עובדי מגן דוד אדום ממוגנים מחטאים אלונקה, 02.04.20
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

המחדל בבית האבות של ניצולי השואה: 3 דיירים נדבקו בקורונה

בעקבות ההידבקות בבית האבות "מלבן" בראשל"צ, הועברו קשישים אחרים לבידוד. עלה חשש שניצול שואה נדבק מעובדים שבאו מבחוץ ולא הקפידו על הנחיות משרד הבריאות
מדרכי גילת ונופר משה
09 באפריל 2020
13:47

בבית האבות הסיעודי "מלבן" בראשון לציון, אותו מאכלסים ניצולי שואה, התגלו היום (חמישי) שלושה דיירים שחלו בקורונה. גם שישה אנשי צוות נדבקו. ביום שלישי נדבק החולה הראשון במקום, ניצול שואה, והוא הועבר לבית החולים אסף הרופא. החשד כי אחד הקשישים חלה התעורר ביום שני בצוהריים.

בעקבות האירוע הראשון כל הקשישים בביתן שבע, שם התגורר הקשיש, הוכנסו לבידוד. כרגע לא ידוע מה המקור להדבקה, אך עלה חשד שעובדים שעסקו בשיפוץ ביתנים אחרים שלא חבשו מסיכות ולא היו עם כפפות, הם הגורם לכך. לטענת המשפחות, ביצעו בדיקות רק בביתן אחד בבית האבות ולא בכולם - בניגוד להחלטה החדשה של משרד הבריאות.

לפני כשלושה שבועות, פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי משרד הבריאות מנסה לפנות את המוסד לטובת חולי קורונה שמצבם קל. על פי הפרסום, בכוונת המשרד לפזר את הקשישים בבתי אבות פרטיים. יומיים לאחר הפרסום, הצהירה מנהלת אגף הגריאטריה במשרד הבריאות, ד"ר אירית לקסר, כי יש צפי שבתוך יומיים יהיו מאות חולי קורונה מחוברים למכונות הנשמה ובעוד שבוע-שבועיים - אלפים. הצפי שלה לא התממש וכיום - כשלושה שבועות אחרי יש 113 אנשים הזקוקים להנשמה בעקבות מחלתם בקורונה.