-12 אלף בדיקות. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.


כפי שפורסם אמש בכאן חדשות, בסוף השבוע נחת בישראל משלוח ובו כמות גדולה של חומר גנרי הדומה לחומרים הכימיים (ריאגנטים) החסרים לביצוע הבדיקות לגילוי קורונה. היום נעשו לחומר בדיקות מעבדה, והתברר שהוא איכותי מספיק כדי להמשיך את הבדיקות בקצב של עשרת אלפים, 11 אלף ואפילו 12 אלף בדיקות ביום בכל 29 המעבדות שעובדות בישראל.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

עם זאת, כדי להגדיל את התפוקה ל-20 ו-30 אלף בדיקות ביום נדרשים מכשירים גדולים, שחסרים כעת בכל העולם. לקופת חולים לאומית יש מכשיר מסוג זה, וכך גם לעוד שני בתי חולים בארץ, אך גם אותם לא ניתן לתפעל בשלב זה, כי הם זקוקים לחומרים הריאגנטים שהיו חסרים.

מוקדם יותר היום נמסר ממשרד הביטחון כי רכבת אווירית של 11 מטוסי חברת אל על תביא מסין לישראל מיליוני פריטים של ציוד רפואי חיוני. מדובר במבצע משותף של משרד הביטחון, משרד החוץ, חברת אל על וחברת כימיקלים לישראל.

המטוס הראשון כבר המריא מסין, ובו בין השאר 900 אלף מסכות כירורגיות וחצי מיליון חליפות מיגון לצוותים רפואיים. המטוס ינחת בנמל התעופה בן גוריון בשעות הבוקר המוקדמות. אל על תפעיל שתי טיסות ביום למשך כשבוע עד להשלמת המבצע. בימים הקרובים יוטסו לישראל גם מכונות הנשמה.

ועדות אתיקה לסוגיית הנשמת חולים

בשעה שבמערכת הבריאות ממתינים לציוד הקימו כל בתי החולים ועדות אתיקה פנימיות, שייעצו לרופאים במקרה שיצטרכו להתחיל בתיעדוף חולים שזקוקים להנשמה, אם יהיה עומס גדול בחולים מונשמים וכמות מכונות ההנשמה לא תספיק. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.


בועדות האתיקה חברים לפחות שלושה רופאים ומומחה או שניים לאתיקה רפואית. אם יצטרך רופא להכריע בסוגיות קשות מנשוא של תיעדוף חולים למכונות הנשמה, הוועדה תייעץ לו כיצד לנהוג. הבסיס להחלטה יהיה על פי מידת הסיכויים להישרדות.