ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

משרד הבריאות: נמשכת מגמת ההדבקה המואצת ביישובים החרדים

נתוני משרד הבריאות מראים כי מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל כמעט הוכפל בתוך שבוע כשהקצב גבוה מאוד בישובים: רכסים, מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, בני ברק, ובשכונות החרדיות בירושלים ובבית שמש. מספר החולים במגזר הערבי נשאר נמוך מאוד
ורד פלמן
06 באפריל 2020
10:26

נתונים משרד הבריאות הבוקר (שני) מצביעים על מגמה נמשכת של הידבקות מואצת בקורונה ביישובים החרדים. מהנתונים עולה כי בשבוע האחרון מספר חולי הקורונה המאומתים בישראל כמעט הוכפל, כשיחס ההדבקה ממשיך להיות גבוה ביישובים רכסים, מודיעין עילית, ביתר עילית, אלעד, בני ברק, ירושלים ובית שמש – שם הדגש הוא על השכונות החרדיות בעיקר. קצב ההדבקה במודיעין עילית היה בשבוע שעבר גבוה יותר מאשר בבני ברק.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

עיריית רמת גן הציבה אתמול מחסומים בגבולות העיר עם בני ברק, אך לאחר שהמחסומים לא מנעו מעבר נבנו היום גדרות לגובה. מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, הורה לראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, להסיר את הגדרות. בעירייה אומרים שנאלצו להקים את הגדרות לאחר שהמשטרה הודיעה שהיא עוזבת את נקודות החסימה וכי מחסומים נפרצו על ידי מפרי הסגר.

"הקמת הגדרות - צעד אלים שמזכיר תקופות אפלות בעבר היהודי"

מנכ"ל משרד הפנים, מרדכי כהן, הורה לראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה הכהן, להסיר את הגדרות שהציבה העירייה בגבולות בני ברק. בעירייה אומרים שנאלצו להקים את הגדרות לאחר שהמשטרה הודיעה שהיא עוזבת את נקודות החסימה וכי מחסומים נפרצו על ידי מפרי הסגר.


זמן קצר לפני שיצאה הוראת משרד הפנים, החלו עובדי עיריית בני ברק להסיר את הגדרות שהקימה עיריית רמת גן. ראש עיריית בני ברק, אברהם רובינשטיין, מסר בתגובה: "משבר קורונה יחלוף אבל התנהלותו הבלתי אנושית של ראש עיריית רמת גן, כרמל שאמה, תיזכר לדיראון עולם. האיש שניסה לגזור קופון פוליטי על המצוקה של תושבי בני ברק כשהוטלו עליהם הגבלות תנועה, מקים גדרות מסביב לגטו שהוא דרש להקים".

עוד הוסיף רובינשטיין כי "תושבי בני ברק שומרי חוק ומתנהלים בהתאם להנחיות, הקמת הגדרות היא צעד אלים שמתאים להתנהלות של עבריינים, ומזכיר תקופות אפלות בעבר היהודי".

בתוך כך, מספר החולים בבני ברק עלה מ-410 ב-29 במארס ל-1,323 הבוקר. עליה של 109 חולים מאז אתמול. במודיעין עילית עלה מספר החולים בשבוע החולף מ-30 ל-145. עלייה של 30 חולים מאז אתמול. בבית שמש נרשמו הבוקר 148 חולים לעומת 50 בשבוע שעבר ובביתר עילית 96 חוולים במקום 32 בשבוע שעבר. בירושלים עלה מספר החולים מ-466 בשבוע שעבר ל-1,299, כשמאז אתמול נרשמו בבירה 122 מקרי הידבקות חדשים. באלעד נרשמו עד הבוקר 167 מקרי הידבקות בנגיף. 

בקרב כלל הציבור בישראל יחס ההכפלה המטריד ביותר הוא בערים טבריה שם עלה המספר בשבוע האחרון מ-33 ל-96. גם באור יהודה-יהוד שבה נרשמו 93 מקרים נכון להבוקר. בתל אביב-יפו ישנם היום 370 חולים, באשקלון 207 ובפתח תקווה 167. מספר החולים במגזר הערבי נותר נמוך מאוד, אך במשרד מעריכים כי ייתכן שנתון זה מוטה בשל דיווח מועט לרשויות על מקרי הידבקות וחולי ומיעוט בבדיקות.

עוד עולה מהנתונים שמציג משרד הבריאות כי מספר הבדיקות היומי לנפש בישראל הנעשות בישראל הוא מהגבוהים בעולם, והקצב בשבועיים האחרונים העומד על כ-8,000 בדיקות ביום מתקרב לנתונים שהציגה דרום קוריאה בשיאו של המאמץ לבלימת המגפה- כ-14 אלף ביום.