משבר קורונה, הסגר בירושלים, ארכיון
צילום: יוסי זמיר, פלאש 90

עוצר בליל הסדר: הסגר על יישובי ישראל נכנס לתוקף

מהערב ייאסר מעבר בין הערים עד ליום שישי בבוקר • מחר ב-15:00 ייכנס לתוקפו העוצר לקראת ליל הסדר: אסור לרכוש מזון, ניתן להתאוורר במרחק של עד 100 מטרים מהבית • ירושלים תחולק ל-7 רובעים, המעבר ביניהם - רק לצורך שיוגדר חיוני • התחבורה הציבורית תיפסק הערב
גילי כהן ועמיחי שטיין
07 באפריל 2020
06:31
עודכן ב 19:37

הגבלות התנועה החדשות נכנסו הערב (שלישי) לתוקף ומהשעה 19:00 החל סגר האוסר על תנועה בין הערים בארץ עד ליום שישי בבוקר. המשטרה נפרסה במוקדים שונים ברחבי הארץ לצורך אכיפת הסגר. לפי החלטות הממשלה שהתקבלו היום, החל ממחר ב-15:00 כל האזרחים צריכים להישאר בבתים עד יום חמישי ב-07:00.

כחלק מהצעדים, התחבורה הציבורית תופסק הערב ועד יום ראשון בשעה 08:00. בנוסף, משלוחי המזון מהסופרמרקטים יוכלו להימשך עד מחר בשעה 15:00. יחד עם זאת, ניתן יהיה להתאוורר במרחק של עד 100 מטרים מהבית. ירושלים חולקה לשבעה רובעים שהמעבר ביניהם יוגבל. כמו כן, נקבע שניתן יהיה להסיע ילדים בין הורים הגרים בבתים שונים.

מגפת קורונה: ההנחיות, המספרים ומסלולי החולים - לכל העדכונים בעמוד הטלגרם של כאן חדשות

מנכ"ל משרד הבריאות: בכל מוסד סיעודי שיהיו בו מקרי תחלואה - נבדוק את כל האנשים

מנכ"ל משרד הבריאות, משה בר סימן טוב, התייחס היום להמשך המאבק בהתפשטות הנגיף ואמר בריאיון לדוריה למפל בכאן 11 כי "אנחנו יודעים שהמוסדות הסיעודיים והדיור המוגן הם נקודת תורפה, לכן כבר לפני שבועיים פנינו בבקשה לסיוע מהצבא. אנחנו גם מגבירים את מערך הבדיקות, בכל מוסד שהיו בו מקרי תחלואה, נבדוק את כל האנשים". 

בנוגע לשאלה על הקלה אפשרית בעתיד בהגבלות השיב: "יש כמה פרמטרים שצריכים להתקיים - הדבר הראשון הוא שנראה ירידה תלולה במספר החולים החדשים כל יום - ממאות לעשרות". 

היועץ המשפטי של משרד הבריאות עו"ד אורי שוורץ הגיב על התקנות החדשות: "השעות שנקבעו בתקנות מאזנות בין שיקולים שונים וחשובים, כמו למשל הרצון להחמיר במגבלות ומצד שני לאפשר לאנשים להצטייד במזון. מטבע הדברים זה לא מדע מדויק. התוצאה הסופית טובה".

נתניהו הדגיש אתמול כי יש סימנים אופטימיים באופק, אך ביקש לא להיכנס לשאננות. ראש הממשלה חזר ואמר כי יש אפשרות ריאלית שאם המגמות החיוביות יימשכו, ישראל תצא מהסגר אחרי המימונה: "זה תלוי בכם, במילוי ההוראות הקשות שאנחנו מורים לכם לטובת הכלל". ראש הממשלה פירט על האפשרות להקלות ואמר: "היציאה תיעשה בהתאם לרמות הסיכון באוכלוסייה. אנחנו חייבים להגן על האוכלוסיות שנמצאות בסיכון חיים של ממש. ברגע שאנחנו נתחיל להגביר את הפעילות במשק - הכול יתחיל לחזור לעבוד. אני מאמין שאסטרטגיית היציאה שלנו תשקם את כלכלת ישראל. הבדיקות יספקו לנו תמונת מצב טובה יותר".