הדר גולדין, אורון שאול ואברה מנגיסטו

רה"מ עונה לחמאס: קוראים לשיח באמצעות המתווכים להשבת הנעדרים

מלשכת נתניהו הגיבו לטענות חמאס בנוגע לדיונים על עסקת שבויים. בהודעה נכתב כי "מתאם השבויים והנעדרים ומערכת הביטחון לפעול באופן קונסטרוקטיבי בסוגיה". חמאס השיב: הכדור במגרש של ישראל – אם תבצע צעדים מעשיים בעניין האסירים
עמיחי שטיין
07 באפריל 2020
16:23
עודכן ב 18:11

ישראל השיבה היום (שלישי) לטענות חמאס וקראה לשיח מיידי באמצעות מתווכים כדי להשיב את החללים והנעדרים בעזה, כך נמסר ממשרד ראש הממשלה. בהודעה נכתב כי "מתאם השבויים והנעדרים ירון בלום וצוותו, בשיתוף המטה לביטחון לאומי ומערכת הביטחון, ערוכים לפעול באופן קונסטרוקטיבי במטרה להשיב את החללים והנעדרים ולסיים את  הסוגיה". 

חמאס הגיב למסר הישראלי ומסר בנוגע לאפשרות לעסקת שבויים: "הכדור במגרש של ישראל – אם תבצע צעדים מעשיים בעניין האסירים". בנוסף הודגשה בהודעה את יוזמתו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, לפיה אם ישראל תשחרר אסירים חולים, מבוגרים וילדים הדבר יהווה צעד חיובי בסוגיית השבויים.

אתמול אמרו בכירים בחמאס לכאן חדשות שישראל טרם הגיבה להצעתו של מנהיג חמאס בעזה, יחיא סינוואר, יחיא סינוואר, לקדם עסקה חלקית תמורת שחרור אסירות, אסירים מבוגרים ואסירים חולים. לטענתם, "ישראל לא העבירה לנו שום מסר דרך מתווכים או בכל צינור אחר. היא מתעלמת מהיוזמה של סינוואר לעשות מחווה הומניטרית. נתניהו לא רוצה להניע את הנושא – הכדור במגרש שלו". 

בשבוע שעבר פורסם שסינוואר הציע שאם ישראל תשחרר אסירים זקנים וחולים – ארגונו יגלה גמישות בעניין שחרור השבויים עם ישראל. באותה שיחה השמיע סנוואר איום בתגובה לדברי שר הביטחון נפתלי בנט שהתנה את הסיוע לרצועה בהשבת החיילים הישראלים מעזה."אם חולי הקורונה שלנו לא יוכלו לנשום, נגרום לכך ש-6 מליון ישראלים לא יוכלו לנשום גם כן. אם לאנשינו לא יהיה אוכל, נחנך את בנט. כשאנשינו יזדקקו למכשירי הנשמה ואמצעים רפואיים – ניקח ממנו מה שנצטרך כדמי חסות, והוא יודע שאנחנו יכולים".